Προς το περιεχόμενο

Boss GT-10


EA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tώρα παιδιά δεν θα μπω στην άλλη προαιώνια και βαρετή διαφωνία μεταξύ πεταλιέρας - συνόλου πεταλιών γιατί δεν έχει νόημα. Κάνω όμως αυτήν την μικρή παρέμβαση για να πω ότι ο Ignantios έχει κάποιο δίκιο: αν σου χειρίζονται οτιδήποτε άλλο εκτός από drives σε γενικές γραμμές τα πάνε καλά, μόνο όμως αν μπουν στο effects loop (γιατί αν τις βάλει κάποιος μπροστά συμβαίνουν πολλά άλλα - να μην επεκταθώ).

 

Προσωπικά πάντως προτιμώ χίλιες φορές να φτιάξω ήχο the hard way, ακόμη κι αν η γνωστή τρισκατάρατη τα έχει όλα και συμφέρει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν σου χειρίζονται οτιδήποτε άλλο εκτός από drives σε γενικές γραμμές τα πάνε καλά, μόνο όμως αν μπουν στο effects loop (γιατί αν τις βάλει κάποιος μπροστά συμβαίνουν πολλά άλλα - να μην επεκταθώ).

 

Καλα αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα. για οσους συμφωνουν με την τοποθετηση στο effects loop, υπαρχουν αλλοι τοσοι (μην πω και περισσοτεροι γιατι δεν τους εχω μετρησει  ;D ) που διαφωνουν και αρκουνται στο να τοποθετουν τα παντα πριν τον ενισχυτη χωρις μαλιστα να εντοπιζουν καποιο προβλημα(δεν αναφερομαι σε περιπτωση χρησης των βρωμικων του ενισχυτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ατου της gt ειναι οτι μπαινει ταυτοχρονα και μπρος κ πισω απο τον ενισχυτη (ξερετε εσεις σαν τους διπλοτσουτσουνους δονητες που χρησιμοποιουν στις τσοντες για μεγαλυτερη ευχαριστηση)

και οντως ειναι μεγαλη ευχαριστηση αν θες να βαλεις την gt και μπρος κ πισω στον ενισχυτη σου

ετσι εχεις τα pre fx πριν τον preamp του ενισχυτη τα post fx στο fx loop (εκει που πρεπει δλδ!!) και εχεις την δυνατοτητα ειτε να χρησιμοποιεις την προενισχυση του ενισχυτη σου ειτε τις προενισχυσεις της gt  ;)

π.χ ετσι αν εχεις ας πουμε εναν 5150 που δεν εχει κ τα καλυτερα καθαρα μπορεις να χρησιμοποιησεις τα βρωμικα του μονο κ να παιρνεις τα καθαρα απο την gt  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μιας κ μιλαμε για πεταλιερες η tc ανακοινωσε μια πιο προσιτη πεταλιερα την nova system που αν ειναι τοσο καλη οσα κ τα πεταλακια της nova σειρας θα ειναι καλο θεματακι  :D

Ιδου κ μια φωτο

 

Nova-system_top(1).jpg

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι mech, εγώ έλεγα για το ότι κατά τη γνώμη μου πρέπει να τοποθετηθεί στο effects loop όταν της κάνεις τη χρήση που έθιξα, δλδ μόνο για mod. εφφέ.

 

Όπως σωστά είπες στην προηγούμενη σελίδα, ο χειρισμός του σήματος δεν είναι και ό,τι καλύτερο, ενώ στο effects loop αυτό δεν σε απασχολεί τόσο μιας και έχεις ήδη ένα buffered ποιοτικό σήμα περασμένο από την προενίσχυση.

 

Άσε που όπως όλοι ξερουμε, συνήθως είναι προτιμότερο να μπαίνουν τα mod. εφφέ μετά τις "βρωμιές", και αυτό θα επέτρεπε να χρησιμοποιήσεις πετάλια ή και το dist. του ίδιου του ενισχυτή άνετα και χωρίς διακρίσεις.

 

Γενικά αυτό που έχω διαπιστώσει προσωπικά είναι ότι όταν κάνεις έναν μεγάλο κόπο να φτιαξεις με πετάλια έναν ήχο με ωραία χροιά, δυναμικές, απόλυτο έλεγχο κλπ., όταν μετά περνάει από μια πεταλιέρα για τα modulation εφφέ οι δυναμικές και αρκετές συχνοτικές λεπτομέρειες πάνε περίπατο. Τα πράγματα έχω δει ότι αλλάζουν δραματικά όταν μπει μόνο στο effects loop (μόνο για delays, chorus κλπ).

 

Όμως, γενικά είναι και κάπως οξύμωρο να το κάνεις αυτό γιατί πιστεύω ότι μια πεταλιέρα είναι εξ αρχής σχεδιασμένη, υλοποιημένη & φτιαγμένη σαν integrated solution, δλδ μια λύση που αναλαμβάνει τον ήχο σου από το Α ως το Ω, και είτε την χρησιμοποιείς ολόκληρη είτε καθόλου. Εγώ επιλέγω το... καθόλου. (Ορίστε, "επεκτάθηκα"!!!)

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η tc ανακοινωσε μια πιο προσιτη πεταλιερα

 

Nova System ships in Spring 2008 at a suggested retail price of EUR 699.

 

Είσαι σίγουρος? ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ειναι retail price 699€

Οποτε λογικα street price γυρω στα 600€  ;)

κ 500€ θα κυμανθει το gt-10

ισως αξιζει ενα ακουσμα κ απο εκεινη την μερια  ;)

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Άσε που όπως όλοι ξερουμε, συνήθως είναι προτιμότερο να μπαίνουν τα mod. εφφέ μετά τις "βρωμιές", και αυτό θα επέτρεπε να χρησιμοποιήσεις πετάλια ή και το dist. του ίδιου του ενισχυτή άνετα και χωρίς διακρίσεις.

 

Γενικά αυτό που έχω διαπιστώσει προσωπικά είναι ότι όταν κάνεις έναν μεγάλο κόπο να φτιαξεις με πετάλια έναν ήχο με ωραία χροιά, δυναμικές, απόλυτο έλεγχο κλπ., όταν μετά περνάει από μια πεταλιέρα για τα modulation εφφέ οι δυναμικές και αρκετές συχνοτικές λεπτομέρειες πάνε περίπατο. Τα πράγματα έχω δει ότι αλλάζουν δραματικά όταν μπει μόνο στο effects loop (μόνο για delays, chorus κλπ).

 

Όμως, γενικά είναι και κάπως οξύμωρο να το κάνεις αυτό γιατί πιστεύω ότι μια πεταλιέρα είναι εξ αρχής σχεδιασμένη, υλοποιημένη & φτιαγμένη σαν integrated solution, δλδ μια λύση που αναλαμβάνει τον ήχο σου από το Α ως το Ω, και είτε την χρησιμοποιείς ολόκληρη είτε καθόλου. Εγώ επιλέγω το... καθόλου. (Ορίστε, "επεκτάθηκα"!!!)

 

 

 

+100000000000000000000000000000 και κατι λιανα....αυτο ειναι το ρεζουμε για εμενα και μονο. Θες πολλα μπιμπλικια παρτην θες λιγα και καλα αστην....το νοημα ειναι το drive!!!!

Aκου GARY MOORE Π.Χ τι εχει? ενα παραπολυ καλο γκαζι.......φτιαξε καλο overdrive και θα γουσταρεις και στο σπιτι και στο studio και στο live τι να το κανω εγω το whammy και το harmonizer οταν παω να παιξω solo και με κοιτανε ολοι σαν κουλοι και κρατουν τα αυτια τους....το harmonizer θα γουσταρουν?....εκτος και αν βεβαια παιζεις σε 15χρονα και γουσταρει το κορμι τους....

αυτα πιστευω εξαντληθηκα...

Να 'σαι καλα bloody αν ποτε συναντηθουμε κερναω εγω...

 

 

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς Ιγνάντιε. Κι όντως αυτά τα harmoniser, ring modulator και δε συμμαζεύεται είναι too much. Αν δεν είσαι ο Trent Reznor πώς να τα χρησιμοποιήσεις χωρίς να σου πετάξουν... χωριάτικες; Ποια εταιρία θα κάνει την πρώτη κίνηση να τα βγάλει επιτέλους; Aυτήν την πεταλιέρα της TC την βλέπω τίμια, χωρίς πολλά φρου φρου. Κοιτάξτε πώς τείνει μάλιστα προς το μινιμαλιστικό με μόνο δυο drives, ένα od κι ένα distortion. Χωρίς τριακόσιες εξήντα οχτώ επιλογές για british crunch, british hi gain, british vintage, california vintage, california hot rod, american distortion, american blues... αμάν. Κι αν θυμηθώ τα drive πετάλια της TC, αυτές οι δυο επιλογές θα είναι λογικά θεσπέσιες...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου