Προς το περιεχόμενο

Groove boxes


sagan_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά,

  Ο προβληματισμός μου αφορά τα ντραμοκούτια.Έχοντας παίξει κάπως με software synths,mixing κτλ κτλ,λέω να αγοράσω ένα groove box για πιο hands on εμπειρία.Κάνοντας έρευνα αγοράς,διαπίστωσα ότι τα πιο δημοφιλή και καλά παιχνιδάκια(κατ'εμέ) εκεί έξω είναι τα MPC  της AKAI και τα MC της Roland.Επειδή τα MPC μου φαίνονται πιο χιπ-χοπάδικα και από design λιγότερα gadget-οειδή από τα Roland(ναι,είμαι gadgetakias),σκέφτομαι κάτι μεταξύ MC-909 και MC-808.Τι μου προτείνετε?Το 808 έχει διπλάσια πολυφωνία και διπλάσια RAM από το 909,όμως το 909,ακόμη και 6 χρόνια μετά την παραγωγή του,είναι και φαίνεται πιο "αληθινό" μηχάνημα.Το 808 έχει αυτοκινούμενα faders,αλλά αυτό δεν με εντυπωσιάζει και τόσο.Επίσης,το 808 ΔΕΝ έχει velocity sensitive pads,το οποίο μου φαίνεται πρωτάκουστο...

  Ας κάνουμε μια συζήτηση για το θεματάκι αυτό,και όποιος πουλάει σε καλή κατάσταση κάτι τέτοιο,το συζητάμε.

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω το MV-8800 της Roland και μπορώ να πω ότι είναι το μόνο μηχάνημα που είναι ισάξιο pc. Σαν να έχεις cubase in a box. Τα MC-909/808 έχουν ήχους που προέρχονται από τα JV/XV της Roland και άρα έχουν καλή ποιότητα. Το δικό μου δυστυχώς φορτώνει τους ήχους από σκληρό δίσκο και όχι από RAM/ROM άρα κάνει πολύ ώρα να τους φορτώσει.

MV-8800/Fantom X/Macbook Pro 17''/Saffire/Genelecs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ, θα βρεις μερικά θρεντ... και επίσης ψάξε συγκεκριμένα & για το Εlectribe, που βγαίνει σε δυο εκδόσεις και είναι θαυμάσιο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το SP 505 που εχω εγω είναι πολυ ωραιο μηχανημα αρκει να εχεις μια smart media για μεγαλυτερη μνημη, πολυ ευχρηστο και on the go μηχανακι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά πριν από λίγο καιρό πήρα το MC-909 της Roland.Πολύ καλή κατασκευή,πολύ καλά (τουλάχιστον για τα γούστα μου) drum samples αλλά όχι και τόσο καλοί synth,bass ήχοι (βέβαια με μπόλικα FX μπορεί κανείς να τους αλλάξει τα φώτα).Μου τη δίνει λίγο που δεν μπορώ να κάνω assign διαφορετικά effects ανά κανάλι σε real time παίξιμο,αλλά ΟΚ,το μηχάνημα βγήκε πριν από 6-7 χρόνια.Οι μνήμες ήταν αλλιώς τότε.

Τέσπα,στην τελική,είμαι ευχαριστημένος με το καινούργιο μου παιχνίδι!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου