Προς το περιεχόμενο

ποιο set μαγνητες?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι μου, θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς το εξης.

Παραθετω ενα video με τρια διαφορετικα ζευγη μαγνητων.

Ποιο σας αρεσε πιο πολυ και Θα βαζατε στην epiphone σας?

 

 

 

1 - Gibson Les Paul Custom chinese replica Cream with no modifications except pickups. The pickups are GFS vintage extra hot neck and bridge.

2 -- Gibson Les Paul Standart Chinese replica honey burst with some neck work , change the tuners and the pickups are GFS professional series , alnico II on the neck and alnico V hot on the bridge

3 -- Gibson 335 ( or 355) Chinese replica with no modifications except pickups . the pickups are GFS Alnico Fat Pat on the bridge and vintage 59 on the neck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, ο ήχος είναι κάτι πολύ υποκειμενικό. Κάτι που αρέσει σε μένα μπορεί να μην αρέσει σε σένα και το ανάποδο.

 

Επίσης στο βίντεο συγκρίνονται τρία διαφορετικά σετ μαγνητών σε τρεις διαφορετικές κιθάρες, μία εκ των οποίων κουφωτή. Αυτό υποθέτω πως θα παίζει κάποιον - μικρό πιθανότατα - ρόλο στον ήχο. Το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάζονταν όλα τα σετ στην ίδια κιθάρα.

 

Εν πάσει περιπτώσει αν κρίνω αποκλειστικά από αυτά που άκουσα στο βίντεο (που το youtube δεν είναι και το καλύτερο για να κρίνεις), μου άρεσαν περισσότερο οι μαγνήτες της πρώτης κιθάρας, μετά μου άρεσαν της τρίτης και τελευταίοι έρχονται οι μαγνήτες της δεύτερης που είχαν πάρα πολλά πρίμα και δεν μου άρεσαν καθόλου.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα παντα ειναι υποκειμενικα αλλα μια και καθενας θα σου προτεινει τα δικά του εγω σου εχω προταση για neck μονο.... τον dimarzio breed.Ισως ο καλυτερος neck μαγνητης  που εχω ακουσει, σε οσες κιθαρες τον εχω ακουσει(απο superstrat μεχρι epiphone style) μου αρεσε πολυ (ακομα και σε σκουποξυλα ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως τα παντα ειναι υποκειμενικα αλλα μια και καθενας θα σου προτεινει τα δικά του εγω σου εχω προταση για neck μονο.... τον dimarzio breed.Ισως ο καλυτερος neck μαγνητης  που εχω ακουσει, σε οσες κιθαρες τον εχω ακουσει(απο superstrat μεχρι epiphone style) μου αρεσε πολυ (ακομα και σε σκουποξυλα ;D).

+1 και απο εμένα! Στην ibanez που είχα σκότωνε ο breed! Tελικά πιστεύω ότι οι high & medium output μαγνήτες συνεισφέρουν περισσότερο απο άποψη ευελιξίας απο τους low output. Aλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου