Προς το περιεχόμενο

Line 6 Relay G30 Digital Wireless Guitar System


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Χαιρετώ την παρέα απο Αγγλία και μιας που έρχονται και τα χριστούγεννα λέω να κάνω ένα δώρο στον εαυτό μου. :D

  Αυτές τις μέρες κάνω έρευνα για αγορά Wireless Guitar System και μπορώ να πώ ότι απογοητέυτηκα καθότι πολλά απο τα συστήματα δεν κάνουν για τις συχνότητες της Ελλάδας και έχουν και απώλειες στην μετάδοση του ήχου..

  Κάποια στιγμή έπεσα πάνω σε ένα νέο προιόν της Line 6 , το Relay G30 , το οποίο όπως υποστηρίζει η εν λόγο εταιρία υπόσχεται πολλά. Και αυτό γιατί η μετάδοση γίνεται ψηφιακά και όχι μόνο δεν έχουμε αλλοίωση στον ήχο, αλλά δεν υπάρχει και  πιθανότητα δισάρεστων εκπλήξεων όπως να μας κάνουν παρέα στα σόλα οι ταξιτζίδες της περιοχής μας. ;D ;D

  Διαβάζοντας λίγα review (είναι μετρημένα στα δάκτυλα, τουλάχιστον όσα βρήκα) αποφάσισα να το παραγγείλω απο Digital Store στην τιμή των 209 λιρών (233 €).

  Αναμένετε εντυπώσεις και  άν κάποιος το έχει ήδη στην κατοχή του ας μας πει δυο λόγια.

 

DV Store:

http://www.dv247.com/microphones/line-6-relay-g30-digital-guitar-wireless-guitar-system--63710

 

reviews:

 

http://www.marshallforum.com/tone-zone/7758-line-6-relay-g30-digital-wireless-my-review.html

 

http://www.musicradar.com/gear/all/guitars/guitar-accessories-components/guitar-accessories/relay-g30-221876/review

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Line+6/Relay+G30+Wireless+system/10/1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο Digital Village και την Παρασκευή θα το έχω και θα το δοκιμάσω επιτόπου. Το καλό στην υπόθεση είναι ότι άν θελήσω δεν το παίρνω ;D Απλά έδωσαν εντολή να το παραλάβουν.. Θα ενημερώσω σύντομα!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το ειχα ψαξει το συγκεκριμενο αλλα στα ιδια σχεδον λεφτΑ ειχα βρει ενα πολλα υποσχομενο akg...τελικα κατεληξα στο Χ2 rack της line 6...βεβαια δεν υπηρχε σε κανενα ευρωπαικο μαγαζι και ετσι ανεβαλα την αγορα του μεχρι νεοτερας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο σήμερα είμαι 209 λίρες φτωχότερος αλλά δεν το μετανοιώνω με τίποτα!

 

Ήρθε στα χέρια μου και αφού το δοκίμασα για κανένα τέταρτο δεν ήθελε και πολύ να βάλω το χέρι βαθιά στην τσέπη.. Ήμουν βέβαια και ενημερωμένος για το τί θα δώ και ακούσω μετά απο έρευνες στο ίντερνετ..

 

Ξεκινάμε..

Η συσκευασία του είναι αρκετά μεγάλη για τα περιεχόμενα του. Ανοίγοντας την όμως παρατηρείς το προστατευτικό υλικό ανάμεσα στα περιεχόμενα για την αποφυγή χτυπημάτων.

 

Βασικά περιέχει:

-δέκτη

-πομπό

-καλώδιο περίπου μισό μέτρο για σύνδεση πομπού με βύσμα κιθάρας

-μετασχηματιστή 9ν 200 mA

-οδηγείες

 

Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία απο wireless, αλλά απότι έχω ψάξει βασικά παράπονα των χρηστών ήταν ότι:

 

1)Οι συχνότητες λειτουργίας των αναλογικών wireless (UHF/VHF) αρκετές φορές παρεμποδίζονται απο άλλες πηγές όπως ραδιοταξί..

 

Σε αυτή την περίπτωση έχουμε ένα ψηφιακό προιόν που δουλέυει στα 2.4GHz και αποκλείεται ,σύμφωνα με τα λεγόμενα τους, να συμβεί κάτι τέτοιο.

 

2)Στα αναλογικά wireless όταν απομακρύνεσαι και βρεθείς εκτός εμβέλειας ακούγεται θόρυβος.

 

Με το G30 σταματάει η λήψη δεδομένων και απλά δεν ακούγεται τίποτα.

 

3)Στα αναλογικά wireless παρατηρείται μείωση της ποιότητας του σήματος καθώς κόβονται ψιλές και χαμηλές συχνότητες.

 

Με το G30 δεν συμβαίνει αυτό καθώτι λαμβάνονται όλες οι ψηφιακές πληροφορίες απο τον δέκτη και το σήμα μεταδίδεται ανεπιρέαστο.

 

4)Οι πομποί που έχουμε πάνω μας και καταλήγουν με καλώδιο στο βύσμα της κιθάρας, σχεδόν σε όλα τα wireless δέχονται μικρό καρφί (1/8 output)) στην άκρη τους.

 

Στο G30 σου δίνεται η δυνατότητα να βάλεις αμέσως το δικό σου καλώδιο, μιας και διαθέτει ο πομπός υποδοχή για μεγάλο βύσμα (1/4 output)

 

5)Οι μπαταρίες που δέχονται οι πομποί μέχρι τώρα ήταν 9Volt απο αυτές που όλοι μας γνωρίζουμε, τις μεγάλες.

 

Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε 2 x ΑΑ μπαταρίες. Προσωπικά χρησιμοποιώ επαναφορτιζόμενες (ποιος θέλει να πληρώνει κάθε τόσο μπαταρίες), αν και λέει η εταιρία για μεγαλύτερη διάρκεια λειτουργείας καλύτερες είναι οι κοινές αλκαλικές.

 

6)Στις καλύτερες των περιπτώσεων οι λειτουργία των πομπών καταβροχθίζει τις μπαταρίες μέσα σε τρείς ώρες. Αυτό δεν είναι καλό για κάποιον που παίζει ζωντανά για περισσότερο χρόνο (και μην ξεχνάμε και το soundcheck) άρα πρέπει να αλλάξει μπαταρίες ενδιάμεσα.

 

Το G30 μπορεί, όπως υποστηρίζει η Line 6, να δουλέψει ασταμάτητα για ... 8+ ώρες!! Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά πολλοί σε διάφορα φόρα το έχουν διαπιστώσει.

 

Ακόμη αξίζει να αναφέρω ότι ο δέκτης έχει επιλογή για εξομοίωση ήχου μέσα απο καλωδιο  μήκους 15 και 30 feet. Και καλά για όποιον βασίζει τον ήχο του στις απώλειες του καλωδίου του (treble loss).

 

Πάμε τώρα στις δικές μου εντυπώσεις:

Πραγματικά ότι προαναφέρθηκε για τα πλεονεκτήματα των ψηφιακών wireless πιστεύω πως ισχύει. Εκανα τεστ με και χωρίς καλώδιο και η ποιότητα του σήματος ήταν η ίδια ίσως και καλύτερη.Δεν διαπίστωσα καμία απώλεια ή καθυστέρηση στο σήμα μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Ο πομπός είναι αρκετά ελαφρύς. Και ο δέκτης λόγω μεγέθους θα χωρέσει και στην πιο μικρή πεταλιέρα.

Κατέβηκα απο τον πρώτο όροφο στο ισόγειο παίζοντας και, παρά τους τοίχους που παρεμβάλονταν , το σήμα ακουγόταν μια χαρά.

Αρνητικό για μένα είναι η ποιότητα κατασκευής καθώς είναι απο πλαστικό όλα τα μέρη (φαίνεται όμως ότι αντέχουν στην σκληρή χρήση.

 

-Αν είναι το πρώτο και τελευταίο μου wireless?

-Απ'ότι δείχνουν όλα πιστέυω πως ναι! Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και δεν νομίζω να υπάρξει λόγος για μελλοντική αγορά άλλου καλύτερου. Για μένα τα 30 μέτρα εμβέλειας είναι υπεραρκετά. Το συστίνω ανεπιφύλακτα σε όποιον ενδιαφέρεται για ασύρματο σύστημα κιθάρας!

 

 

Παρατηρήσεις:

Δεν κάνω διαφήμιση απλά λέω την άποψη μου. Εξάλλου είχα ρωτήσει σε παλαιότερο θέμα για wireless και δεν πήρα κατατοπιστικές απαντήσεις, έτσι αποφάσισα να ανοίξω ένα νέο.

Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

 

Για ότι απορίες έχετε είμαι διαθέσιμος!

DSC01592.thumb.JPG.2c5fa011d5c4fd9f8fe42d9aafd32ba0.JPG

DSC01593.thumb.JPG.6fe44ce4da9df0afffd6f4bd7da727cf.JPG

DSC01591.thumb.JPG.6a9aeb1827d7206d7eb4d7d66f5d9826.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατος και ευχαριστούμε πολύ! Έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε μόλις τώρα: υποθέτω πως αυτά τα συστήματα παραδίδουν το σήμα στα πετάλια ως buffered. Τι κάνει όμως κάποιος όταν θέλει να χρησιμοποιήσει ένα εφφέ (όπως κάποιο φαζ) που δεν χωνεύει με τίποτα τα buffers, και που είναι ανάγκη να "βλέπει" άμεσα τους μαγνήτες της κιθάρας? Στο μυαλό μου έρχεται ο Bellamy των Muse, o oποίος αν δεν κάνω λάθος παίζει πολύ συχνά με ασύρματα, όμως για να αποφύγει τέτοιο πρόβλημα έχει... ενσωματωμένο στην κιθάρα του το Fuzz Factory.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω το ειχα ψαξει το συγκεκριμενο αλλα στα ιδια σχεδον λεφτΑ ειχα βρει ενα πολλα υποσχομενο akg...τελικα κατεληξα στο Χ2 rack της line 6...βεβαια δεν υπηρχε σε κανενα ευρωπαικο μαγαζι και ετσι ανεβαλα την αγορα του μεχρι νεοτερας

 

Αυτή η σειρά Χ2 αν δεν κάνω λάθος είναι μόνο για τη βόρειο Αμερική. Γι'αυτό και στο Uk site της Line 6 έχει μόνο το G30.

 

Europe:  http://uk.line6.com/relayg30/

 

εδώ όμως δεν τo έχει.. http://line6.com/digitalwireless/

 

 

Ωραιότατος και ευχαριστούμε πολύ! Έχω μια απορία που μου δημιουργήθηκε μόλις τώρα: υποθέτω πως αυτά τα συστήματα παραδίδουν το σήμα στα πετάλια ως buffered. Τι κάνει όμως κάποιος όταν θέλει να χρησιμοποιήσει ένα εφφέ (όπως κάποιο φαζ) που δεν χωνεύει με τίποτα τα buffers, και που είναι ανάγκη να "βλέπει" άμεσα τους μαγνήτες της κιθάρας? Στο μυαλό μου έρχεται ο Bellamy των Muse, o oποίος αν δεν κάνω λάθος παίζει πολύ συχνά με ασύρματα, όμως για να αποφύγει τέτοιο πρόβλημα έχει... ενσωματωμένο στην κιθάρα του το Fuzz Factory.

 

::) Δεν ξέρω , καλή απορία. .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mastixas, αρχικα ευχαριστω για το review. Τωρα με εψησες ακομα πιο πολυ ;D.

 

Τωρα οι ερωτησεις μου:

α) Το κλιπ του πομπου ποσο γερα πιανει σε τσεπη, ζωνη, ή οπου το πιασεις?

β) Το καλωδιο υπαρχει περιπτωση να βγει απο τον πομπο σε καποιο ακροβατικο ή κατι τετοιο?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Το κλιπ του πομπου ποσο γερα πιανει σε τσεπη, ζωνη, ή οπου το πιασεις?

 

Δες την φώτο , πιστέυω ότι πιάνει πάρα πολύ καλά!

 

β) Το καλωδιο υπαρχει περιπτωση να βγει απο τον πομπο σε καποιο ακροβατικο ή κατι τετοιο?

 

Τόσο καλά που δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς!  ;)

 

DSC01594.thumb.JPG.955fd2821f2b534d642fbca00233141c.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου