Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για fuzz


karx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας!

Βασικα ψαχνω για ενα fuzz στο σκεπτικο led zeppelin στο πρωτο κ δευτερο album. Δε θελω να αναπαραγω ακριβως τον ηχο του Page. Απλα για να καταλαβετε περιπου τι θελω σαν fuzz. Απο μια μικρη ερευνα στο google καταλαβα οτι θελω 1 Τonebender. Εκτος απο το DAM MKII εχετε να προτεινετε τιποτε αλλο? Εκτος οτι κανει γυρω στα 300 ευρω δεν ειναι οτι πουλιεται κ με το τσουβαλι. Δε μπορω να το βρω διαθεσιμο με αλλα λογια. Καμμια εναλλακτικη? Το brit bender της mjm καλο ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα DAM είναι εξαιρετικά αλλά ΠΑΡΑ πολύ δυσεύρετα. Υπάρχει τεράστια λίστα αναμονής και από ότι βλέπω αυτή τη στιγμή, τα δυο - τρία online σημεία που ήξερα ότι βρίσκονται έχουν στερέψει (και οι Δανοί του Pedaler σταμάτησαν να τα φέρνουν). Αν επιμένεις, πρέπει να επικοινωνήσεις με τον ίδιο.

 

Παρ'όλα αυτά, η ίδια η εταιρία που έφτιαχνε τότε τα Tone Benders, η λονδρέζικη Macari's, τα φτιάχνει και σήμερα υπό την μορφή ενός reissue, του Υellow Tonebender: http://www.colorsound.co.uk/product_full.asp?productID=545&typeID=27&catID=5

 

To έχω ακούσει και πλησιάζει στο υπερσπάνιο και πανάκριβο πρωτότυπο (το οποίο ΔΕΝ έχω ακούσει αλλά αναπαράγω όσα έχω διαβάσει σε περιοδικό, και λαμβάνοντας σαν ελλιπέστατο μέτρο σύγκρισης το εξαιρετικό Fulltone Soulbender). Για το MJM δεν γνωρίζω τίποτα.

 

Υπόψιν ότι αν θες τον ήχο του Page (αν εξαιρέσουμε τα δάχτυλα, τα post amp εφφέ και την παραγωγή) υπάρχει μια άλλη αλυσίδα από μηχανήματα κι εφφέ που πρέπει να συμπληρώσεις, και το Tone Bender είναι μάλλον το τελευταίο από αυτά (oύτως ή άλλως, κι ο ίδιος το χρησιμοποιούσε σε λίγα τραγούδια). Μια καλή Les Paul ή Ακατανόμαστη (θα σου πουν οι άλλοι ποια εννοώ) με ένα καλό wah κι ένα echo σε έναν Marshall σχεδιασμού Plexi θα σε καλύψει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω. Οπως προειπα ομως σε καμμια περιπτωση δε θελω τον ηχο του Page (κ να θελα λιγο δυσκολο :P). Απλα μου αρεσει αυτο το fuzz που χρησιμοποιουσε. Αν νομιζεις οτι μπορω να βολευτω κ με κατι παρομοιο κανενα προβλημα. Απλα δε θελω fuzz τυπου big muff (παρα πολυ fuzz/dist για αυτο που ζηταω). Θελω fuzz σαν "καμμενη λαμπα" που λεει ο λογος, για να σου δωσω να καταλαβεις. Ισα που παταει η γατα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... κι όλα αυτά αν σε ενδιαφέρει να πετύχεις τον ήχο του Page, που ξαναδιαβάζοντας το ποστ σου βλέπω ότι δεν το θες... οπότε διέγραψε την τελευταία παράγραφο!  ;D

 

Να θυμάσαι πάντως ότι το Τοne Bender ήταν πολύ περισσότερο σύντροφος του Jeff Beck στα πρώτα του βήματα παρά του Page, και να ξέρεις ότι είναι πολύ "τσιριχτό", με αποτέλεσμα ίσως να δώσεις τα μαλλιοκέφαλά σου για να βρεις ένα που να του μοιάζει και μετά να απογοητευτείς.

 

 

 

 

Εdit: ώπα, με πρόλαβες... αν κάνεις ένα search στο φόρουμ θα διαβάσεις πολλά αλλά ξεκίνα από αυτό: http://www.noiz.gr/index.php?topic=152665.0 (αν εξαιρέσεις μερικές... παρεξηγησούλες, υπάρχουν πολλές προτάσεις ειδικά για αυτό που θες)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο σκεφτηκα κι εγω. Μηπως τα σκασω κ μετα χτυπιεμαι. Κι επειδη με samples απο ιντερνετ δε βγαζεις ποτε συμπερασμα ειπα να ρωτησω εδω. Το χα ψιλουποψιαστει οτι ειναι αρκετα τσιριχτο. Αν ειναι ετσι δε νομιζω να μου αρεσει τοσο. Απλα εχω ακουσει fuzz k fuzz κι ακομη να βρω ενα που να μ'αρεσει τρελα κ να το χω σαν βασικο ηχο κ να παιζει καλα στα ρυθμικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σαφώς... διαφορετικές υλοποιήσεις και τοπολογίες κυκλωμάτων που "κλιπάρουν" ακούγονται διαφορετικά.

 

Μην πέσετε να με φάτε ( :) ) .... αλλά θεωρώ ότι η υπερ-ανάλυση των "ψαλιδισμένων" (distorted/overdriven) ήχων είναι δόκιμη μόνο για την περίπτωση που κανείς παίζει με ένα πετάλι και καρφί στον ενισχυτή. Και πάλι, ο ήχος που θα πάρει, εξαρτάται δραστικά από την κιθάρα, το είδος του ενισχυτή, τις ρυθμίσεις του, το μεγάφωνο κλπ.

Παράδειγμα: Πόσο αλλάζει ο ήχος ενός fuzz αν ρυθμιστεί σε λίγο χαμηλότερο gain αλλά ταυτόχρονα ψηλότερο output για να "σπρώχνει" περισσότερο τον ενισχυτή? Αν κλείσουμε το tone  της κιθάρας?

 

Δεν θέλω να πω ότι είναι όλα ίδια... απλά ότι είναι λίγο άτοπη η συζήτηση για ένα πετάλι χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη μας άλλα πράγματα όπως π.χ. την κιθάρα και τον ενισχυτή. Και κυρίως ότι είναι τα πιο "δύσκολα" εφφέ να κρίνει κανείς από clip άλλων.

 

Τώρα.. στην πράξη, σαν τμήμα μια πεταλιέρας που έχει και comp πριν και EQ μετά το FUZZ/OD/DIST .... είναι δύσκολο να μην μπορεί κανεις να βρει 1-2 καλούς ήχους (εννοώ που να ταιριάζουν σε αυτό που θέλει να παίξει) ακόμη και με το πιο "ταπεινό" πετάλι.

 

Μη με παρεξηγείτε... κι εγώ "ψάχνομαι" με μπουτικοπέταλα αλλά δεν σας κρύβω ότι ορισμένα από αυτά τα θεωρώ πολύ υπερτιμημένα (και υπερτιμολογημένα).  :)

 

Εν ολίγοις karx... τα fuzz και fuzz που έχεις ακούσει.... τα έχεις "εξαντλήσει" από άποψη ρυθμίσεων (+ εντάσεων κλπ) στο δικό σου setup (κιθάρα-ενισχυτής)?  :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο fuzz δε γνωριζω πολλα, τωρα αρχιζω να ασχολουμαι. Εχω αυτο http://zvex.com/fuzz.html το οποιο θελει πολυ ψαξιμο και σε χροιες και σε θεμα θορυβου. Ακουσα αυτο http://www.mpamp.com/pedal/pedals-frf.html πριν λιγες μερες. Πολυ καλες χροιες, οπως ολα τα πεταλια της εταιρειας. Καπως πιο ευγενικο στον ηχο του, γυριζoντας το tone ο ηχος μεταβαλλεται σε μεγαλο βαθμο και οχι απλα σε μπασα-πριμα αλλα σε χροια και attack. Ακουσε το στον Κουρμπη οπως και τα Barber. To Μαρτη θα εχω και το Gypsy Fuzz http://www.krmusicalproducts.com/productsmorepedals.htm οτι clips ακουσα με εντυπωσιασαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Μαρτη θα εχω και το Gypsy Fuzz http://www.krmusicalproducts.com/productsmorepedals.htm οτι clips ακουσα με εντυπωσιασαν.

 

Με το καλό να σου ερθει αλλα μην εισαι πολύ σιγουρος για ημερομηνίες με τον Kevin...υπαρχει πολυς πονος σε αυτο το θεμα... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλό να σου ερθει αλλα μην εισαι πολύ σιγουρος για ημερομηνίες με τον Kevin...υπαρχει πολυς πονος σε αυτο το θεμα... ;)

 

Δε πειραζει, περιμενω τοσα πραγματα που λιγη καθυστερηση καλο θα κανει, πρεπει να πουλησω καποια για να πληρωσω τα επομενα... Πιο πολυ ειμαι περιεργος για το Megavibe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πειραζει, περιμενω τοσα πραγματα που λιγη καθυστερηση καλο θα κανει, πρεπει να πουλησω καποια για να πληρωσω τα επομενα... Πιο πολυ ειμαι περιεργος για το Megavibe.

 

Αμ για αυτό το "λίγη" κρούω τον κώδωνα...απλα βρες παραλληλα και καποιο αλλο φαζ (αν δεν εχεις) να κανεις την "δουλεια" σου γιατι αν δεν εισαι απο τους τυχερους (3-4 μηνες αναμονη) θα τραβηξει μακριά η βαλίτσα... ;)

 

Το Megavibe κανονιζουμε να το ακουσεις, δεν ειναι θεμα... ;)

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου