Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα με δυνατότητα ρύθμισης της γωνίας του μπράτσου


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ανοίγω αυτό το θέμα γιατί θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω σε αυτό γενικότερα.

 

Πριν από κανένα χρόνο περίπου σχεδίασα και έφτιαξα την παρακάτω κιθάρα:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=172902.0

(την είχα φέρει και στο noiz open day 2 με το les paul setup)

η οποία μεταξύ άλλων έχει τη δυνατότητα, μέσω ειδικού σχεδιασμού του neck joint να αλλάζει κατά πολύ τη γωνία μεταξύ του μπράτσου και του σώματος (3-4 μοίρες) ώστε να μπορεί να έχει το setup οργάνων με τελείως διαφορετικό προσανατολισμό.

 

Π.χ. η συγκεκριμένη μπορεί να σεταριστεί σαν les paul, με wraparound γέφυρα, 2 humbuckers και 3 μοίρες neck angle αλλά και σαν tele με tele γέφυρα, 1 tele pup, 1 humbucker και καθόλου neck angle. Επίσης, μπορεί να σεταριστεί και με hardtail strat γέφυρα, through body κλπ.

 

Στις παρακάτω φωτο μπορείτε να δείτε σε τι ακριβώς διαφορά γωνίας αναφέρομαι

 

setup les paul

DSCF9217.jpg

 

γωνία les paul

DSCF9170-1.jpg

 

setup tele

DSCF9229.jpg

 

γωνία tele

DSCF9232.jpg

 

Αφού λοιπόν σχεδίασα ένα τέτοιου είδους neck joint, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου και να το πατεντάρω. Τελικά πήρα την πατέντα (με παγκόσμια αναγνώριση).

 

Αυτό που θα ήθελα να δω είναι το κατά πόσο θα ήταν χρήσιμο για ένα παίχτη (οποιουδήποτε επιπέδου) να έχει τη δυνατότητα τέτοιων αλλαγών σε ένα όργανο.

Π.χ. πειραματισμούς ενός αρχάριου για το ποιο setup βολεύει περισσότερο ή απλά βαριέμαι το όργανο και το αλλάζω τελείως κλπ

 

Σημειώνω ότι με τη ρύθμιση της γωνίας εκτός από αλλαγή γέφυρας και setup γενικότερα, ο παίχτης μπορεί να έχει και άλλες επιλογές όπως άμεση αλλαγή του action, επέμβαση στο resonance του οργάνου αφού τοποθετώντας ψηλότερα/χαμηλότερα τη γέφυρα αλλάζει την τάση της γέφυρας στο σώμα (μεγαλύτερη/μικρότερη ροπή) κλπ

 

Ακούω γνώμες ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγω θα ρωτησω κατι.

οταν ειναι υπο κλιση το μπρατσο,υπαρχει καποιο παραμικρο κενο στο neck pocket? η παντα εφαρμοζει τελεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναπω οτι (ειδικα με την τελε γεφυρα) αυτη η κιθαρα μου αρεσει παρα πολυ! :)

 

Τωρα για την πατεντα δεν ξερω. Παντως καλα εκανες και την κατοχυρωσες.

Απ'οτι καταλαβαινω χρειαζεται καποιος (σεβαστος)χρονος για να γινει η μετατροπη. Και ισως να ακουγεται πιο ασφαλες το να αποτελειται η κιθαρα απο πιο συγχρονα υλικα. Τα ξυλα δεν θα την "ακουσουν" καποια στιγμη?

 

(Δεν κανεις καμια προταση στη Gibson να μοσχοπουλησεις την πατεντα? Αυτοι ψαχνονται απ'οτι εχω καταλαβει ;D)

 

 

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειναι υπο κλιση το μπρατσο,υπαρχει καποιο παραμικρο κενο στο neck pocket? η παντα εφαρμοζει τελεια?

 

Εφαρμόζει τέλεια στο μεγαλύτερο μέρος του. Είναι κάτι σαν άρθρωση.

Υπάρχει ένα μικρό κενό προς την πλευρά του neck μαγνήτη αλλά εκεί ακριβώς είναι που υπάρχουν οι βίδες για την ρύθμιση και το "κλείδωμα" της γωνίας.

 

Δες στο παρακάτω σχέδιο πως είναι στο εσωτερικό η ένωση.

Δεν είναι ακριβώς ίδιο με αυτό της κιθάρας αλλά αρκετά όμοιο.

plan.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξαναπω οτι (ειδικα με την τελε γεφυρα) αυτη η κιθαρα μου αρεσει παρα πολυ!

 

Τωρα για την πατεντα δεν ξερω. Παντως καλα εκανες και την κατοχυρωσες.

Απ'οτι καταλαβαινω χρειαζεται καποιος (σεβαστος)χρονος για να γινει η μετατροπη. Και ισως να ακουγεται πιο ασφαλες το να αποτελειται η κιθαρα απο πιο συγχρονα υλικα. Τα ξυλα δεν θα την "ακουσουν" καποια στιγμη?

 

(Δεν κανεις καμια προταση στη Gibson να μοσχοπουλησεις την πατεντα? Αυτοι ψαχνονται απ'οτι εχω καταλαβει )

 

Ευχαριστώ και πάλι! Eγώ προτιμώ τη wraparound γενικότερα...απο φεντεροείδή...μόνο strat :-X

 

Χρόνο παίρνει περίπου όσο ένα setup αλλά πρέπει να γίνει κατά την αλλαγή χορδών

 

Για το ξύλο το σκέφτηκα και έβαλα όλες τις βίδες να "πιάνουν" σε μεταλλικό "παξιμάδι" και όχι απευθείας στο ξύλο ;)

π.χ.

moto_0204.jpg

 

Τώρα για πούλημα...ειλικρινά δεν ξέρω πως γίνεται..... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mail ;) με συντομη περιγραφη και κανα δυο ψαρωτικες φωτογραφιες! Αν τσιμπησουν θα σου πουν! ;D ;D ;D

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΠΑ ΚΑΤΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ  :D  staron bright white βλέπω

 

ποιος είσαι σε ξέρω ?

 

την πρωτη strat απο corian πάντως πρόλαβα και την έφτιαξα εγω  ;D

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

mail ;) με συντομη περιγραφη και κανα δυο ψαρωτικες φωτογραφιες! Αν τσιμπησουν θα σου πουν! ;D ;D ;D

 

Θα το δοκιμάσω.... ;)

 

ΩΠΑ ΚΑΤΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΠΙΣΩ  :D  staron bright white βλέπω

ποιος είσαι σε ξέρω ?

την πρωτη strat απο corian πάντως πρόλαβα και την έφτιαξα εγω  ;D

 

Το εργαστήριο είναι φίλου και είναι Παγκράτι. Έχω φτιάξει αρκετά όργανα εκεί και αν γνωριζόμασταν λογικά θα τα είχαμε πει... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ ενδιαφέρουσα πατέντα. Συγχαρητήρια  :)

 

Φαντάζομαι θα έχεις υπόψη σου το micro-tilt της fender

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα έχεις υπόψη σου το micro-tilt της fender

 

To οποίο κανένας δε χρησιμοποιεί , όπως και η αντιστοιχη πατέντα του φιλου που νομίζω ότι το 95% των κιθαριστών θα προσπερνούσαν αδιάφορα. Εγω τουλάχιστον αν το όργανο μου είναι σωστά σεταρισμένο και δουλέυει καλά δεν προκειτε να θελω να πειράξω ούτε γωνίες μπράτσου ούτε τίποτα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου