Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα ηχογραφησης κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!

 

Πριν καποιες μερες απεκτησα το line6 pod 2.0 για αμεση ηχογραφηση στον υπολογιστη και θα ηθελα να μου πειτε αν ξερετε που μπορω να κατεβασω free καποιο απλο προγραμμα ηχογραφησης που να δουλευει καλα με το Pod.

 

Δεν θελω κατι περιπλοκο και δυσκολο στη χρηση ουτε κατι φοβερο. Θελω απλα να μπορω να ηχογραφω και να μιξαρω μαζι καποιες ηχογρασησεις, αντε να βαλω και ενα drum kit ναι παιζει.

 

Αν μπορουσατε να μου προτεινετε καποιο προγραμμα θα σας ειμουν ευγνωμων παιδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Πεθαμένε, δες το Audacity και το Reaper:

 

http://audacity.sourceforge.net/

 

http://www.reaper.fm/

 

To δεύτερο είναι πιο προχωρημένο, αλλά και με πολύ καλό support και μπορεί να μην χρειαστείς τίποτε άλλο στο μέλλον.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαμένε, δες το Audacity και το Reaper:

 

http://audacity.sourceforge.net/

 

http://www.reaper.fm/

 

To δεύτερο είναι πιο προχωρημένο, αλλά και με πολύ καλό support και μπορεί να μην χρειαστείς τίποτε άλλο στο μέλλον.  ;)

oσον αφορα το πρωτο, το κατεβασα συνδεσα και το Pod με ενα midi port που πηρα απο το musicstore αλλα στο προγραμμα μου δειχνει οτι δεν εχω συνδεσει συσκευη ή μικροφωνο ??? :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το abbleton live δεν ήταν μαζί στο πακέτο ?

οχι αδερφε, μονο το audacity κατεβικε κατευθιαν, χωρις φακελο

Απλα πατησα ληψη και οταν αποθηκευτικε στον υπολογιστη  το εκανα install και ανοιξε αμεσως ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με κατάλαβες .

όταν πήρες το pod λέω ..... δεν είχε μαζί το abbleton ?

όταν πήρα το ux2 της line6 το είχε στο πακέτο .... γι'αυτό ρωτώ .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ώπα μάγκες, γιατί τα έχουμε μπερδέψει.

 

Το Pod ΔΕΝ μπορεί να ηχογραφήσει μέσω MIDI port. Πως σου μπήκε αυτή η ιδέα? Το MIDI είναι μόνο για ενημερώσεις λογισμικού. Δεν είναι το Pod 2.0 δηλαδή και κάρτα ήχου (σε αντίθεση με το Pod X3).

 

To Ableton Live δε νομίζω να δινόταν ποτέ μαζί με το Pod, αλλά ίσως κάνω λάθος. Anyway, επρόκειτο για trial version. Επιτρέπει την ηχογράφηση μέχρι 4 καναλιών ήχου, αν θυμάμαι καλά, και, πάλι αν δεν κάνω λάθος, είναι διαθέσιμο σαν trial για download από το επίσημο site της Ableton. Θα σε καλύψει μια χαρά γι'αυτα που θέλεις και είναι πανεύκολο τη χρήση.

 

Για να ηχογραφήσεις θα πρέπει να στείλεις τη line έξοδο του Pod σε μια κάρτα ήχου. Για αρχή αρκεί και η εσωτερική του PC σου, αν υποστηρίζει Asio4All drivers θα είσαι μια χαρά.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα μάγκες, γιατί τα έχουμε μπερδέψει.

 

Το Pod ΔΕΝ μπορεί να ηχογραφήσει μέσω MIDI port. Πως σου μπήκε αυτή η ιδέα? Το MIDI είναι μόνο για ενημερώσεις λογισμικού. Δεν είναι το Pod 2.0 δηλαδή και κάρτα ήχου (σε αντίθεση με το Pod X3).

 

To Ableton Live δε νομίζω να δινόταν ποτέ μαζί με το Pod, αλλά ίσως κάνω λάθος. Anyway, επρόκειτο για trial version. Επιτρέπει την ηχογράφηση μέχρι 4 καναλιών ήχου, αν θυμάμαι καλά, και, πάλι αν δεν κάνω λάθος, είναι διαθέσιμο σαν trial για download από το επίσημο site της Ableton. Θα σε καλύψει μια χαρά γι'αυτα που θέλεις και είναι πανεύκολο τη χρήση.

 

Για να ηχογραφήσεις θα πρέπει να στείλεις τη line έξοδο του Pod σε μια κάρτα ήχου. Για αρχή αρκεί και η εσωτερική του PC σου, αν υποστηρίζει Asio4All drivers θα είσαι μια χαρά.

Καλησπερα.

Δεν μου μπηκε ετσι η ιδεα.Ενας γνωστος ο οποιος ειχε και αυτος το POD2.0 μου ειπε οτι για να ηχογραφησω κατευθιαν χρειαζομαι ενα MIDI port το οποιο το συνδεεις στα δυο MIDI out που εχει το POD και στο USB του υπολογιστη. Μου ειπε πως ο ιδιος ετσι ηχογραφει μεσω CoolEdit Pro Αυτο εδω μου προτεινε και πηρα

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Music-Store-Midi-Port-1x1-USB-MIDI-Interface/art-PCM0006795-000

Η καρτα ηχου ομως του υπολογιστη μου δεν εχει  jack input. Πως θα συνδεσω το POD απο την output εξοδο  στην καρτα μνημης?

(Συγνωμη αν οι ερωτησεις μου ειναι  ηλιθιες απλα ειμαι ασχεστος με το θεμα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε με κατάλαβες .

όταν πήρες το pod λέω ..... δεν είχε μαζί το abbleton ?

όταν πήρα το ux2 της line6 το είχε στο πακέτο .... γι'αυτό ρωτώ .

Μονο το manual ειχε, δεν ιεχε τιποτα αλλο. ???
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου