Προς το περιεχόμενο

M audio firewire 410 --- Ενοχλητικος ηχος


behindthemask

Προτεινόμενες αναρτήσεις

..και πανω που ελεγα πως δε θα ειχα προβληματα...ξεκινησαν παλι /// Οκ ολα οκ με την firewire θυρα, ουτε drop out κ χαμηλο latency ολα super !!!

 

 

Oμως μετα απο λιγη ωρα λειτουργιας στο cubase αρχιζει ο ηχος να αλιωνεται τοσο πολυ που αντι να ακουγονται τα wav του cubase που εχω γραψει ακουγεται ενας ηχος σαν ενοχλητικο συρσιμο και καπου εκει μεσα ακουγονται και οσα υπαρχουν στο κομματι :P

 

Τι μπορει να φταει ?? Μηπως το cubase? Η μηπως η καρτα... τι να κανω ;;;

 

thanx

 

 

windows 7 64bit / last maudio drivers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Φιλε η firewire που χρησιμοποιηεις ειναι on-board η pci? Αν ειναι το 2ο εχε υπ οψιν σου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις αφοβα ΜΟΝΟ καρτα που εχει (φοραει) dual TI (Texas Instruments) chipset. Αλλιως θα εχεις προβληματα με διαφορους θορυβους. Προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με playback ηταν ομως αδυνατο να ηχογραφησω. Καρτες η motherboards Που φορανε chipset της VIA που ειναι ευρεως διαδεδομενο ΔΕΝ μπορουν να χρησιμοποιηθουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε η firewire που χρησιμοποιηεις ειναι on-board η pci? Αν ειναι το 2ο εχε υπ οψιν σου οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις αφοβα ΜΟΝΟ καρτα που εχει (φοραει) dual TI (Texas Instruments) chipset. Αλλιως θα εχεις προβληματα με διαφορους θορυβους. Προσωπικα δεν ειχα κανενα προβλημα με playback ηταν ομως αδυνατο να ηχογραφησω. Καρτες η motherboards Που φορανε chipset της VIA που ειναι ευρεως διαδεδομενο ΔΕΝ μπορουν να χρησιμοποιηθουν

 

τωρα που το λες...ναι εχω βαλει την m audio πανω στην firewire της μητρικης και αυτο γιατι οσο την ειχα στη pci firewire στο shutdown δεν εκλεινε ο υπολογιστης...

 

Δλδ στην pci δεν θα εχω θορυβο νομιζω ...αλλα γτ ο υπολογιστης δεν εκλεινε ;;;

 

any suggestions ??

 

 

thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα που το λες...ναι εχω βαλει την m audio πανω στην firewire της μητρικης και αυτο γιατι οσο την ειχα στη pci firewire στο shutdown δεν εκλεινε ο υπολογιστης...

 

Δλδ στην pci δεν θα εχω θορυβο νομιζω ...αλλα γτ ο υπολογιστης δεν εκλεινε ;;;

 

any suggestions ??

 

 

thanx

bios - και μετα drivers της pci καρτουλας σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μακαρι αλλα δε νομιζω να καταφερεις το παραμικρο. Εχω ταλαιπωρηθει παρα πολυ καιρο με το συγκεκριμενο θεμα. Υπαρχουν firewire chipsets κι απο μια εταιρια που λεγεται Agere αλλα δεν εχω δοκιμασει να δω πως συμπεριφερεται. Το θεμα ειναι οτι αναγκαστικα θα πας για μια pci καρτα firewire αυτο ειναι το link http://www.inta-audio.com/music-pc-systems-c192/pc-accessories-c197/belkin-3-port-firewire-card-texas-instruments-chipset-1394a-ti-chipset-p2036. Με τη συγκεκριμενη καρτα δεν θα εχεις κανενα προβλημα δε χρειαζονται ουτε drivers γιατι υπαρχουν ηδη προεγκατεστιμενοι στα windows (XP, Vista, 7 32&64bit).

Να προσεξεις μονο το εξης αν η motherboard σου εχει pci express (το πιο πιθανο) να ξερεις οτι το 1ο pci slot μοιραζεται το ιδιο irq με το αντιστοιχο pci express x16 που καθεται (το πιο πιθανο επισης) η καρτα γραφικων. Αυτο σημαινει οτι θα δοκιμαζεις τα διαθεσιμα pci slots μεχρι να δουλεψει αλλα μη χρησιμοποιησεις το pci slot που βρισκεται κολητα στη καρτα γραφικων. Εχε υπ οψιν οτι σχεδον ολες οι καρτες γραφικων καταλαμβανουν πλεον 2 slots λογο της μεγαλης ψυκτρας που εχουν, αν το pci slot βρισκεται πολυ κοντα στη ψυκτρα τοτε δεν θα υπαρχει αρκετος χωρος για να φυγει ο θερμος αερας με αποτελεσμα η καρτα σου να ψηθει κυριολεκτικα!

Αν αυτο το slot ειναι το μονο στο οποιο δουλευει κανονικα η firewire καρτα τοτε θα πρεπει να σκεφθεις την αγορα motherboard με περισσοτερα pci slots ή με Texas Instruments firewire controller (υπαρχουν ελαχιστα πλεον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,εγώ γιατι με την Focusrite Saffire Pro(firewire) και χωρις texas instruments chipset,τα παω περιφημα εδω και ενα χρόνο?Και φίλε torgar,η θύρα που μοιράζεται lanes την PCI-E x16 (αν δεν κάνω λαθος) είναι η PCI-E x1. H PCI νομίζω οτι είναι ανεξάρτητη,εκτός και αν η μητρικη του παιδιου δεν εχει καν δευτερης γενιας PCI-E(πραγμα χλωμό αφου εχει onboard Firewire).

 

BehindTheMask,μια οικονομική πρόταση που μπορεί να σε οδηγησει σε επίλυση του προβληματος,είναι να πας στο πλαίσιο,να πάρεις για 11 ευρω μία firewire pci καρτα της Nod(η οποία τοσο σε μένα,οσο και σε ενα κολληταρι δουλέυει αψογα εδω και πολυ-πολυ καιρο),να την βαλεις στο μηχανημα.Πρόσεξε με ομως.Σε περιπτωση που χρησιμοποιεις Windows 7 πηγαινε στην διαχειριση συσκευών(Device Manager) και εκει που λεει ΙEEE 1394 Bus Host Controllers,επιμηκυνε το (κανε expand τελος παντων),διάλεξε το chpaki στο οποιο έχεις συνδεδεμενη την Maudio,πατα ενημερωση οδηγων(update driver software) και διαλεξε να ψαξεις μονος σου στον υπολογιστη σου για drivers(browse my computer for driver software).Τώρα πάτα την κάτω επιλογη(let me pick... κοκ) και διάλεξε να εγκαταστήσεις την επιλογη που αναγράφει Legacy απο δίπλα.Κάνε reset και ξανα ποσταρε τα αποτελεσματα.

 

(σε περίπτωση που μακρυγορώ για κατι που έχεις ήδη δοκιμάσει,sorry...Σκεφτηκα οτι υπάρχει τετοιο ενδεχόμενο,αφου εγραψα ολο το μηνυμα πρωτα :)  )

 

Παρεπιπτόντως,μπορείς να το δοκιμασεις και με την onboard θύρα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα τα ιδια προβληματα, μεχρι που πηρα την παρακατω και ησυχασα δια παντος:

 

http://www.unibrain.com/Products/p1394/FireBoardBLUE_e.htm

 

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειναι απλο, επειδη ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να δοκιμασω αλλη καρτα ηχου ή firewire controllers αναγκαστηκα να ψαξω πολυ μεσα σε forums για καμποσο καιρο. Σχετικα με αυτο που λεει ο bloodbath δε μιλαω για pci lanes αλλα για irq το οποιο χωρις να μπω σε βαθος (δε γνωριζω ετσι κι αλλιως ουτε ομως εχει και σημασια) εχει να κανει με το ποια συσκευη (χοντρικα παντα) παιρνει προτεραιοτητα ωστε να στειλει η να παρει δεδομενα προφανως αν το irq μοιραζεται με τη καρτα γραφικων δε θα στειλει ουτε και θα παρει ποτε. Επισης ειχα διαβασει οτι το προβλημα δεν εξαλειφεται με pcie firewire controller σαν αυτο που αναφερει ο bloodbath αλλα ουτε κι αν χρησιμοποιησεις τον πιο συγχρονο firewire controller 800. Προσωπικα διαπιστωσα οτι μια καρτα firewire με 1 Texas instruments (TI) chip δεν δουλευε καθολου σωστα με τη firewire 410. Ειχα διαφορα προβληματα οπως δεν εδινε τροφοδοσια εκτος κι αν συνεδεα τη καρτα με τροφοδοτικο κατι που στο manual απαγορευτεται ρητα (ευτυχως δεν επαθε κατι) υπ οψιν οτι ο controller περα απο IN & OUT data προσφερει και την αναλογη τροφοδοσια. Επισης η firewire 410 ως δια μαγειας εξαφανιζοταν την ωρα που τη δουλευα και φυσικα ηταν αδυνατο να δουλεψει ξανα χωρις reboot.

Αυτο που δυστηχως ποτε δεν εμαθα ειναι αν αλλες καρτες οπως focusrite δουλευουν απροβληματιστα παντως απο επικοινωνια μου με την AVID μου ειπαν οτι για τις δικες τους καρτες προτεινουν controller με TI chipset και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου