Προς το περιεχόμενο

Κιθαρίστας – Πιανίστας @ προβλήματα υγείας ???


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά... το θέμα πάντως είναι σοβαρό. Πολλοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται. Ας μην συνεχίσουμε το off-topic ε?  :)

Έχει δίκιο ο herilatron και συγνώμη που παρεκτράπηκα προηγουμένως, αλλα έψαχνα αφορμή να το ποστάρο αυτό το βίντιο.

Μάλλον δεν σέβομαι επειδή δεν το έχω πάθει!  ;D

Το μόνο που μένει πάντως είναι συμβουλή απο γιατρό, για το τι επιτρέπεται και τί όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά... το θέμα πάντως είναι σοβαρό. Πολλοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται. Ας μην συνεχίσουμε το off-topic ε?  :)

 

 

Ναι, σόρρυ...

Εγώ, λοιπόν,(κιθαρίστας) δεν παίζω συχνά πιάνο, αλλά αν παίξω πολλή ώρα, το χέρι μου πιάνεται.... Καμία σχέση με τενοντίτιδα, όμως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα (και καλά) είχα πάθει από απλό χτύπημα. μετά δεν το πρόσεξα, δουλεύοντας 8+ ώρες στο pc και διαβάζοντας μετά και κιθάρα και το έσκισα...  το καλό είναι ότι όταν συνήλθα διάβαζα με καλύτερη στάση. το κακό είναι ότι από τότε είμαστε για πάντα μαζί. το συμπέρασμα επίσης είναι ότι κάνεις πρέπει να το κανείς με καλά κίνητρα και συναισθήματα γιατί μετά it backfires που λένε.

ps> έδωσα για δίπλωμα χάρη σε μια κοπέλα που έκανε κάτι ενεργειακά μαγικά στο καρπό. εμπιστεύομαι αρκετά τις εναλλακτικές θεραπείες γιατί δούλεψαν σε μένα και θεωρώ ότι πρέπει να συμπληρώνουν τις κανονικές ιατρικές οδούς.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως η καταπόνηση με τα μουσικά όργανα επιβαρύνει τους τένοντες από την στιγμή που συνυπάρχει με άλλο αίτιο, δηλαδή μια μέρα που τραυματιστήκαμε η κουράσαμε τα χέρια με κάτι άλλο, δηλαδή σηκώσαμε με κίνηση του εμπλέκει τον καρπό και τον πήχυ , απότομα κάτι και κάναμε θλαστικό τραύμα και συνεχίζουμε να παίζουμε με ένταση,

 

η απο εκεί και πέρα κάποια χρόνια κατάσταση,

 

οπως ειπώθηκε, καλό είναι να μην υπερβάλλουμε οταν εξασκούμαστε, να αφήνουμε τα χέρια μας να μας πηγαίνουν , γιατί έτσι βγαίνει και η καλή μουσική, με χρωματισμούς και χωρίς να καταπονούμε και τα όργανα μας, το πιάνο μας, η τα πληκτρα μας.

 

αν γυμνάζεστε επίσης σαν εμένα που είμαι τούμπανο, σωστά επίσης, τα χέρια αποκτούν καλύτερη αντοχή γενικότερα.

 

Επίσης αν δεν υπάρχει άλλο πρόβλημα, δεν κάνει κακό να πινουμε γαλατάκι η να τρώμε τροφές πλούσιες σε ασβέστιο , και γενικά να τρεφόμαστε σωστά, ούτε να κάνουμε δίαιτες, να κάνουμε διατροφή,

 

έτσι θωρακίζουμε μαζί με τα άλλα συστήματα, και το μυοσκελετικό μας.

 

Σαν εναλλακτικές θεραπείες, εγώ πιστεύω μόνο στα λουτρά, θερμόλουτρα και τέτοια , στις εντριβές τύπου μασάζ,

 

Αλλά το κυριότερο από όλα, που δίνει την πολυπόθητη μακροζωία αλλά και την απόδοση χωρίς κούραση και αναζωογονεί οποιαδήποτε καταπόνηση, και κυρίως συμβάλλει στην ψυχική υγεία η οποία επηρεάζει και την σωστή λειτουργία και απόκριση του σώματος είναι:

 

Αν είσαι άντρας, ξάπλωνε με όμορφες γυναίκες ξανθές, με λεπτό καλλίγραμμο σώμα, και ωραίο σφριγηλό στήθος που ξεχωρίζει, μάτια που σαγηνεύουν, και όμορφο πρόσωπο μεταξύ αθώου κοριτσιού και έξυπνης δυναμικής γυναίκας, αν είναι και δύο τέτοιες στο κρεβάτι ακόμα καλύτερα. Έστω και μελαχριν΄.

 

Αν είσαι γυναίκα, ξάπλωνε με μέλη του noiz, γιατι πέραν οτι είναι άντρακλες βαρβάτοι, ακριβώς επειδή εχουν σχέση με την μουσική, είναι παράλληλα και ευαίσθητοι και τρυφεροί, μονόδρομος στην ευτυχία και την ανάδειξη της γυναικείας σου φύσης,

 

Δοκιμασμένη και γνωστή συνταγή που αντιμετωπίζει, τενοντίτιδες, κρυολογήματα, εξανθήματα, εκζέματα, δερματικές παθήσεις, σκοτώνει τα πάντα.

 

Πάντως μην υπερβάλλετε να παίζετε (η να πηγαίνετε με γυναίκες π.χ.) να εχετε κάνει παύση για καιρό , και να αρχίσετε τους παπάδες. Σίγά σιγα.

 

Ειναι σαν να κόψεις το τζόγκινκ και μετά απο δύο μήνες να πας να τρέξεις σπριντ την ίδια απόσταση.

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνοπτικα , απο την μεχρι τωρα εμπειρια μου , ΔΕΝ υπαρχει προβλημα τενοντιτιδας , ΑΝ ...

 

1) δεν "σφιγγουμε" το χερι.

2) κανουμε απαραιτητα διαλλειματακια στην μελετη.

3) κραταμε σωστα το οργανο και τοποθετουμε σωστα τα χερια μας.

4) κανουμε την απαραιτητη προθερμανση ΑΡΧΙΖΟΝΤΑΣ ΑΡΓΑ και ΧΑΛΑΡΑ!

 

παλιοτερα ειχα δει στον νακα ενα βιβλιο που ειχε τιτλο σχετικο με προβληματα υγειας των μουσικων.

 

(δεν ξερω αν υπαρχει ακομα και δεν θυμαμαι τιτλο .....παντως ειχε σκληρο εξωφυλλο σκουρο μπλε)

 

περιεγραφε διαφορες καταστασεις - τροπους αντιμετωπισης και τρανταχτα παραδειγματα επαγγελματιων με προβληματα στην μεση,τον αυχενα, τους ωμους κλπ.

συγνωμη που δεν μπορω να βοηθησω παραπανω αλλα δεν θυμαμαι τιτλο.... :-\

 

τελος,

προσωπικα δεν εχω προβλημα με τα χερια. λογω του μαγαζιου εχει τυχει απειρες φορες να παιζω απο τις 8 το βραδυ μεχρι τις 6.40 το πρωι ΧΩΡΙς διαλλειμα.κανενα προβλημα με τα χερια.

 

στους ωμους ομως υποφερω.......μετα το 2ωρο...... :'( :'(

 

 

ως αναφορα το θεμα του πιανου , -επειδη παιζω κι εγω- ειχα προβλημα οταν μελεταγα κλασσικη.

ειναι ακριβως η αντιθετη κινηση για το δεξι χερι. σο πιανο "χτυπας" τα πληκτρα ενω στην κιθαρα "τραβας" τις χορδες) ενιωσα κατι ενοχλησεις στον καρπο. αυτα ομως 9 χρονια πριν.

τωρα που παιζω ηλεκτρικη-ακουστικη-πιανο και μαντολινο ....ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

 

αυτα...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου