Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Boss GT-10


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει ήδη το θέμα που ανοίγω αλλά είμαι καινούργιος στην παρέα...

Σκοπεύω να αγοράσω την GT-10. Πιστεύω πως θα με ικανοποιήσει πλήρως καθώς αυτό που ζητώ είναι μεγάλη ηχητική ευελιξία και απεριόριστες δυνατότητες... Θα ήθελα λοπόν να ακούσω γνώμες/προτάσεεις κυρίως από άτομα που την έχουν στην κατοχή τους (και οι υπόλοιπες ευπρόσδεκτες). Ειδικότερα θα με ενδιέφερε να μοιραστείτε τις απόψεις σας σχετικά με τις παραμορφώσεις (το ποιοτικό τους επίπεδο και την ευελιξια τους) της εν λόγω πεταλιέρας.. Προσωπικά πιστεύω πως με 25 τύπους από πεταλάκια παραμορφόσεων και 40+ ενισχυτές δύσκολα να μην μπορείς να πετύχεις τον ήχο που αναζητείς. Επειδή όμως δεν την έχω αγοράσει ακόμα ούτε την έχω δοκιμάσει περιμένω τις σεβαστές σας απόψεις απί του θέματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω μια GT-8 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος. Οι επιλογές και οι δυνατότητες που έχεις όσον αφορά τις παραμορφώσεις και τα εφέ είναι πράγματι άπειρες, οπότε το θεωρώ πολύ δύσκολο έως απίθανο να μην μπορείς να πετύχεις τον ήχο που αναζητείς, ακόμα και από τους default ήχους.

 

Στα πολύ θετικά της είναι και το ιδιαίτερα κατατοπιστικό μάνουάλ  του στα ελληνικά (εγώ την είχα πάρει από Ελλάδα, αν την παραγγείλεις από site εξωτερικού ψάξε το μήπως μπορούν να σου στείλουν και ελληνικό μάνουαλ).

 

Εγώ προσωπικά τόσο στο σπίτι (με έναν park της marshall 10w) όσο και στο προβάδικο και στα live (με εναν line6 spider) εννοείται ότι προτιμώ της παραμορφώσεις της gt και δεν λυπάμαι καθόλου για την ''ηχάρα'' που χάνω των παραπάνω ενισχυτών λόγω της χρήσης πεταλιέρας (για τους συγκεκριμένους ενισχυτές μιλάω, δεν μιλάω για λαμπάτους με καμπίνες και τέτοιες ιστορίες  ::) ) Απλά μηδενίζεις όλα τα κουμπιά του ενισχυτή και κάνεις όλη τη δουλειά με την πεταλιέρα. Αν π.χ. έχεις αφήσει στον ενισχυτή λίγο gain ή λίγο tremble ή λίγο middle λογικό είναι η παραμόρφωση που ακούγεται να είναι σκέτη ''ξεραήλα'', αφού τα gain, tremple και middle του καναλιού της πεταλιέρας ενώνονται με τα gain, tremble, middle του ενισχυτή και ο τελικός ήχος δεν είναι ο αναμενόμενος. Γι'αυτό κατα τη γνώμη μου όταν παίζουμε με τέτοια πεταλιέρα, από τον ενισχυτή πρέπει να είναι ανοιχτό μόνο το master volume :)

Αυτά τα ολίγα.....

 

Υ.Γ. Βλέπω πως η gt-10 είναι αρκετά διαφορετική από τις gt-8 και gt-6, οι οποίες, χωρίς να ξέρω τις ακριβείς διαφορές τους, εμφανισιακά είναι ίδιες, άρα και παρόμοιες στο χειρισμό. Παρόλα αυτά δεν νομίζω να αλλάζει η φιλοσοφία της σε σχέση με τις gt 6-8. Σίγουρα, εφόσον πρόκειται για την καινούργια gt θα είναι καλύτερη και θα έχει περισσότερες επιλογές από τις προκατοχους της  ;)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

) Απλά μηδενίζεις όλα τα κουμπιά του ενισχυτή και κάνεις όλη τη δουλειά με την πεταλιέρα. Αν π.χ. έχεις αφήσει στον ενισχυτή λίγο gain ή λίγο tremble ή λίγο middle λογικό είναι η παραμόρφωση που ακούγεται να είναι σκέτη ''ξεραήλα'', αφού τα gain, tremple και middle του καναλιού της πεταλιέρας ενώνονται με τα gain, tremble, middle του ενισχυτή και ο τελικός ήχος δεν είναι ο αναμενόμενος. Γι'αυτό κατα τη γνώμη μου όταν παίζουμε με τέτοια πεταλιέρα, από τον ενισχυτή πρέπει να είναι ανοιχτό μόνο το master volume :)

Αυτά τα ολίγα.....

 

 

 

 

 

 

 

Mα αμα κανεις αυτο ο ηχος θα ειναι σκετη μουνταδα και λασπη..........

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου!

την BOSS GT-6 και την GT-10 τις ειδα σε σπιτια φιλων μου, δεν τις ειχα σπιτι μου να τις δοκιμασω/ψαξω με την ησυχια μου.

Αντιστοιχα ετσι εγινε με την Tonelab SE.

Εγω παλι εχω ενα PODXT LIVE και μια DIGITECH GNX 3000. εχοντας δει ολες αυτες αρχικα να σου πω

 

1. αξιζουν τα λεφτα τους, ανεξαρτητα με το ποια θα παρεις

2. εχουν διαφορες αλλα μπορεις να βγαλεις ηχο τοσο για live οσο και για ηχογραφηση

3. σε καθε live θα τρεχεις να βγαλεις ηχο (αλλες φορες περισσοτερο, αλλες λιγοτερο), γιατι δεν υπαρχουν μυστικες συνταγες να κουμπωνεις και να παιζεις (οπως λενε οι κατασκευαστες).

4. ποτε δεν θα πιασουν τα γκαζια ενος λαμπατου ενισχυτη

 

Επειδη δεν ξερω σε τι φαση εισαι (κανεις καθε μηνα live? - εχετε δικο σας προβαδικο?) δεν μπορω να σου δωσω αναλογη απαντηση, γιατι αν κανεις συνεχεια live+προβες αξιζει να παρεις μια κεφαλη ναχεις στανταρ γαματο ηχο παντου. (σχετικο ειναι βεβαια γιατι οι πολλες φορες οι ηχοληπτες κανουν τα δικα τους).

 

Συνολικα

με την GT-10 θα βγαλεις ηχο (εστω και μετα απο μηνες) αλλα αν ασχολιεσαι/ασχοληθεις σοβαρα με την μουσικη καποια στιγμη θα παρεις μια γαματη κεφαλη γιατι θα το εχεις "ξεπερασει" το GT-10 και γιατι θα βαρεθεις σε καθε live να προσπαθεις να φτιαξεις ηχο.

 

Merry Christmas & A Happy New Year!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει ήδη το θέμα που ανοίγω αλλά είμαι καινούργιος στην παρέα...

Σκοπεύω να αγοράσω την GT-10. Πιστεύω πως θα με ικανοποιήσει πλήρως καθώς αυτό που ζητώ είναι μεγάλη ηχητική ευελιξία και απεριόριστες δυνατότητες... Θα ήθελα λοπόν να ακούσω γνώμες/προτάσεεις κυρίως από άτομα που την έχουν στην κατοχή τους (και οι υπόλοιπες ευπρόσδεκτες). Ειδικότερα θα με ενδιέφερε να μοιραστείτε τις απόψεις σας σχετικά με τις παραμορφώσεις (το ποιοτικό τους επίπεδο και την ευελιξια τους) της εν λόγω πεταλιέρας.. Προσωπικά πιστεύω πως με 25 τύπους από πεταλάκια παραμορφόσεων και 40+ ενισχυτές δύσκολα να μην μπορείς να πετύχεις τον ήχο που αναζητείς. Επειδή όμως δεν την έχω αγοράσει ακόμα ούτε την έχω δοκιμάσει περιμένω τις σεβαστές σας απόψεις απί του θέματος...

 

Γενικά φίλε μου πάντα σχεδόν οι Boss έχαναν στις παραμορφώσεις και ήταν καλές στα modulation, delays....είχα μια boss GT-8 παλιά την οποία την πούλησα επειδή φυσικά προτιμούσα τα πεταλάκια ωστε να έχω πιο προσωπικό ήχο αλλα και επειδή όσο και αν την είχα μάθει απ' έξω και ανακατωτά....μια φορα σωστό γκάζι δεν μπόρεσα να βγάλω....ήταν όλα το ένα χειρότερο απ' το άλλο (και σκέψου οτι στο είδος που παίζω Alternative/Blues δεν χρησιμοποιώ high-gain και τέτοια) οπότε για να βγάλω ένα "φιλικό" γκαζάκι κατέλειγα στην επιλογή Rat που είχε η οποία δεν βρισκόταν στην κατηγορία Amps αλλα στην κατηγορία OD/DS και μπορώ να πώ οτι έκανα κάπως την δουλειά μου. Όσο για την gt-10 παρόλο που ακούω οτι γενικότερα την έχουν αλλάξει κάπως δυστυχώς δεν έχει ξεφύγει απο την κλασσική φιλοσοφία τον προηγούμενων Boss gt..! Γνώμη μου είναι γενικότερα ή ψάξου με πεταλάκια (που θα μπορείς να φτιάξεις τον ήχο σου όπως τον θές εσύ διότι εσύ θα επιλέγεις τα πετάλια) ή γενικότερα με κάποια άλλη πεταλιέρα πιο καλή και χρήσιμη (μπορείς να βρείς μεταχειρισμένη την Vox Tonelab SE ας πούμε που είναι παρα μα πάρα πολυ καλή)...!  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μηδενίζεις όλα τα κουμπιά του ενισχυτή και κάνεις όλη τη δουλειά με την πεταλιέρα.

 

μήπως εννοείς πως τα βάζεις όλα στη μέση; δηλαδή να μην χρωματίζει ο ενισχυτής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως εννοείς πως τα βάζεις όλα στη μέση; δηλαδή να μην χρωματίζει ο ενισχυτής;

+1000000000 εγω αυτο ξερω ...τωρα εαν υπαρχει νεος τροπος.......τι να πω?

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως εννοείς πως τα βάζεις όλα στη μέση; δηλαδή να μην χρωματίζει ο ενισχυτής;

+1000000000 εγω αυτο ξερω ...τωρα εαν υπαρχει νεος τροπος.......τι να πω?

 

Όπως βολεύεται ο καθένας, δεν υπάρχει σωστός και λάθος τρόπος βεβαίως, ο καθένας έχει την δικιά του άποψη για τον ήχο που θέλει....αν εμένα ο ενισχυτής μου είναι ΜΑΠΑ τί να χρωματίσει  ;D

 

Εγώ απλά ήθελα να τονίσω πολλές φορές δεν μας αρέσει η παραμόρφωση μιας πεταλιέρας επειδή ενώ η πεταλιέρα δίνει μεσαία, βάζουμε και εμείς πολλά από τον ενισχυτή και το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ ξερός ήχος(ενώ τα απλά πετάλια δεν δίνουν μεσαία, έχουν μόνο tone,level και distortion).

 

Όντως η διατύπωσή μου δεν ήταν πολύ σωστή  ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αν χρωματιζει ο ενισχυτης αν ειναι στο 0 ή στο 5 εξαρταται αναλογα με τον ενισχυτη..

γενικα η καλυτερη λυση ειναι να φτιαξει καποιος ηχο στην πεταλιερα του σε καλα μονιτορ, οποτε αν την συνδεσει στο return πιθανοτατα θα εχει ενα καλο αποτελεσμα, αν την βαλει στο Input με flat τα eq παλι θαχει πιθανοτατα καλο αποτελεσμα (αλλα θα μπορει να κανει μικρορυθμισεις) και αν στην τελικη θελει θα μπορει να παιξει απευθειας στην κονσολα...

Σε μενα παντως δουλεψε αυτο που περιγραφω!  ;D

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά φίλε μου πάντα σχεδόν οι Boss έχαναν στις παραμορφώσεις και ήταν καλές στα modulation, delays....είχα μια boss GT-8 παλιά την οποία την πούλησα επειδή φυσικά προτιμούσα τα πεταλάκια ωστε να έχω πιο προσωπικό ήχο αλλα και επειδή όσο και αν την είχα μάθει απ' έξω και ανακατωτά....μια φορα σωστό γκάζι δεν μπόρεσα να βγάλω....ήταν όλα το ένα χειρότερο απ' το άλλο (και σκέψου οτι στο είδος που παίζω Alternative/Blues δεν χρησιμοποιώ high-gain και τέτοια) οπότε για να βγάλω ένα "φιλικό" γκαζάκι κατέλειγα στην επιλογή Rat που είχε η οποία δεν βρισκόταν στην κατηγορία Amps αλλα στην κατηγορία OD/DS και μπορώ να πώ οτι έκανα κάπως την δουλειά μου. Όσο για την gt-10 παρόλο που ακούω οτι γενικότερα την έχουν αλλάξει κάπως δυστυχώς δεν έχει ξεφύγει απο την κλασσική φιλοσοφία τον προηγούμενων Boss gt..! Γνώμη μου είναι γενικότερα ή ψάξου με πεταλάκια (που θα μπορείς να φτιάξεις τον ήχο σου όπως τον θές εσύ διότι εσύ θα επιλέγεις τα πετάλια) ή γενικότερα με κάποια άλλη πεταλιέρα πιο καλή και χρήσιμη (μπορείς να βρείς μεταχειρισμένη την Vox Tonelab SE ας πούμε που είναι παρα μα πάρα πολυ καλή)...!  :)

 

Για να αναπαράγεις το ένα τέταρτο των δυνατοτήτων της GT πρέπει να στρώσεις μια σειρά από πεταλάκια από εδώ μέχρι το 30χιλιόμετρο Αθηνών-Λαμίας  :)

Πέρα από την πλάκα γούστα είναι αυτά, ο καθένας ζυγίζει μέσα του τις ποσότητες ''κόστος-ψηφιακός ήχος-δυνατότητες'' και επιλέγει ανάμεσα σε έναν multieffect guitar processor ή σε 5-6 πετάλια. Για μένα προσωπικά οι παραμορφώσεις με κάλυπταν (για modulation delays και γενικά όλα τα εφέ, όπως αναφέρει ο Άκης δεν το συζητάμε καν) αλλά εντελώς φιλικά δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει ''το ένα χειρότερο από το άλλο''...υπάρχουν τόσες ρυθμίσεις για να αλλάξουμε και να φέρουμε τον ήχο στα μέτρα του ενισχυτή μας και της κιθάρας μας αν δεν μας αρέσουν οι default ήχοι...

 

Όσον αφορά την VOX, ήταν η ανταγωνιστική της Boss εκείνη την περίοδο, ήμουν ανάμεσα σε αυτές τις δύο και τελικά πήρα την Boss γιατί είχα δοκιμάσει μια gt-6 και μου άρεσε. Σίγουρα πάντως είναι μια πολύ καλή πεταλιέρα και έχω ακούσει τα καλύτερα, αλλά δεν ξέρω αν είναι τόσο ευέλικτη όσο η Boss στον τομέα των εφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου