Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για συνδεση σκληρων δισκων...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα και παλι. Τελικα πηρα σκληρο δισκο WD-160G SATA2 Τον ειχε το πλαισιο σε προσφορα 35!!! Παιδευομαι απο χθες και μου εχει βγαλει τη ψυχη να συνδεσω και τους 3 σκληρους μου (2 PATA ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ SATA) Εχω διαβασει καποιες απο τις προηγουμενες συζητησεις σας αλλα... θελω να εχω ως λογισμικο τα windows στον sata. Τι παιζω με τα jumpers απο πισω, τι με τα καλωδια του Η/Υ τιποτα. και το τρελο ειναι οτι καποιες φορες μου ανοιγει τον η/υ με c τον sata και μου αναγνωριζει τον εναν ata, και καποιες φορες χωρις α εχω πειραξει τιποτα μου ανοιγω ως c τον εναν απο τους ata που εχω κι εκει windows και τοτε μου αναγνωριζει και τους 3 δισκους. μπηκα και στο setup της motherboard και ενω την εχω ψαξει αρκετες φορες στο παρελθον δεν βγαζω και πολυ ακρη.εκαν και jumper στη μπαταρια αλλα τιποτα.

Help.... ???

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα πάνω στους σκληρούς, λένε πάνω που πρέπει να βάλεις τα τζαμπεράκια για να τους κάνεις slave η master. Eπειδή θες το λειτουργικό στον σατα, κάντους slave (προφανώς το έχεις κάνει αυτά,απλά τα λέω σε περιπτωση που δεν τα έχεις κάνει).

 

Απο κει και πέρα. Αν οι σκληροί σου είναι πάνω από 120gb τότε μπες στο site της κάθε εταιρίας και θα βρείς κάποιο εργαλείο για να κάνεις φορμάτ στο σκληρό απο κει και να στο αναγνωρίσει κανονικά(στους σκληρούς πάνω απο 120gb χρειάζεται αυτή η διαδικασία γιατί δεν τους αναγνωρίζουν κατευθείαν).Αυτό φυσικά αφορα περισσότερο τον WD που δεν θα έχεις βάλει τίποτα πάνω. Για τους άλλους αν δεις για τα τζαμπερακια τι λένε πάνω(είτε αν δεν λένε ψαξε στο ιντερνετ το μανιουλ τους), τότε πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα. Αν συνεχίζουν να σου παρουσιάζουν πρόβλημα, τότε άλλαξε τα καλώδια τους και μετά βλέπουμε.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου