Προς το περιεχόμενο

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΧΟΡΔΕΣ ΜΠΑΣΟΥ


DICKONV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΙΖΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΜΠΑΣΟ ([FENDER JAZZ MEXICO) ME EMG ΜΑΓΝΗΤΕΣ. Ο ΗΧΟΣ ΜΟΥ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ (ΧΡΟΙΑ ΣΑΝ ΤΟΥ ΜΠΑΣΣΙΣΤΑ ΤΩΝ TINDERSTICKS ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ).

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΟΡΔΩΝ, ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑΤΕ ΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ?

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΟΡΔΕΣ ΛΕΙΕΣ (ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΡΑΒΔΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΧΟΡΔΕΣ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δες και τις Rotosound. Εγω εκει εχω καταληξει. Μπορει να ειναι λιγο ακριβοτερες αλλα ειναι πολυ καλες και πιο ανθεκτικες. Flatwound για smooth feeling στα δακτυλα, super ηχο και λιγοτερη φθορα στα ταστα. Εγω βαζω μονο flat χορδες και πιστεψε με δεν τις αλλαζω με τιποτα. Εσυ μαλλον θα βολευτεις τα στανταρ (45-105) και hybrid (40-100) σετ απο την εν λογω εταιρια. Εγω βαζω heavy (50-110) αλλα τις βρισκω δυσκολα μιας και δεν πολυπουλαει το μοντελο αυτο στην Ελλαδα (να μην ανοιξω θεμα γι'αυτο). Τα υπολοιπα θα τα βρεις σιγουρα.

 

Ο Τριμης στην Χαρ. Τρικουπη ειναι ο αντιπροσωπος της Rotosound εδω και εκει θα βρεις την μεγαλυτερη ποικιλια σε μοντελα της μαρκας. Εχω δει και αλλου βεβαια (να μην με κατηγορησουν οτι κανω και διαφημιση). Εγω παντως αναγκαστηκα να παρω απ' εξω (μεσω net) μιας και θα επρεπε να κανω παραγγελια.

 

Anyway, εγω παραθετω την προσωπικη μου εμπειρια αλλα δεν ειναι απαραιτητο να πας στην συγκεκριμμενη μαρκα. Υπαρχουν και αλλες που μπορει να σε ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προγούμενη εβδομάδα έβαλα Rotosound Flatwound Standard μετα απο προτροπη ανθρωπων του φορουμ και οι πρώτες εντυπώσεις είναι αριστες, το μπάσσο αλλαξε ήχο (πριν είχα fender). 33 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προγούμενη εβδομάδα έβαλα Rotosound Flatwound Standard μετα απο προτροπη ανθρωπων του φορουμ και οι πρώτες εντυπώσεις είναι αριστες' date=' το μπάσσο αλλαξε ήχο (πριν είχα fender). 33 ευρω.[/quote']

 

Ειδες; Εγω τα ελεγα. Μπορει να ειναι λιγο πιο ακριβες αλλα ειναι super. Εγω τις χρησιμοποιω εδω και χρονια και δεν τις αλλαζω με τιποτα. Δεν ειναι τυχαιο που τις χρησιμοποιουν παρα πολυ επαγγελματιες. Αυτοι κατι περισσοτεροι ξερουν. Και δεν μιλαω γι' αυτους που εχουν endorsement και τις παιρνουν free.

 

Για παραδειγμα ο Harris των Maiden τις αγοραζε για 20 συναπτα ετη μεχρι που πηρε endorsement. Φαντασου ποσες εταιριες θα του ειχαν προτεινει endorsement ολα αυτα τα χρυσα χρονια των Maiden, και αυτος εκει. Κολλημενος με τη μπαλα.

 

Και ειναι και αλλοι. Sting, Geddy Lee (Rush), John Entwistle (The Who) ειναι μερικοι απο τους καλλιτεχνες που προτιμουν την εν λογω εταιρια απο τις αρχες τις καριερας τους.

 

Γενικα η εν λογω εταιρια το εχει ψαξει παρα πολυ το θεμα "χορδες". Βεβαια αυτα ειναι γουστα και ο καθενας πρεπει να διαλεγει οτι του κανει περισσοτερο. Αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου