Προς το περιεχόμενο

Προγραμμα ηχογραφησης κιθαρας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας γνωστος ο οποιος ειχε και αυτος το POD2.0 μου ειπε οτι για να ηχογραφησω κατευθιαν χρειαζομαι ενα MIDI port το οποιο το συνδεεις στα δυο MIDI out που εχει το POD και στο USB του υπολογιστη. Μου ειπε πως ο ιδιος ετσι ηχογραφει μεσω CoolEdit Pro Αυτο εδω μου προτεινε και πηρα

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Music-Store-Midi-Port-1x1-USB-MIDI-Interface/art-PCM0006795-000

Η καρτα ηχου ομως του υπολογιστη μου δεν εχει  jack input. Πως θα συνδεσω το POD απο την output εξοδο  στην καρτα μνημης?

 

Δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο γνωστός σου. Μήπως έχει το ΧΤ ή το Χ3? Αλλά και αυτά ηχογραφούν είτε μέσω USB είτε μέσω SP/DIF.

 

Θα χρειαστείς επομένως και μια κάρτα ήχου, αν η υφιστάμενη δεν έχει input (πράγμα περίεργο πάντως, γιατί ακόμα και οι φτηνότερες έχουν). Τσέκαρε τις αγγελίες γιατί κυκλοφορούν διαμάντια σε πολύ καλές τιμές.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Kostas80

 

Εσύ έχεις κάρτα ήχου της Line6 και όχι POD... :) Με τις κάρτες ήχου δίνουν μαζί και προγράμματα ηχογράφησης απ όσο ξέρω!

 

@Pethamenos

 

Μάλλον θα χρειαστείς και μία εξωτερική κάρτα ήχου...Ή εσωτερική!Αναλόγως τι προτιμάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που σου είπε ο γνωστός σου. Μήπως έχει το ΧΤ ή το Χ3? Αλλά και αυτά ηχογραφούν είτε μέσω USB είτε μέσω SP/DIF.

 

Θα χρειαστείς επομένως και μια κάρτα ήχου, αν η υφιστάμενη δεν έχει input (πράγμα περίεργο πάντως, γιατί ακόμα και οι φτηνότερες έχουν). Τσέκαρε τις αγγελίες γιατί κυκλοφορούν διαμάντια σε πολύ καλές τιμές.

 

 

Oχι ο υπολογιστης ειναι ακριβος.Δηλαδη ολες οι καρτες ηχου εχουν input? Αν ναι τι input? Τι καλωδιο χρειαζεται δηλαδη για να συνδεσω το pod με την καρτα ηχου? Συγνωμη που σας κουραζω παιδια  απλα  ειμαι ασχεστος με την τεχνολογια και αρχαριος σε αυτα τα θεματα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι ακριβός δεν λεέι κάτι... :) Το θέμα είναι τι εφαρμογές μπορεί να εξυπηρετήσει!

 

Καλώδιο...Αυτό με το οποίο συνδέεις την κιθάρα σου με τον ενισχυτή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι ακριβός δεν λεέι κάτι... :) Το θέμα είναι τι εφαρμογές μπορεί να εξυπηρετήσει!

 

Καλώδιο...Αυτό με το οποίο συνδέεις την κιθάρα σου με τον ενισχυτή!

Δηλαδη πρεπει να εχει input για καλωδιο σαν αυτο που μπαινει στον ενισχυτη? Ο δικος μου υπολογιστης δεν εχει κατι τετοιο. Ποσο μπορει να μου στοιχισει μια καλουτσικη εξωτερικη καρτα ηχου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι ο υπολογιστης ειναι ακριβος.Δηλαδη ολες οι καρτες ηχου εχουν input? Αν ναι τι input? Τι καλωδιο χρειαζεται δηλαδη για να συνδεσω το pod με την καρτα ηχου? Συγνωμη που σας κουραζω παιδια  απλα  ειμαι ασχεστος με την τεχνολογια και αρχαριος σε αυτα τα θεματα.

Βεβαίως κ όλες οι κάρτες έχουν input(η ροζ τρυπούλα είναι ;D αν θυμάμαι καλά στις on board). Θες balanced καλώδιο απο jack(καρφί) μεγάλο που βγαίνει απο το POD σε jack μικρό που θα μπεί στο mic/line in της κάρτας που έχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες balanced καλώδιο απο jack(καρφί) μεγάλο που βγαίνει απο το POD σε jack μικρό που θα μπεί στο mic/line in της κάρτας που έχεις!

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα ήχου για να το συνδέσεις! :)

Eννοω χρειαζομαι επισης και καποιο προγραμμα ηχογραφησης? Χρειαζεται να κανω καποιες ρυθμισεις στον υπολογιστη για την καρτα ηχου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου