Προς το περιεχόμενο

Hagstrom HJ600


trigga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε πρίν 2 ώρες η κιθαρίτσα μ.Την ψαχουλεύω να δώ αν έχω κανένα πρόβλημα και βρήκα κάτι το οποίο μπορεί να μην είναι πρόβλημα για τους έμπειρους αλλά για μένα θεωρείτε πρόβλημα προς το παρόν.

 

Αυτό το πράμα μου ανεβάζει και κατεβάζει το action μου φαίνεται περίεργο κ μοιάζει με μπουζουκιού και κλασσικής κιθάρας το στήσιμο του.(φωτό στην επισύναψη)

Πάνω οι γάλλοι μου έχουν τις απαίσιες 10ρες roundwound και δεν την παλεύω τώρα που συνήθησα με flat και 11 κ πάνω.

Η απορία μου είναι το πώς θα κάνω το intonation εδώ.Μήπως δεν θα χρειαστεί για κάποιο λόγο κατασκευής?(Λέω 'γω τώρα)

Το να αλλάζω το intonation είναι εύκολο με τα βιδάκια που έχει πάνω του το μαραφέτι αυτό.

 

Δώστε καμμιά πρόταση.

 

Υ.Γ.Θέλω να πάρω την κάμερα απο την αδερφή μου για να σας κάνω ενα testing.Με το κινητό τώρα τι σκατά να τραβίξω.Μόνο τρίχες θα φαίνονται.Και να βάλω μόνο κλίπ χωρίς εικόνα δε λέει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

intonation με ΠΟΙΑ βιδακια θες να κανεις? ???Τα μονα βιδακια που εγω βλεπω ειναι αυτα που ανεβοκατεβαζουν τη γεφυρα.

 

δεν εχει ξεχωριστα saddles αυτη η κλασσικη arch top γεφυρα ..ειναι pre-intonated απο κατασκευης ,με αλλα λογια ολες οι ξυλινες γεφυρες για arch top ετσι ειναι ..

 

το intonation το φτιαχνεις ΜΕΤΑΚΙΝΩΝΤΑΣ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗ ΓΕΦΥΡΑ μπρος-πισω μεχρι να ιντοναρουν (οσο το δυνατον γινεται..) ολες οι χορδες...(η γεφυρα μετακινειται,με αλλα λογια αν βγαλεις ολες τις χορδες ..πεφτει απο την κιθαρα για αυτο καλο ειναι να αλλαζεις μια-μια τις χορδες)

 

αν θες γεφυρα που να εχει 100% intonation θα πρεπει να παρεις μια τετοια (αλλα θα αλλαξει πολυ ο ηχος ,θα γινει πιο σκαστος και twangy)

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Archtop_guitar_bridges/Tune-o-matic_Bridge_For_Archtop_Guitar.html 

α, ΒΓΑΛΕ την πλαστικη τσοχα που εχουν κατω απο τη γεφυρα,δολοφονει τον ηχο και ειναι μονο για προστασια κατα τη μεταφορα...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πρεπει να χαλαρωσεις τις χορδες αρκετα, ωστε να μετακινειται η γεφυρα. αυτο για να βγαλεις την τσοχα (οπωσδηποτε). το intonation ρυθμιζεται μετακινωντας τη γεφυρα, οποτε πριν βγαλεις την τσοχα κανε ενα σημαδακι για να μη ψαχνεις μετα την σωστη θεση (μια και που καπου εκει τριγυρω θα ειναι η καλυτερη λυση, πιθανον ακριβως εκει που ηδη βρισκοταν). ολο αυτο ακουγεται κουραστικο, αλλα μια φορα θα το κανεις, και μετα θα αλλαζεις χορδες μια μια.

 

καλοπαιχτη η κιθαρα φαινεται πολυ ωραια, ανεβασε καμμια φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβες τώρα.Θα πάω να πάρω χορδές για να τις βάλω και να φτιάσω και το ρημάδι το intonation.

 

Θα πάρω την καμερα της αδερφής μου για βίντεο, δεν ξέρω αν βγάζει φωτογραφίες.Δεν έχω άλλο μέσω να τραβίξω φωτό ρε συ.Το κινητό μου έχει 1.3 μγπίξελ, δηλαδή κακάκια.Όλο σπιθουράκια θα χει.

 

Θα την κάνω ένα review ολοκληρωμένο όπως προείπα ρε alter.Όχι μόνο φωτό  ;D

 

Κάτι άλλο που δεν ρώτησα είναι οτι η γέφυρα έχει ήδη σκαμένες λίιιγο τις θέσεις για τις χορδές.Τώρα που θα βάλω μεγαλύτερες πρέπει να πειράξω το σκάψιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο καλυτερος τροπος για να μη χασεις το σωστο σημειο ειναι να μαρκαρεις με masking tape το σημειο που ιντοναρει η γεφυρα οποτε αλλαζεις χορδες ωστε να μην ψαχνεις καθε φορα.

 

μια ακομα πιο δραστικη και μονιμη λυση ειναι να βρεις το σημειο που ιντοναρει και να ΚΟΛΗΣΕΙΣ τη γεφυρα (με κολλα ή με μια μεθοδο που λεγεται pinning ) στην θεση ετσι ωστε να μην πεφτει οταν βγαινουν οι χορδες.

 

Τώρα που θα βάλω μεγαλύτερες πρέπει να πειράξω το σκάψιμο?

 

ΟΧΙ!!!!!!!!!!!!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα άλλαζω και κάθε 8 ΄ωρες χορδές ρε σούπερφάνκ.Και αν τις αλλάζω μια-μια δεν παίζει πρόβλημα με το να φεύγει η γέφυρα.

Απλά επειδή δεν έχω ιδέα θα μου φύγει λίγο το κεφάλι τώρα την πρώτη φορά.Μετά βλέπουμε......

Ευχαριστώ για τη βοήθεια την ταχύτατη.Ουτε speedex να ήσασταν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που θα παιζεις με βαριες χορδες δεν θα εχεις προβλημα.Μερικες φορες ομως αυτες οι γεφυρες "γλυστρανε",ειδικα αν παιζεις με ελαφριες χορδες που δεν εξασκουν αρκετα μεγαλη πιεση στη γεφυρα και ετσι την ωρα που παιζεις (ειδικα αν βαρας ακκορντα) η γεφυρα μετακινειται... :) αν δεις οτι σου κανει τετοια κολπα κολλησε την ή "πιναρε" την το κανουν οι Gretsch-αδες εδω και χρονια.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τενκ γιου.Έφυγα για χορδές......

Και αν κάνετε και κανα σταυρό στην παναγία μπορεί να το χω έτοιμο το review το βράδυ.

Απίστευτος το playback αλλά δεν σας λέω τπτ άλλο τώρα, μετάα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΜΑΑΑΑΑΝ !!! Τι μας κάνεις ρε Trigga...

 

HJ-600_VSB_L.jpg

 

Αν όντως μοιάζει με τη photo που έχει στο site και ακούγεται τόσο καλά, θα μας αναγκάσεις να πάρουμε και μεις από μία και να τρέχουμε για μαθήματα jazz...

 

Καλόπαικτη!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές και καλόπαιχτη, triggάρα!!! Φοβερό το έπιπλο! Περιμένουμε λεπτομέρειες.

 

 

 

εν τω μεταξύ, χαϊδεύω το fat neck της νέας μου 335  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου