Προς το περιεχόμενο

Gibson Raw Power LP Studio vs. Epi LP 1959 Ltd


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_raw_power_plch.htm

 

 

 

 

VS

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_ftb.htm

 

 

Oταν λεω σε καποιον οτι θελω να παρω μια gibson συνηθως μου λεει ναι να παρεις αλλα οχι καμια studio... εγω απο την αλλη σκεφτομαι οτι οκ ... αλλα πως να το κανουμε ειναι gibson...κανω λοιπον αυτη την συγκρηση και αναμενω τις απαντησεις...

 

 

 

Υ.Γ.ξερει κανεις τις χωρες προελευσης  των παραπανω ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_raw_power_plch.htm

 

 

 

 

VS

 

 

 

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard_1959_ftb.htm

 

 

Oταν λεω σε καποιον οτι θελω να παρω μια gibson συνηθως μου λεει ναι να παρεις αλλα οχι καμια studio... εγω απο την αλλη σκεφτομαι οτι οκ ... αλλα πως να το κανουμε ειναι gibson...κανω λοιπον αυτη την συγκρηση και αναμενω τις απαντησεις...

 

 

 

Υ.Γ.ξερει κανεις τις χωρες προελευσης  των παραπανω ????

 

Δεν θα απαντησω στο Υ.Γ. σου, αλλα στο συγκριτικο που ζητας να ακουσεις γνωμες.

 

Εμφανισιακα, Η δευτερη ειναι ωραια. Μα παρα πολυ ωραια. Η πρωτη ειναι τοσο ασχημη που θα πληρωνα και 50 ευρω για να μην με δει κανεις να την κραταω. period. Τωρα αν ειναι να παιζεις με κλειστα φωτα, βραδυ, μονο μεσα στο σπιτι, μενεις μονος, εχεις καποιο παταρι που κλειδωνει να την βαζεις αν ερχονται επισκεπτες ... ξερω γω, να αφησουμε ενα περιθωριο ετσι για χαρη της συζητησης...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κανω λοιπον αυτη την συγκρηση και αναμενω τις απαντησεις...

Ποιά σύγκριση κάνεις? Η μία με την άλλη έχουν διαφορά κανά 1000. Η μία είναι maple ή άλλη mahogany (τίποτα δεν έμαθες από τον Scott Henderson?) ;D ;D...άλλα finish, άλλοι μαγνήτες, άλλες προδιαγραφές, άλλες κιθάρες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανισιακα, Η δευτερη ειναι ωραια. Μα παρα πολυ ωραια. Η πρωτη ειναι τοσο ασχημη που θα πληρωνα και 50 ευρω για να μην με δει κανεις να την κραταω.

Καλά, εσύ είσαι γνωστός κακόγουστος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Η πρωτη ειναι τοσο ασχημη που θα πληρωνα και 50 ευρω για να μην με δει κανεις να την κραταω. period. Τωρα αν ειναι να παιζεις με κλειστα φωτα, βραδυ, μονο μεσα στο σπιτι, μενεις μονος ... ξερω γω, να αφησουμε ενα περιθωριο ετσι για χαρη της συζητησης...

;D συμφωνω,πολυ ασχημη κιθαρα,η maple ταστιερα στην les paul ειναι για εμετο...

αν θες να παρεις les paul και διαθετεις 600 ευρω κοιτα κατα ιαπωνια μερια,(epiphone,greco,edwards)

παραδειγμα,ο τυπος εχει καλα οργανα (εχω παρει 2 κιθαρες απ αυτον)

http://cgi.ebay.co.uk/ESP-Edwards-LP-E-LP92CD-Long-N-tenon-Duncan-Japan-Made_W0QQitemZ120516567050QQcmdZViewItemQQptZGuitar?hash=item1c0f58e00a#ht_27518wt_1161

 

Δεν συγκρινεται νομιζω με τις κινεζες επιφον ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εσύ είσαι γνωστός κακόγουστος...

 

Εχω σαν αρχη, χρωμα που δεν μπορω να το πω να μην το κρεμαω πανω μου.

Για να μη μιλησω για την ταστιερα.

Και τελος παντων, το 1912 ετσι ηταν οι κιθαρες, οπως η δευτερη. Συνηθεια ειναι αυτη.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έχω και τις δυο στην κατοχή μου. Η epiphone είναι ΚΟΥΚΛΑ η Gibson είναι άσχημη μπροστά της. Η Gibson εκτός από τονομα στο headstock δεν έχει τίποτα παραπάνω και για να αποφύγω διαμάχες από Gibson fanatics σας λέω ότι είναι απλά η προσωπική ΜΟΥ γνώμη. τις έχω τόσα χρόνια και αν θα κρατούσα μια αυτή θα ήταν η EPIPHONE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει η Gibson περισσότερο...και συνήθως με πιάνει σύγκρυο όταν βλέπω silverburst αλλά εδώ γουστάρω.

 

Πάντως για bang for the buck, η Epi με long tennon neck, θήκη, και Gibson Burstbuckers, ηλεκτρικά μερακλαντάν και super limited edition είναι absolute no-brainer!

 

Με γειά η καινούρια σου Epiphone λοιπόν  ;D

 

 

Λοιπόν έχω και τις δυο στην κατοχή μου. Η epiphone είναι ΚΟΥΚΛΑ η Gibson είναι άσχημη μπροστά της. Η Gibson εκτός από τονομα στο headstock δεν έχει τίποτα παραπάνω και για να αποφύγω διαμάχες από Gibson fanatics σας λέω ότι είναι απλά η προσωπική ΜΟΥ γνώμη. τις έχω τόσα χρόνια και αν θα κρατούσα μια αυτή θα ήταν η EPIPHONE.

 

Πόσα χρόνια τις έχεις βρε συ; Η Gibson βγήκε Αύγουστο 2009 και η Epiphone το Δεκέμβριο του 2009!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρινεται νομιζω με τις κινεζες επιφον ε?

οχι μονο με epiphone και με Gibson δεν συγκρινετε!!!!!Οι Edwards ειναι απλα τελιες κατα την γνωμη μου πολυ καλυτερες απο Gibson(Studio Standard Traditional) γιατι πληρωνεις αυτο που παιρνεις πραγμα που δεν συμβαινει σε ολες τις Gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα!

πραγματι η gibson ειναι ασχημη αλλα δεν θα επαιρνα την epiphone, θα μαζευα χρηματα να παρω μια gibson custom  :P

περα απτη πλακα πριν κανα διμηνο συγκριναμε μια epiphone les paul custom wine red με maple top και burstbucker pro απανω με μια gibson studio με maple top και burstbucker pro επισης.

και οι 2 κιθαρες ειχαν απανω ghs χορδες (λιγο πιο λεπτες στην epiphone), ηχογραφησαμε καθαρο και "βρωμικο" καναλι και τακουσαμε...ε λοιπον εγινε αυτο που φανταζεστε, δεν ειχαν καμια διαφορα!

σημ: στην πραγματικοτητα ειχαν μικροδιαφορες αλλα συνολικα ηταν ο ιδιος ηχος.

 

ομως, οπως ομολογησε ο ιδιοκτητης της epiphone θα ηθελε απανω να γραφει "gibson" η δικια του και ας ειχε χειροτερο ηχο...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου