Προς το περιεχόμενο

Custom καμπίνα 1χ12. Τι διαστάσεις? Κλειστή ή ανοιχτή?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει κι ο τίτλος αναρωτιέμαι τι διαστάσεις είναι "καλύτερο" να έχει μια καμπίνα 1χ12. (και γιατί?)

Απαντήστε σε "Μήκος" (κοιτώντας φάτσα, από τη μια γωνία μέχρι την άλλη, οριζόντια), "Υψος" (κάθετα)  και "Βάθος" (κοιτώντας από το πλάι, από τη μια γωνία μέχρι την άλλη, οριζόντια).

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ, ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΕΝΑ ΠΕΡΙΣΤΡΟΦΟ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΧΑΡΗ...  :D :D :D

 

Επίσης, τι ρόλο παίζει το αν θα είναι κλειστή από πίσω, ή ανοιχτή?

 

Ευχαριστώ.

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάχνεις ότι καμπίνα θες με ότι διαστάσεις θες

υπάρχουν και καμπίνες που είναι 1x12 και είναι

πάρα πολύ μεγάλες οι λεγόμενες oversized και

άλλες που είναι λίγο μεγαλύτερες απ το μεγάφωνο

πιο πολύ μετράει το πάχος του ξύλου

 

οι κλειστές καμπίνες είναι πιο μπασάτες και χρησιμοποιούνται

συνήθως για μη vintage ήχους βλέπε rock και πάνω

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τι διαστασεις σου αρέσουν καλύτερα να κάνεις μια ψαχτική και να δεις ποια απο αυτες του εμπρίου έχει τα χαρακτηριστικα που σου αρέσουν.

Μετά παίρνεις τις διαστάσεις και τις αντιγράφεις.

Επίσης μπορείς να φτιάξεις καμπίνα με πάνελ που να βιδώνει στο πίσω μέρος ώστε να γίνεται είτε ανοιχτή είτε κλειστή, ανάλογα με τις ορέξεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο πολύ μετράει το πάχος του ξύλου

Δηλαδή? Τι διαφορετικό έχει μια αντικειμενικά λεπτή από μια χοντρή?

 

υπάρχουν και καμπίνες που είναι 1x12 και είναι

πάρα πολύ μεγάλες οι λεγόμενες oversized και

άλλες που είναι λίγο μεγαλύτερες απ το μεγάφωνο

Ε δε μπορεί να μην έχουν διαφορά οι πολύ μικρές από τις πολύ μεγάλες.

Ας πούμε αυτή http://www.thomann.de/gr/orange_ppc112.htm

και αυτή http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_1x12_stiletto.htm

αν τις δούμε μόνο από θέμα διαστάσεων (όχι ξύλα κλπ), δεν έχουν διαφορά?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ξεκίνα με κάτι σχετικά απλό αντιγράφοντας κάτι καλό που ήδη υπάρχει, όπως η καμπίνα του Rivera R30-112 και R55-112 που είναι open back με τις ακόλουθες διαστάσεις για ένα 12" μεγάφωνο:

 

Υψος: 45.7 cm

Πλάτος: 706 cm

Βάθος: 24.7 cm

Υλικό: Κόντρα πλακέ θαλάσσης

Πάχος καμπίνας: 18 mm

Baffle: 18mm - MDF

 

Συνήθως οι ανοιχτες καμπίνες έχουν περισσότερα πρίμα, ενώ οι κλειστές κατεβαίνουν χαμηλώτερα στα μπάσα. Οι διαστάσεις δεν είναι βέβαια τυχαίες καθώς περιλαμβάνουν και το σημείο Q (συντονισμού) του μεγαφώνου στους υπολογισμούς.

 

Το υλικό παίζει σημαντικό ρόλο στον ήχο καθώς όσο πιό λεπτό και ευκαμπτό είναι, συντονίζεται ευκολότερα παραμορφώνοντας τον ήχο του μεγαφώνου. Θα μου πεις ο στοχος μας πολλές φορές είναι η κάθε είδους παραμόρφωση, αυτό μας πείραξε;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υλικό παίζει σημαντικό ρόλο στον ήχο καθώς όσο πιό λεπτό και ευκαμπτό είναι, συντονίζεται ευκολότερα παραμορφώνοντας τον ήχο του μεγαφώνου.

Συντονίζεται μεν, αλλά παραμορφώνει??

Υλικό: Κόντρα πλακέ θαλάσσης

Σκεφτόμουν κάτι πιο ποιοτικό.. Εξ άλλου δε θα είναι 4χ12 για να θέλω πολυ ξύλο και να μου βγει ακριβό.

Οι διαστάσεις δεν είναι βέβαια τυχαίες καθώς περιλαμβάνουν και το σημείο Q (συντονισμού) του μεγαφώνου στους υπολογισμούς.

Τι πρέπει να ξέρω γι αυτό?  :-\

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Ναι. Οταν συντονιζεται η καμπίνα = παραμόρφωση. Η μη ελεγχόμενη παραμόρφωση, δεν είναι ωραία.

 

2.Το Κόντρα πλακέ θαλάσσης ΕΙΝΑΙ το ποιοτικότερο υλικό για καμπίνες. Τι λες να βάλεις εσύ δηλαδή; Τίμιο ξύλο;

 

3.Πολλά. Σε κάποια άλλη στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο θα γράψω δυό λόγια αλλά ίσως και κάποιος φυσικός από τους πολλούς που διαθέτουμε εδώ μέσα να σε κατατοπίσει νωρίτερα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σχετικά με τη κατασκευή, προτείνω ημίκλειστου τύπου, περίπου 1/2 έως και 3/4 του συνόλου της πίσω όψης και την κατασκευή ενός δεύτερου κομματιού, το οποίο να είναι αποσπώμενο και να καλύπτει τελείως το πίσω μέρος.

 

 

Δεν ξέρω τι αντιλαμβάνεσαι σαν "ποιοτικό" ξύλο, αν εννοείς π.χ κάποιο μασίφ "εξωτικό" ξύλο, θα είναι δύσκολο να το εντοπίσεις στην αγορά και θα είναι ακριβό.

Το κόντρα πλακέ θαλάσης μπορεί να ντυθεί με ανάλογα υφάσματα όπως αυτά που βλέπεις σε καμπίνες του εμπορίου ή να το ζητήσεις με επένδυση π.χ καπλαμα κλπ

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Κόντρα πλακέ θαλάσσης ΕΙΝΑΙ το ποιοτικότερο υλικό για καμπίνες. Τι λες να βάλεις εσύ δηλαδή; Τίμιο ξύλο;

Εγώ ξέρω πως το mdf είναι απλά και μόνο ανθεκτικό κι ότι από ήχο δε λέει τίποτα σπουδαίο. Τουλάχιστον έτσι μου 'παν. Αλλά να σου το πω κι αλλιώς. Της boogie χαζοί είναι και βάζουν birch?

"ΛΕΤ ΔΕΑΡ ΜΠΙ ΡΟΚ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Εγώ ξέρω πως το mdf είναι απλά και μόνο ανθεκτικό κι ότι από ήχο δε λέει τίποτα σπουδαίο.

Αφού "ξέρεις" γιατί μας ζαλίζεις; Ο κύριος Rivera για παράδειγμα, δεν συμφωνεί μαζί σου. Να μου πεις τι είναι αυτός μπροστά σου... Αυτός μόνο πανάκριβα στημένους ενισχυτές παγκοσμιου φήμης φτιάχνει.

Τουλάχιστον έτσι μου 'παν.

Ε, αφού σου "είπανε", γιατί ρωτάς εδώ; Για να μας τεστάρεις;

Της boogie χαζοί είναι και βάζουν birch?

Μπα αυτοί σίγουρα δεν είναι. Χρησιμοποιούν birch (σημύδα) κοντρα πλακέ (φύλλα ξύλου από ότι ποικιλία προτιμάς). Επιπλέον θα σου πρότεινα να κάνεις μια βόλτα σε κάποιο ξυλάδικο να σου εξηγήσουν τα είδη της ξυλείας και σε τι μορφή είναι διαθέσιμα. Αν νομίζεις πχ ότι υπάρχει κομμάτι συμήδας συμπαγές σε πλάκα διαστάσεων... Boogie 4Χ12, ίσως να απογοητευτείς. Από δέντρα κόβονται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου