Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορα προενισχυτη και μικροφωνο


kostantinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΦΙΛΕ ΜΟΥ HARRY ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ UA ΑΡΚΕΙ..ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ..ΜΕ ΛΑΜΠΑ ΛΕΣ ΤΟΝ SOLO Η ΧΩΡΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγώ πάντως με τη σειρά μου, σύμφωνα με όσα έχω δει και ακούσει θα έδινα παραπάνω λεφτά

σε έναν προενισχυτή από ό,τι σε ένα μικρόφωνο. Μια καλή προενίσχυση μπορεί να απογειώσει

και το πιο φθηνό μικρόφωνο όπως προαναφέρθηκε από τον φίλο PARIS_K.

 

Αυτή την στιγμή για παράδειγμα έχω ένα Audio Technica 4047 αλλά όλο και περισσότερο καταλήγω

στο συμπέρασμα ότι ο focusrite twin track pro του πέφτει "λίγος". Αν είχα λοιπόν 2000 ευρώ θα

έδινα 600-700 για mic και τα υπόλοιπα για preamp μιλώντας πάντα για ένα κανάλι.

 

Πάντως σε λιγότερα χρήματα προσπάθησε να δοκιμάσεις και τον grace 101 για τον οποίο

πολύς κόσμος έχει πει ότι αποτελεί έκπληξη για τα χρήματά του (κάπου στα 600+ ευρώ...).

 

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙΛΕ ΜΟΥ HARRY ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΑΝΕΒΑΣΕ ΚΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΛΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ UA ΑΡΚΕΙ..ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΑ ΚΙΟΛΑΣ ΤΟΝ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ..ΜΕ ΛΑΜΠΑ ΛΕΣ ΤΟΝ SOLO Η ΧΩΡΙΣ?

 

O λαμπάτος είναι, ο 610 όχι ο 110. Δυστηχώς δεν έχω κάτι άλλο τώρα, κι αυτό το έφτιαξα επί τόπου.

 

 

Yγ. το ξέρω , i'm in love, too!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και  ο grace ειναι πολυ καλος εχω ακουσει αλλα θεωρω οτι o au εχει προσωπικοτητα..για  neve τι λετε?αστα εχω πελαγωσει ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eureka της presonus δεν ειναι καθόλου φτηνιάρικη προενισχυση, όσο για την TL audio σειρα IVORY, εχει αισθητό φύσημα σε μεγάλο gain. με τα λεφτα που δίνεις, μπορείς να πάρεις με την μια λαμπατο μικρόφωνο. Πολύ καλή επιλογή είναι η MPA της ART και πολυ φθηνη. Δες την στο thomann.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο tlm-103 που σου είπε ο ιχνηλάτης είναι πολύ καλό για τα λεφτά του (1000€). Μετά μπορείς να επιλέξεις ένα καλό λαμπάτο mic pre για να σου συμπληρώσει την καλή ανάλυση του Neumann με την απαραίτητη "ζεστασιά" που δίνει η λάμπα των ακριβών προενισχυτών. Εδώ ο "νόμος" λέει πως τα άριστα μηχανάκια ξεκινούν από 1000€ ανά κανάλι, οπότε και η πρόταση που θα σου κάνω εκεί βρίσκεται (και λίγο χαμηλότερα).

 

Πρόκειται για τον Universal Audio Solo610. Άκου και ένα δείγμα τελείως flat χωρίς την παραμικρή επεξεργασία ηχογραφημένο με ένα audio technica at4040.

 

 

Περίμενα να γυρίσω σπίτι να το ακούσω με τα tascam μου...Υπέροχος ήχος αγαπητέ. Ειλικρινά χαίρομαι

γιατί το AT4040 που χρησιμοποιήσες ακούγεται εκπληκτικό οπότε σε έναν τέτοιου επιπέδου προενισχυτή

το AT4047 μου θα ακούγεται ακόμα καλύτερα ή τουλάχιστον το ίδιο καλά (ή μάλλον το ίδιο άριστα!).

 

Μας έφτιαξες τώρα....Φύγαμε για solo ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Καταρχήν να διευκρινίσουμε πως το δείγμα με τις κιθάρες, αποτελείται από δυο κανάλια και δυο κιθάρες παναρισμένες,έτσι;

 

2.Ας θέσω και τον δικό μου έως τώρα όμοιο προβληματισμό σχετικά με την αγορά προενίσχυσης, αναφέροντας πως η κάρτα μου είναι η EMU 1820M, το μικρόφωνο το RODE K2(λάμπα)....

 

Ο προενισχυτής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Καταρχήν να διευκρινίσουμε πως το δείγμα με τις κιθάρες, αποτελείται από δυο κανάλια και δυο κιθάρες παναρισμένες,έτσι;

 

2.Ας θέσω και τον δικό μου έως τώρα όμοιο προβληματισμό σχετικά με την αγορά προενίσχυσης, αναφέροντας πως η κάρτα μου είναι η EMU 1820M, το μικρόφωνο το RODE K2(λάμπα)....

 

Ο προενισχυτής;

 

 

1. Ναι οι κιθάρες είναι παναρισμένες. Ο όγκος όμως και η διαύγεια είναι ανμφισβήτητα κορυφαίες.

Θα ήμουν βέβαια πολύ ευτυχής αν είχα και ένα δείγμα από μονοφωνική ηχογράφηση. Μπορείς haryy?

 

2. Νομίζω ότι όλοι οι προενισχυτές που αναφέρθηκαν αποτελούν εξαιρετικό ταίρι του K2 μιας

και πρόκειται για εξαιρετικό μικρόφωνο παρόλο που είναι σημαντικά πιο φθηνά από

μικρόφωνα σαν το AKG 414 κτλ. Εγώ βέβαια προσωπικά θα πρότινα κάποιον

τρανζιστοράτο μιας και λάμπα σε λάμπα θα δώσει ένα πολύ μελό αποτέλεσμα ;D ;D ;D.

 

Χώρια την πλάκα πάντως ό,τι προενισχυτή να βάλεις (Tivoly, Grace , Universal Audio)

το μικρόφωνο θα ανέβει κλίμακα ποιοτικά.

 

Να σε ρωτήσω κιόλας: Τώρα τι προενίσχυση έχεις? Της κάρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τώρα χρησιμοποιώ της κάρτας.Είναι κακή;

 

1.Με μία από τις προτεινόμενες προενισχύσεις π.χ 610 solo, όντως θα ακούσω διαφορά και η αγορά θα αξίζει τα λεφτά της;

 

2.Όταν μιλούμε για μη λαμπάτη προενίσχυση, για τι επιλογές μιλάμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου