Προς το περιεχόμενο

Empirical Labs -15% τσακώστε Distressor-ρες και Fatso μέχρι τέλη Νοέμβρ


jajavax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους αγαπητούς !

 

Εδώ και 3 μέρες, ψάχνω όλη την Ευρώπη και την Αμερική -ουφ μόλις τελείωσα- προκειμένου να βρω τις καλύτερες τιμές (μαζί με τα καλύτερα μεταφορικά) λόγω εορταστικής προσφοράς στα προϊόντα της Empirical Labs.

 

ΑΜΕΡΙΚΗ

 

To πρωτο-ανακάλυψα μέσω του Μercenary Audio και αφού επικοινώνησα, παράλληλα άρχισα να ψάχνω και όπου αλλού μπορούσα.

 

Η Empirical Labs, κλείνοντας μία 15ετή πορεία επιτυχιών και καταξίωσης, προσφέρει έκπτωση -15% στα προϊόντα της, η οποία ισχύει μέχρι τέλη Νοέμβρη.

 

Η μοναδική κοντινή τιμή (αμυδρά υψηλότερη) που μπόρσεσα να βρω, ήταν στο Atlas Pro Audio  

 

Και τα 2 καταστήματα είναι Αμερικάνικα.  Και μόνο που σκέφτομαι ότι επιτέλους ένας Distressor μπορεί να μου στοιχίσει κοντά στο χιλιάρικο και να είναι κατακαίνουργιος, γίνομαι ευτυχής.

 

ΕΛΛΑΔΑ / Ν. ΑΤΤΙΚΗΣ

 

Όσον αφορά τα ελληνικά καταστήματα, επικοινώνησα με 2 απο αυτά και τα ενημέρωσα, ζητώντας κάποια ανταγωνιστική προσφορά.

Στον έναν μάλιστα, πρότεινα να βιαστεί και να ειδοποιήσει όσα studio ξέρει, μεσολαβώντας ως φορέας καλών νέων και ως εμπορικώς πρόθυμος παράγοντας.

 

Ο ένας ξέχασε να στείλει e-mail στην εταιρεία (φοβερό δαιμόνιο) και ο άλλος δεν με πήρε καν τηλέφωνο για προσφορά.  Αθάνατε Έλληνα !

 

ΕΥΡΩΠΗ

 

Από όλη την Ευρώπη, αυτές τις μέρες, βρήκα 1 ισπανικό και 1 γερμανικό κατάστημα, με τιμές, κάμποσο καλύτερες απο του Tomann.

 

Με το γερμανικό, επικοινώνησα μήπως και είχε παλιά τιμή, η οποία σήκωνε μείωση, σύμφωνα με τα τελευταία εορταστικά νέα.

Ακόμα περιμένω απάντηση, όπως με τους Έλληνες...

 

Για να μην χάσω κάθε εντύπωση και απο τους Ισπανούς, δεν τους στέλνω τίποτα.

Πάω για Αμερική μεριά και τέλος.

 

Άμα το μηχάνημα (mono) είναι καλό για τις δικές μου εφαρμογές, θα επανέλθω μήπως θέλει κάποιος απο εδώ να παραγγείλουμε μαζί ή κάποιος που να κινηθεί εμπορικά για να μου φέρει το επόμενο (για stereo), πριν λήξει η προσφορά του Νοέμβρη.

15Years_06.jpg.d47f34cc591ff16aefbe9d08b3b9bf4f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψη ο Funky Junk / Pro Audio Europe.

 

Έχω όμως και 2 επισημάνσεις, εκ των οποίων η μία τουλάχιστον, αξίζει να λαμβάνεται υπόψη  :

 

Επισήμανση 1η

Αναφέρει, ότι απο την αναγραφόμενη τιμή, εξαιρείται ο ΦΠΑ.

Αν λοιπόν ο Distressor EL8-X προσφέρεται στις £1295.00 ex VAT, τότε ο κάθε ενδιαφερόμενος, οφείλει να το υπολογίσει ως +17,5% (£ 1.522)

 

Φυσικά, οφείλει να συνυπολογισθεί και η τρέχουσα ισοτιμία.  

(£ 1.522 =  € 1.715).

 

 

Επισήμανση 2η

Εξαιτίας προσωπικής πείρας, απευθύνομαι στα μέλη που τυχόν θελήσουν ένα μεταχειρισμένο από το υπόψη κατάστημα.

Είχα αγοράσει ένα TC M-3000 που είχε ανεβάσει και στο E-Bay (συνημμένη εικόνα αγοράς).

 

Δύο σημαντικές ψιλο-αβαρίες που είχε το μηχάνημα, δεν αναφέρονταν πουθενά.

 

Όταν περελήφθη, βρήκα μόνο ένα σημείωμα που έγραφε Sorry για την επάνω  γρατζουνιά, αλλά δεν έλεγε τίποτα για τη μισοπαράλυτη ασφάλεια του XLR, λες και "πόνταρε" ότι δεν θα το αντιληφθώ ή έστω, λες και δήλωνε έτσι, ότι δεν τα υπολογίζει κάτι τέτοια...

 

Προτείνω σε περίπτωση αγοράς μεταχειρισμένου εναλλακτικά (Distressor ας πούμε) να ζητείται κάθε λεπτομέρεια, από το υπόψη κατάστημα για γρατζουνιές, για κατάσταση κουμπιών και για κατάσταση φις.  

Φοβάμαι ότι ούτε ίχνη καπνού από το τροφοδοτικό μπορεί να μην αναφέρει.

 

Δια του λόγου το αληθές, το TC το έχει αγοράσει μέλος του Noiz και μπορεί να το επιβεβαιώσει.  

Όπως μπορεί επίσης να επιβεβαιώσει, ότι εγώ που δεν είμαι επαγγελματίας και δεν είμαι ανάλογα υπεύθυνος, τον ενημέρωσα για όλα.    

Το κατάστημα όχι ;

 

Pro_Audio_Europe.jpg.1efefdae1028f30dfd6847202777e395.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή που γράφει είναι η μέγιστη συνιστώμενη τιμή λιανικής, καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους να ρωτήσεις και για την έκπτωση (τελικά νομίζω ότι ισχύει μόνο για USA) και να ζητήσεις τιμή.

 

Τώρα το να τους κατινιάζεις εδώ δε νομίζω ότι έχει και κανένα νόημα, τα παράπονα σου τα είπες εκεί κατευθείαν? Τι σου απάντησαν? Ψωνίζω αρκετά χρόνια από εκεί και αν εξαιρέσεις μερικές φορές που αργούν να απαντήσουν είχα πάντοτε άψογη αντιμετώπιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους είπα, γιατί είχα ανάγκη το TC.  Η αναβάθμιση κέρδισε περισσότερο έδαφος στη ζυγαριά, επιστροφής ή μη.

 

Το αναφέρω όμως, ως δείγμα κριτηρίου του πωλητή στην πώληση των μεταχειρισμένων.  Μία προτεινόμενη, παραπάνω προσοχή εκεί.

 

Και φυσικά χαίρομαι όταν ακούω για περεταίρω αξιόλογη εμπορική πορεία.

Αυξάνουν έτσι και οι δικές μου ελπίδες, για μία επόμενη πιθανή μελλοντική αγορά, με την ανάλογη προσοχή και τις ανάλογες ερωτήσεις, εφόσον πρόκειται για μεταχειρισμένο.

 

Για καινούργιο, είναι πάντα στρωτά τα πράγματα.  

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου