Προς το περιεχόμενο

Προετοιμασία για εισαγωγικές εξετάσεις Ευρωπαικών Μουσικών Πανεπι


asgartha

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη δομή στην Αθήνα που να προετοιμάζει ανθρώπους που θέλουν να δώσουν για να περάσουν σε κάποιο ευρωπαικό πανεπιστήμιο?

 

 

Με ενδιαφέρει η Βόρεια Ευρώπη κυρίως και δευτερευόντως το Ηνωμένο Βασίλειο.

 

Είμαι ήδη σε ωδείο για το βασικό μου όργανο -φωνή- όπου κάνουμε ήδη και αρμονία και ear training, αλλά σίγουρα χρειάζεται κάτι πιο εντατικό -ίσως και ατομικό- για να περάσει κάποιος τέτοιες εξετάσεις....

 

Παραθέτω λινκ με τα exam requirments του Liszt Academy για Jazz Voice...... για να καταλάβετε και όσοι δεν γνωρίζετε για τι ακριβώς μιλάμε....

 

http://www.liszt.hu/study/admission/requirements_and_audition_dates/jazz/jazz_voice

 

Οπότε οποιαδήποτε σχετική ιδέα είναι ευπρόσδεκτη.....

 

Ευχαριστώ πολύ

 

 

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Asgartha,

Δεν διευκρινιζεις, αλλα φανταζομαι οτι θελεις να σπουδασεις τζαζ τραγουδι.

Εγω προσωπικα σπουδασα στην Ολλανδια οπου και εξακολουθω να διαμενω.

Οι εξετασεις σε καθε ωδειο ειναι δαιφορετικες παντως. Και βεβαιως τις βρισκεις στο σαιτ της καθε σχολης. Εγω θα προτεινα να βρεις πρωτα καποιες σχολες που σε ενδιαφερουν, να δεις τι ακριβως θελουν απο σενα στις εξετασεις και μετα να βρεις 1-2 καθηγητες να σου κανουν ιδιαιτερα πανω σε συγκεκριμενα πραγματα, και οχι να κανεις μαθηματα γενικα και απροσδιοριστως, ευχομενος να πεσεις μεσα. Εδω πχ πρεπει να ετοιμασεις ενα προγραμμα με 2-3 τραγουδια, και μετα θα σε βαλουν απλες θεωριτικες εξετασεις σε σολφεζ, θεωρια μουσικης, ντικτε (ear training), και μαλλον λιγο πιανο θα πρεπει να ξερεις. Επισης θα προτεινα να δεις την περιπτωση της Ολλανδιας, την οποια επελεξα για πολλους λογους (οικονομικη/υψηλο επιπεδο/σπουδες στα Αγγλικα εντελως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης θα προτεινα να δεις την περιπτωση της Ολλανδιας, την οποια επελεξα για πολλους λογους (οικονομικη/υψηλο επιπεδο/σπουδες στα Αγγλικα εντελως)

 

...κι έχει και μια από τις πιο περιζήτητες μουσικές σχολές στην Ευρώπη, ειδικά για το τζαζ τμήμα της, το Royal Conservatory στη Χάγη (http://www.koncon.nl/).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω πχ πρεπει να ετοιμασεις ενα προγραμμα με 2-3 τραγουδια, και μετα θα σε βαλουν απλες θεωριτικες εξετασεις σε σολφεζ, θεωρια μουσικης, ντικτε (ear training), και μαλλον λιγο πιανο θα πρεπει να ξερεις.

 

Αφ ενός να αποσαφηνήσω, όντως Jazz τραγούδι θέλω να σπουδάσω αρχικά, παράλληλα με κάποιες σπουδές πιάνου, που ούτως ή άλλως ώς 2ο όργανο ή υποχρεωτικό σε όλα τα πανεπιστήμια υπάρχει.

 

Οσο για το "απλό" των υπόλοιπων εξετάσεων.....  Ear Training....  Από όσο έχω δει ζητάνε αναγνώρηση Block chords, 4φωνά jazz chords με tensions συχνά ΚΑΙ σε αναστροφές !!!!! οπότε δεν το θέωρω και το σούπερ απλό πράγμα στον κόσμο.

 

Ούτε το να σημειώσεις ένα 8μετρο ή 12 μετρο μελωδικής γραμμής με syncopation το θεωρώ και τόσο απλό.

 

Στο πιανάκι κάτι ψιλά τα έχω, και σίγουρα παλεύεται η κατάσταση, όπως και να έχει, κλίμακες, αρπέζ, 12μετρο blues και καμία prima vista τησ αρμονίας jazz standard εώς 4 αλοιώσεις ....οκ, εφικτό είναι το επίπεδο.....

 

Αλλά το solfege, και το ear traning με τρομοκρατούν πραγματικά.

 

Θα ήθελες να μου πεις τι σπούδασες και που ακριβώς μια και όντως η Ολλανδία είναι στα target destinations μου?

 

Εάν το προτιμάς σε Pm ,  αν και νομίζω πως είναι καλό στα forums να μένει η γνώση και για ενδεχόμενους μελλοντικούς αναγνώστες.

 

Ευχαριστώ πολύ ήδη για τις απαντήσεις.

“Never give a sword to a man who can't dance.”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλω. Εγω σπουδασα Κλασικο Πιανο στο Αμστερνταμ και στην Ουτρεχτη. Αλλα οι περισσοτεροι φιλοι μου ηταν και ειναι Τζαζιστες (ειναι πιο κουλ τυποι) οποτε ξερω και κατι παραπανω. Καταλαβαινω εαν το ear training σε τρομοκρατει, το ιδιο παθαινουν ολοι.

Εκει θα χρειαστεις να κανεις ιδιαιτερα με καποιον που εχει εμπειρια.

Σολφεζ δεν νομιζω να εχεις προβλημα, καθως εχει να κανει με τραγουδι σε δοσμενη μελωδια. Αυτο μπορεις να το μελετησεις χωρις δασκαλο.

 

Για Ολλανδια, μπορω να σου πω πολλες λεπτομερειες αν χρειαστεις. Επειδη ειχα κανει κι εγω μια εξονυχιστικη ερευνα για ολες τις ευρωπαικες χωρες, ειναι η μοναδικη που προσφερει μαθηματα στα Αγγλικα απο την 1η μερα, κραταει τα διδακτρα της χαμηλα (η καθε σχολη εχει τα ιδια διδακτρα, τα οποια τα οριζει το κρατος) και επισης εχει προσελκισει πολλους καλους δασκαλους και υπεροχους μουσικους. Ιδιαιτερα στην τζαζ, η Ολλανδια εχει μεγαλη παραδοση, καθως ηταν η χωρα που υποδεχονταν τους μεγαλους Αμερικανους τζαζιστες, οταν αυτοι επισκεφτονταν την Ευρωπη. Το Bimhuis (http://www.bimhuis.nl/ στο Αμστερνταμ ειναι νομιζω αυτη τη στιγμη ο νο1 χωρος στην Ευρωπη για τζαζ συναυλιες.

 

Ο ρολος του κρατους στην εκπαιδευση εχει μεγαλη σημασια, καθως αυτο το μοντελο δεν υπαρχει πουθενα στην Ευρωπη (εξαιρεση οι σκανδιναβικες χωρες οι οποιες εχουν βρει ενα μοντελο σοσιαλισμου που ειναι πραγματικα αξιοθαυμαστο). Στην Ολλανδια οι μουσικες ακαδημιες και σχολες ειναι ιδιωτικες. Δεν υπαρχουν κρατικα πανεπιστημια. Η φιλοσοφια που υπαρχει ειναι οτι για την παιδεια, πρεπει να δινουν ολοι κατι: η σχολη, ο σπουδαστης και το κρατος. Δηλαδη η σχολη ειναι ιδιωτικη, οποτε πληρωνει για οτι χρειαστει ο σπουδαστης, ο σπουδαστης πληρωνει ενα μικρο ποσο για τις σπουδες του (1672 ευρω το χρονο για φετος), και το κρατος ερχεται στο τελος των σπουδων και ελεγχει αν ολα εγιναν σωστα και αν η σχολη πραγματι εχει προσφερει το στανταρ επιπεδο σπουδων. Αν πληρη τις προυποθεσεις τοτε επιχορηγει την ιδιωτικη σχολη για καθε μαθητη που τελειωσε επιτυχημενα τις σπουδες του.

 

Τελος να προσφερω και μια "κρυμμενη" γνωση.

Οι σχολες εδω εχουν τις εξετασεις τους και το τι ζητανε ειναι στανταρ.

Απο την αλλη ομως καθε χρονο εχουν και αυτοι τις αναγκες τους. Πχ αν χρειαζονται πολλους κοντρα-μπασιστες, τοτε θα ριξουν το επιπεδο εξετασεων (δηλαδη θα κανουν τα στραβα ματια σε καποιες περιπτωσεις). Αν ομως εχουν 250 υποψηφιους σπουδαστες για πιανο ας πουμε, και αυτοι εχουν μονο 10 θεσεις αδειες, ε τοτε φανταζεσαι οτι τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα. Αυτο στο λεω γιατι μερικες φορες καποιοι ξαφνιαζονται με τα αποτελεσματα των εξετασεων. Βεβαια, αυτο που εσενα σε νοιαζει ειναι να προετοιμαστεις σωστα, και να επιλεξεις 4-5 σχολες για να δωσεις εξετασεις (ποτε μην δοκιζεις μονο σε μια σχολη). Ειδικα στην Ολλανδια: Ουτρεχτη, Αμστερνταμ, Ροττερνταμ και Χαγη ειναι ολα ενα μισαωρακι μακρια μεταξυ τους.

 

Οτιδηποτε αλλο θελεις, let me know.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου