Προς το περιεχόμενο

Μεσαίες τιμές release & attack


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ...τρελαίνεσαι με αυτά? :)

Οι μεσαίες τιμές είναι αυτές που βρίσκονται στη ..μέση!

Τι ψάχνεις ακριβώς με αυτές τις ερωτήσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλός προσπαθώ να εξασκήσω το αφτί μου πόσο περίπου attack & release πρέπει να βάλλω στην φωνή μου ώστε να μην ακούγεται το απότομο κομπρεσάρισμα είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε πως στης φωνές συνήθως(γενικά μιλώντας πάντα)βάζουμε μεσέαις τημές release & attack και απλός δεν ξέρω στα ποσά mS παίζουν οι μεσαίες τημές…

Το φαντάζομαι ότι είναι στη μέση... αλλά από vst σε vst άλλης εταιρίας αλλάζουν η τιμές…

Εχετε καμια ιδεα για να με βοιθησετε??? :-\

Συγκεκριμένα για φωνή έτσι… :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε για αρχή έναν 'εύκολο' compressor.

Κατέβασε αυτά τα δωρεάν plug-ins

http://antress.webng.com/

 

και κοίτα πρώτα τον modern amplifier που έχει 2 ρυθμίσεις, είναι opto compressor που σημαίνει ότι είναι μαλακός χωρίς pumping και χωρίς να "μασάει" τις ατάκες των ήχων.

 

MLA-5.jpg

 

Μετά (ή και ποτέ!) μπορείς να πας στην vintage σειρά ή σε οποιονδήποτε compressor, και να πειραματιστείς με τα attack release ως εξής:

Βάλε ratio 4:1, γρήγορο attack και γρήγορο release.

Xαμήλωσε το thresold μέχρι να δεις μείωση 6-8 db.

Άρχισε να ανεβάζεις το attack μέχρι να ακούς την φωνή να γίνεται πιο "παχιά" αλλά όχι τόσο ώστε να μην μειώνονται πολύ τα db (ανεβάζοντας το attack μειώνεται και το ποσοστό ηχομείωσης του compressor)

Τέλος άρχισε να ανεβάζεις το release μέχρι να μην ακούς "παραμόρφωση".

Aν οι ρυθμίσεις του attack και release μειώσουν το "κομπρεσσάρισμα", τότε χαμηλώνεις λίγο περισσότερο το thresold για να μεγαλώσει ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ…πιστεύω ότι έπιασα πανό κάτω το νόημα!!! Τα λες με μια σειρά που γίνετε πολύ κατανοητό, άσχετο χρησιμοποιώ τα plug-ins της wave έχω ακούσει τα καλύτερα και από φίλους και από ηχολήπτες… Άμα το threshold είναι 0 δεν κάνω πολλά πράγματα έτσι? Για τη τόσο καιρό δεν το κατέβαζα…βασικά αν μπορείς εξήγησε μου τη ακριβώς είναι για να το ξεκαθαρίσω και να μου πεις αν είναι λάθος που το έβαζα στα 0db και τη επιπτώσεις είχε… :-\ ??? :-\

Μιας και άρχισα να μιλάω για compressors…θέλω να κάνω άλλη μια ερώτηση… είναι κακή η χρίση limiter στο master? ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόλη καλό άρθρο!!!! Αν και πολύ τεχνικό…

Ευχαριστο!!! :)

Το μόνο που με μπερδεύει πάντα και δεν το έχω ακόμα ξεκαθαρίσει είναι η έννοια, δυναμική του ήχου η αλλιώς η δυναμική περιοχή του ήχου… θα μπορούσες να μου την ξεκαθαρίσεις η να με ανατρέψεις σε κάποιο link??? Ελληνικό κατά προτίμηση για τη δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά…

Δεν είναι κακό να μαθαίνουμε και λίγο θεωρία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου