Προς το περιεχόμενο

Η νέα μου NS 52 style Relic Tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από παλιά κάπως μου "καθότανε" το να έχω μια κιθάρα παλαιωμένη τεχνητά, αλλά από  την άλλη...πάντα ζήλευα τις κιθάρες που έχουν χάσει αυτή την ... "καινουργίλα" ( ;D ;D ;D) από πάνω τους.

 

Ε ναι λοιπόν το παραδέχομαι...Πριν 1 μήνα υπέκυψα στον πειρασμό των relics!

 

Μετά την πρόσφατη συνεργασία του Σταύρου Ντούκα (NS Guitar Workshop) με τον αμερικάνο Mark Jenny (MJT relics), αποφάσισα να παραγγείλω κι εγώ μια light relic κιθάρα.

 

Λέω "light" γιατί προτιμώ το normal/φυσικό relic, από ότι τα υπερβολικά καψίματα, ξυσίματα του χρώματος κλπ που κάνουν την κιθάρα να φαίνεται λες και υπήρξε στο Βιετνάμ!  ;D

 

Τα specs της κιθάρας είναι τα εξής

 

BODY

> All parts Swamp ash (2 piece)

> Butterscotch color (Ζήτησα medium κιτρίνισμα, γιατί δεν μου αρέσει το έντονο πορτοκαλί χρώμα που έχουν όλες οι εργοστασιακές 52ri)

> Ζήτησα επίσης "Light to medium relic"

> Light body checking

 

O Mark παρέδωσε στον Σταύρο αυτό το σώμα:

P1160696.jpg

 

P1160697.jpg

 

P1160699.jpg

 

P1160700.jpg

 

 

NECK

> All parts C-shape Solid maple neck with vintage tinted Nitrocellulose finish

> 21 tall modern frets (.095" x .055")

> 10" radius

> Nut width 1-5/8”

> Heel width 2-3/16”

> Tuning Peg Hole Diameter .340”

> Truss Rod adjustment at heel

 

Για το μπράτσο ζήτησα να είναι είναι reliced μπροστά (χωρίς υπερβολές), και από πίσω να έχει satin finish. Να σου δίνει την αίσθηση πως το μπράτσο έχει παιχτεί αλλά δεν έχει ...ξεσκιστεί κι όλας :)

Επίσης ζήτησα ελαφρύ chacking:

 

To αποτέλεσμα ήταν αυτό:

 

IMG_8739.jpg

 

height=400http://i49.photobucket.com/albums/f283/elavd/Tele%2052%20relic/IMG_8797.jpg[/img]

 

IMG_8811.jpg

 

IMG_8808.jpg

 

 

Τα υπόλοιπα specs της κιθάρας είναι:

> Pickups: Harry Haussel Alnico 3 pickups

> Electronics: Orange Sprangue pot, 5-way CLR switch, Body Shielding

> Nut: Tusq

> Pickguard: Black 1 ply, aged

> Bridge: Fender Vintage tele bridge

> Control Plate: Aged

> Neck Plate: Aged

> Knobs: Aged Dome Knobs

> String tree: Old style round, aged

> Switch tip: round, aged

 

Συνεχίζεται...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Που ξερεις σε μερικα χρονια θα γινει σαν και αυτη εδω(η κιθαρα τα σπαει,θελω και εγω μια tele,γαμωτο φωτιες μου αναψες πρωι πρωι και σε περιοδους κρισης):

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αναμονή 1 μήνα περίπου (που διήρκεσε η διαδικασία του relic), η κιθάρα και όλα τα σχετικά parts ήταν στα χέρια του Σταύρου.

 

Μετά από λίγες μέρες μου παρέδωσε στα χέρια μου αυτή την κούκλα:

 

height=400http://i49.photobucket.com/albums/f283/elavd/Tele%2052%20relic/IMG_8775.jpg[/img]

 

 

height=400http://i49.photobucket.com/albums/f283/elavd/Tele%2052%20relic/IMG_8731.jpg[/img]

 

IMG_8734.jpg

 

height=400http://i49.photobucket.com/albums/f283/elavd/Tele%2052%20relic/IMG_8782.jpg[/img]

 

IMG_8777.jpg

 

Για περισσότερες photos, δείτε εδώ ;)

 

Μόλις έπιασα την κιθάρα στα χέρια μου δεν το πίστευα!

Πρόκειται για την ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΙΑ κιθάρα που είχα ποτέ μου!!! Είναι κυριολεκτικά πούπουλο.

Η κιθάρα ήταν απίστευτα καλοσεταρισμένη και με το σωστό (για τα γούστα μου) action, σε βαθμό που μου δημιούργησε την αίσθηση οικειότητας από τα πρώτα κι όλας λεπτά!

Είναι ένα πολύ resonant όργανο (το καταλαβαίνεις πριν καν τη συνδέσεις στον ενισχυτή) και με ένα πάρα πολύ βολικό μπράτσο.

 

Η αλήθεια είναι ότι είχα μια αμφιβολία κατά πόσο θα μου αρέσουνε οι Alnico 3 μαγνήτες (μιας και πάντα επίλεγα A5) αλλά από τις πρώτες κι όλας νότες κατάλαβα ότι ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα:

Vintage - σκαστός ήχος χωρίς υπερβολικό "ξύσιμο" στα πρίμα!

 

Μάλιστα λόγω του shielding που έχει γίνει στην κιθάρα, δεν ακούγεται κιχ από θόρυβο!

(Αυτό το κατάλαβα ακόμη καλύτερα όταν σε ένα πρόσφατο live και αφού είχα παίξει επί 2 ώρες με την tele, πήγα να συνδέσω τη strat στον ενισχυτή και ξενέρωσα τρελά από το βζζζζ. Η τέλε με είχε κακομάθει τόση ώρα και ξέχασα πώς είναι να ζεις με το θόρυβο ;D).

 

Το λάθος μου ήταν ότι βίδωσα το neck μαγνήτη πάνω στο pickguard (για ευκολία ρυθμίσματος), αλλά τελικά το μετάνιωσα μιας και χαλάει όλη τη vintage αισθητική.

Αυτό είναι κάτι που θα αλλάξω σύντομα ;)

 

Ο 5-θέσιος διακόπτης συνδέθηκε ώστε να έχω τις εξής ηχητικές επιλογές:

1) Bridge

2) Bridge + Neck out of phase (πιο funky/honky ήχος)

3) Bridge + Neck παράλληλα (κλασική μεσαία θέση tele)

4) Bridge + Neck σε σειρά (για έξτρα output)

5) Neck

 

Στο παρακάτω video που έφτιαξα, παίζω με τον Trademark 30 μου πάνω σε ένα backing track, δοκιμάζοντας όλες τις ηχητικές επιλογές τόσο με καθαρό όσο και overdriven ήχο.

To drive & το reverb είναι από τον ενισχυτή.

Απλά πρόσθεσα απειροελάχιστο delay στο κανάλι της κιθάρας όταν έκανα τη μίξη:

 

 

;D ;D ;D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ξερεις σε μερικα χρονια θα γινει σαν και αυτη εδω(η κιθαρα τα σπαει,θελω και εγω μια tele,γ***το φωτιες μου αναψες πρωι πρωι και σε περιοδους κρισης):

 

Άλλη παιχτούρα αυτος..... :)

 

@elavd...πανέμορφη είναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ανέκδοτο με τον πατέρα και τη κόρη που του αφηγείται τις περιπτύξεις της το ξέρεις. Στο τέλος θυμάσαι πως καταλήγει.

Το παραλλάσω λέγοντας <<...μας κ......ες παληόπαιδο>>.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κούκλα

Μεγειές

Καλόπαιχτη

Δεν γράφει fender.

Φτιάχτο.

;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου