Προς το περιεχόμενο

ανοιχτο και κλειστο παιξιμο


zephyrous7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια που θιχτηκε το θεμα του κρατηματος της μπακετας, θεωρω σκοπιμο να θιξουμε το θεμα του ανοιχτου/κλειστου παιξιματος. εγω παιζω με τα χερια σταυρωμενα, αλλα εχω την αισθηση οτι το ανοιχτο παιξιμο (αριστερο χερι στο hi-hat κ δεξι στο ταμπουρο για τους δεξιοχειρες) δινει γενικως μεγαλυτερα περιθωρια βελτιωσης στην πορεια, προσφεροντας μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων.

εσεις ποιο τροπο παιξιματος χρησιμοποιειτε? αξιζει καποιος να επιχειρησει να παιξει με ανοιχτα χερια η θα ειναι σαν να μαθαινει απ το 0? καποιος εντελως αρχαριος μηπως θα ηταν καλο να δοκιμασει να παιζει ανοιχτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνική λέγεται open handed δηλαδή παίζεις με το αριστερό σαν lead και το δεξί στο ταμπούρο οπότε δυναμώνει σημαντικά το αριστερο και έχεις μεγάλη εξισσορόπηση ανάμεσα στα δύο χέρια. Απλά απαιτεί πολύ χρόνο και κόπο να το καταφέρεις σε ικανοποιητικό επίπεδο .Αξίζει, δεν είναι κακή άσκηση πάντως . Αρχάριος δεν είναι άσχημο να το κάνει και εξάλλου θα αποκτήσει καλές συνήθειες και δυνατό,ανεξάρτητο  αριστερό  πιο έυκολα από το να παίζει σταυρωτά.Μην ξεχνάς πολλά στο παίξιμο έχουν να κάνουν με το εγκέφαλο και το κατά πόσο μαθαίνουμε στους μύες μας να κάνουν αυτό που θέλουμε και όχι αυτό που προστάζει ενστικτωδώς ο εγκέφαλος ή οι μύες(muscle memory).Τρανό παράδειγμα τα paradiddles. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία το έθεσε ο Chem. Ούτως ή άλλως η αμφιδεξιότητα είναι ένα από τα στοιχεία που πρέπει να έχει ένας ντράμερ, άσχετα αν οι περισσότεροι δεν το αναπτύσσουν (αναπτύσσουμε...) ιδιαίτερα. Για έναν αρχάριο θα συνιστούσα το ανοιχτό παίξιμο ανεπιφύλακτα. Τώρα για κάποιον που έχει συνηθίσει χρόνια να παίζει σταυρωτά όπως εγώ, είναι θέμα επιλογής και απόφασης να κάτσει να αλλάξει ριζικά τη προσέγγισή του, το οποίο όπως είπε και ο Chem θέλει χρόνο και κόπο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκίνησα εγώ, σαν παντελώς άσχετος έπαιζα με το δεξί στο snare και το αριστερό στο hi hat (είμαι δεξιόχειρας  ;D). Βέβαια αργότερα που κατάλαβα πως το έκανα... "λάθος" (λέμε τώρα) το διόρθωσα αν και πιστεύω πως κάτι μου έμεινε.

Η αμφιδεξιότητα, όπως προείπε ο Haris, είναι κάτι που πρέπει να κατέχει ένας σωστός drummer ανεξάρτητα του τι παίζει και θεωρώ πως μπορείς με λίγη παραπάνω έμφαση στο "ασθενές" σου χέρι, να καταφέρεις να το φτάσεις, αν όχι στο ίδιο, σε ένα επίπεδο κοντά στο "δυνατό" σου χέρι.

Όσον αφορά την αρχική ερώτηση τώρα, αν δηλαδή το open handed παίξιμο προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία, θεωρώ πως όχι δεν προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία, φτάνει βέβαια να παίζεις σταυρωτά με έναν τρόπο ώστε τα χέρια σου να μην "μπλέκονται". (δες για παράδειγμα τον τρόπο που παίζει ο Chris Adler...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(δες για παράδειγμα τον τρόπο που παίζει ο Chris Adler...)

 

απο το παραδειγμα κ μονο φανηκε το ποιον σου  ;D

 

ωραιες οι απαντησεις γιατι το θεμα το θεωρω πραγματικα ενδιαφερον και ειδικα για εντελως αρχαρια ατομα που δεν εχουν ακομα συνηθισει σε εναν τροπο παιξιματος. ειναι δηλαδη καλο να ειπωθει και αυτη η εναλλακτικη. Προσωπικα αν κ παιζω 7 χρονια, ειναι τοσο σποραδικη η ενασχοληση μου, που με θεωρω αρκετα αρχαριο. Εχοντας ομως πλεον ενα ηλεκτρονικο σετ αφιερωνω πιο πολυ χρονο κ ηδη επιχειρω να παιξω ανοιχτα οσο κ αν τα πρωτα βηματα με απογοητευουν καπως  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μια που θιχτηκε το θεμα του κρατηματος της μπακετας, θεωρω σκοπιμο να θιξουμε το θεμα του ανοιχτου/κλειστου παιξιματος. εγω παιζω με τα χερια σταυρωμενα, αλλα εχω την αισθηση οτι το ανοιχτο παιξιμο (αριστερο χερι στο hi-hat κ δεξι στο ταμπουρο για τους δεξιοχειρες) δινει γενικως μεγαλυτερα περιθωρια βελτιωσης στην πορεια, προσφεροντας μεγαλυτερη ελευθερια κινησεων.

εσεις ποιο τροπο παιξιματος χρησιμοποιειτε? αξιζει καποιος να επιχειρησει να παιξει με ανοιχτα χερια η θα ειναι σαν να μαθαινει απ το 0? καποιος εντελως αρχαριος μηπως θα ηταν καλο να δοκιμασει να παιζει ανοιχτα?

 

Ανοιχτα ξεκινησα και φιλε μου εχει βοηθησει τα ΜΕΓΙΣΤΑ. Ενα τιποτα ειναι, και πραγματικα αξιζει. Μονο την αρχη να κανεις. Βεβαια εγω εξαρχης επαιζα πιο "ψαγμενες" μουσικες, εχω φιλους που παιζουν τα τυπικα hard rock σταυρωτα και αλλα στυλ τους φαινονται αδιανοητα. Το θεμα ειναι να παιζεις ΟΛΑ τα διαφορετικα στυλ στα ντραμς, και τα ντραμς να τα χρησιμοποιεις ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ, αν μενεις στο τριπτυχο μποτα, ταμπουρο, χαι-χατ και τις λοιπες κλασσικουρες και απλα ΣΥΝΟΔΕΥΕΙΣ τους αλλους κολλας, αν εισαι ελευθερος ολα θα ερθουν μονα τους.

Το θεμα ειναι να γινει κατανοητο οτι και τα κρουστα, ακριβως οπως τα εγχορδα κλπ, μιλανε, με την καταλληλη μεταχειριση, βεβαια.

 

π.χ.

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=regHATpzDbw

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως μιας και γραφω βασανιστικα αργα εχω το κακο να ιδρωνω για να κανω την εισαγωγη και να ξεχναω τα βασικα.

Λοιπον:

 

Το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου ελεγχει νευροφυσικα το αριστερο ποδι και το αριστερο χερι.

Το αριστερο ημισφαιριο του εγκεφαλου ελεγχει νευροφυσικα το δεξι ποδι και το δεξι χερι.

Πληροφοριακα, "αντιστροφα" λειτουργουν και τα ματια, δηλαδη οι πληροφοριες απο το δεξι ματι "πανε" στο αριστερο ημισφαιριο κλπ, ενω τα αυτια λειτουργουν ομοιοπλευρα, δηλαδη δεξι τυμπανο-δεξι ημισφαιριο κλπ.

 

Εστω οτι ενας "νορμαλ" ντραμερ (δεξιοχειρας-δεξιοποδας) παιζει σταυρωτα.

 

Εχουμε δηλαδη δεξι ποδι στην μποτα και δεξι χερι στο χαι-χατ.

Ολοι ξερουμε πως ειναι το πιο "νορμαλ" παιξιμο ντραμς, δηλαδη χτυπηματα στους βασικους χτυπους του μετρου, και κατα 99% μποτα και χαι-χατ στον πρωτο ισχυρο (το "1" απο το "1-2-3-4" στα 4/Χ) και χαι-χατ- ταμπουρο στον δευτερο ισχυρο ("3"). Τι παρατηρουμε (εστω και με παραλλαγες0?

 

Το δεξι χερι θεωρειται κατι σαν "lead".

Παιζει και πιο πολυ απο το αριστερο (θεμα ενδυναμωσης εχουμε εδω, δηλαδη).

Και γενικα το αριστερο ημισφαιριο υπερλειτουργει μιας και τα "κολπα" στο χαι-χατ θεωρουνται πιο δευτερευοντα απο το "beat" που δινει η μποτα.

Τωρα αν παρατηρουμε και τα beats του μετρου, θα δουμε οτι το αριστερο ημισφαιριο (με μακραν πιο μεγαλη "εμφυτη" ροπη προς την διαιρεση του χρονου απο οτι το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου) οχι μονο υπερλειτουργει, αφηνοντας το δεξι ημισφαιριο σε "κατασταση χαμηλης λειτουργιας", οχι μονο λειτουργει στο "φυσικο" του περιβαλλον, χωρις να "κερδιζει" και παρα πολλα απο την εξασκηση, αλλα με το μοτιβο "lead"-δεξι ποδι και"lead"-δεξι χερι, λειτουργει μεσα στα οσο πιο δυνατον "φυσιολογικα" πλαισια.

Το θεμα ειναι να αναπτυσσει και να εχει ως στοχο ο ντραμμερ/μουσικος/ανθρωπος γενικα την αψογη επικοινωνια των δυο ημισφαιριων του εγκεφαλου, καθως και τον ικανοποιητικο ελεγχο και των δυο.

 

(ουφ!)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, Child Of Story μας έστειλες!

 

Λοιπόν άκου να δεις τι παίζει... Εγώ είμαι αριστερόχειρας, αλλά όταν ήμουν μικρός με πίεσαν να αλλάξω - έγκλημα το ξέρω, αλλά συνηθιζόταν στα χρόνια εκείνα τα παλιά...- οπότε τώρα παίζω ακριβώς σαν δεξιόχειρας, σταυρωτά κ.λπ.

 

Το υποψιαζόμουν ότι ήμουν ανισόρροπος, και το ποστ σου μου το επιβεβαίωσε!

Και έρχομαι στο ερώτημα: τι  κάνουμε τώρα γιατρέ μου; Από ότι κατάλαβα, έχω εξασκήσει το ημισφαίριο του εγκεφάλου μου που ελέγχει την "αδύναμη" πλευρά μου και έχω αφήσει αγύμναστο αυτό που ελέγχει την "ισχυρή". Οπότε, λέω εγώ τώρα, αφού έχω κάνει το δύσκολο, αν κάνω και το εύκολο, δηλ. αν γυμνάσω και το τεμπέλικο τμήμα, θα γίνω ο νέος Cobham, ή να μην το παιδεύω; ;D

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΔΕΥΣΕΙΣ!

 

Οχι για να γινεις ο νεος Cobham, αλλα για να γινεις ο ενας και μοναδικος HARIS.

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου