Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας – Πιανίστας @ προβλήματα υγείας ???


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος φίλος μου κιθαρίστας με ρωτά

αν υπάρχει περίπτωση να αντιμετωπίσει πρόβλημα ( πχ τενντίτηδα)

κάποιος που ενώ παίζει χρόνια κιθάρα, ξεκινήσει να παίζει και πιάνο

ή κάποιο άλλο όργανο, αλλά κυρίως πιάνο και πλήκτρα.  ::) ???

 

Γνωρίζει κάνεις κάτι σχετικά;

 

Ευχαριστώ.  :)

 

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδη ειμαι και πιανιστας μπορω να σου πω οτι σιγουρα δεν καταπονει τα χερια οσο η κιθαρα (in fact δεν εχω ακουσει ποτε μου για καποιον πιανιστα με τενοντιτιδα....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάντοτε την ίδια απορία! Δέν έχω βρεί κάτι σχετικό, αλλά η αίσθησή μου είναι ότι γενικά βοηθάει να κάνεις διαφορετικά πράγματα αντί για συνέχεια το ίδιο ώστε νε "γυμνάζεται" συνολικότερα το χέρι (RSI = Repetitive strain injury ). Οπότε, περιμένω και εγώ κάποιον με γνώση να απαντήσει  ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο γενική η ερώτηση σου...πάντα υπάρχει η περίπτωση να βλάψει κανεις το σώμα του αν δεν προσέχει και κανει υπερβολές, κι ας παίζει μόνο κιθάρα.

 

φαντάζομαι πως όχι, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην πέσει με τα μούτρα.

Ας μας πει και κάποιος που έχει μελετήσει και τα 2 όργανα συστηματικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τραυματισμοί είναι ένδειξη υπερβολικής μυϊκής προσπάθειας ή/και άβολης τοποθέτησης των χεριών (που συνήθως συνεπάγεται περιττές κινήσεις --->μυϊκή προσπάθεια).

Ίσως σε ένα βαρυκεντρισμένο κλαβιέ (πιάνο) να υπάρξει ένα μικρό πρόβλημα προσαρμογής λόγω της επιπλεόν αντίστασης. Το σημαντικό για την αποφυγή των τραυματισμών είναι ο χαλαρός καρπός και η χρησιμοποίηση όλου του χεριού και όχι μόνο των δακτύλων για το παίξιμο. Σε μη βαρυκεντρισμένο κλαβιέ τα πράγματα είναι πιο εύκολα...

Από άποψη εργονομίας νομίζω τα πάσης φύσεως πλήκτρα είναι πιο βολικά από μια κιθάρα.

 

Κατά τα άλλα +1 στον NicolasAth72 περί υπερβολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Εκτός κι αν έχει κάποιο συγκεκριμένο προβλημα ή προδιάθεση σε κάποια πάθηση.

Αφου έχει ήδη εμπειρία από ένα όργανο θα ξέρει βέβαια ποιά είναι τα όριά του και αν πέσει με τα μούτρα στη μελέτη θα ξέρει πότε να κουλάρει αν και εφόσον (λέμε τώρα) παρουσιάσει σημάδια υπερκόπωσης.   

 

 

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε νομίζω να υπάρχει τέτοιο θέμα. Ισχύουν τα γνωστά, warm up/warm out, όχι υπερβολές στις ώρες, καλή ξεκούραση και πάνω απ'όλα σωστή τεχνική ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

απλα θελει προσοχη γιατι το χερι θα δουλευει διαφορετικα απο οτι στην κιθαρα, οποτε θα κουραζεται, τουλαχιστον στην αρχη. στανταρτ συνταγες για τενοντιτιδα ειναι η μελετη σε κατι καινουργιο, αλλο στυλ, αλλη κιθαρα (ας πουμε ακουστικη απο ηλεκτρικη), η αλλο οργανο (γιατι εχεις παρει φορα απο το προηγουμενο). οποτε απλα οχι υπερβολες, οχι πολλη ωρα παιξιματος στην αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι και πιανιστας μπορω να σου πω οτι σιγουρα δεν καταπονει τα χερια οσο η κιθαρα (in fact δεν εχω ακουσει ποτε μου για καποιον πιανιστα με τενοντιτιδα....)

 

ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ;;;;;;;;;;;;;;

!!!!!!!LOL!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι και πιανιστας μπορω να σου πω οτι σιγουρα δεν καταπονει τα χερια οσο η κιθαρα (in fact δεν εχω ακουσει ποτε μου για καποιον πιανιστα με τενοντιτιδα....)

 

Και εμενα μου φαινεται πολυ περιεργο.....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου