Προς το περιεχόμενο

Η πρώτη μου ταστοδουλειά


sofison

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά

 

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τάστα.

Πρόκειται για ένα λαιμό τύπου strat (maple fretboard on maple) με compound radius και 22 jumbo τάστα.     

 

Leveling 1

Leveling1.jpg

 

Leveling 2

Leveling2.jpg

 

Recrowning 1

recronwing1stpass.jpg

 

Recrowning 2

recrowning2ndpass.jpg

 

Recrowning 3

recrowning3dpass.jpg

 

Recrowning final

recrowningfinal.jpg

 

Polishing

polishing.jpg

 

Buffing

buffing.jpg

 

 

Δεν ξέρω εάν φαίνεται μέσα από τις φωτογραφίες αυτό που βλέπω εγώ από κοντά, αλλά θα ήθελα τις απόψεις σας.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν σου ειναι ευκολο βγαλε μια φωτογραφια κρατωντας στο υψος σου το μπρατσο για να φανει καλυτερα το radius

 

ομορφο φαινεται

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Welcome to the Dark World of DIY fretwork.  8) :P :P :P :P

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Φαίνεσαι μερακλής! Μου άρεσε η δουλειά και στις άκρες των τάστων.  ;)

 

Βγάλε ντε καμμιά φωτό που ΔΕΝ έχεις τυλιγμένο-μούμια το μπράτσο!  :P Επίσης καλή ιδέα θα ήταν να γράψεις για τις τεχνικές και τα εργαλεία που χρησιμοποίησες.

 

Από τις φωτό μια χαρά φαίνεται, αν και διάλεξες κάτι πιο δύσκολο (compound) για αρχή. Από την (μικρή) εμπειρία μου, αλλά και σύμφωνα με λεγόμενα μαστόρων, μπορείς να πεις ότι το "έχεις" κάπως με τις ταστοδουλειές μετά το... 20ο μπράτσο. Και τα εργαλεία, κακά τα ψέμματα, σε ένα βαθμό εδώ "κάνουν τον μάστορα".

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια δουλεια.

Ευχαριστώ πολύ

 

αν σου ειναι ευκολο βγαλε μια φωτογραφια κρατωντας στο υψος σου το μπρατσο για να φανει καλυτερα το radius

 

ομορφο φαινεται

Θα τραβήξω αύριο μια και θα την ανεβάσω. Ευχαριστώ πολύ

Μπράβο.

Βελτιώθηκε στο παίξιμο? 

 

Ευχαριστώ πολύ. Βελτιώθηκε αρκετά θα έλεγα. Είχε σοβαρό θέμα στις μπάσες χορδές στο 8ο τάστο και στις ψηλές στο 15ο και 16ο με αποτέλεσμα για παίξει κάπως η κιθάρα στην οποίο χρησιμοποιούσα το μπράτσο έπρεπε να ρυθμίσω το action στο Θεό.

Welcome to the Dark World of DIY fretwork.  8) :P :P :P :P

 

Καταρχάς συγχαρητήρια για την προσπάθεια! Φαίνεσαι μερακλής! Μου άρεσε η δουλειά και στις άκρες των τάστων.  ;)

 

Βγάλε ντε καμμιά φωτό που ΔΕΝ έχεις τυλιγμένο-μούμια το μπράτσο!  :P Επίσης καλή ιδέα θα ήταν να γράψεις για τις τεχνικές και τα εργαλεία που χρησιμοποίησες.

 

Από τις φωτό μια χαρά φαίνεται, αν και διάλεξες κάτι πιο δύσκολο (compound) για αρχή. Από την (μικρή) εμπειρία μου, αλλά και σύμφωνα με λεγόμενα μαστόρων, μπορείς να πεις ότι το "έχεις" κάπως με τις ταστοδουλειές μετά το... 20ο μπράτσο. Και τα εργαλεία, κακά τα ψέμματα, σε ένα βαθμό εδώ "κάνουν τον μάστορα".

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά λόγια. Θα ανεβάσω μερικές φωτογραφίες ακόμα με όλη την κιθάρα γιατί και αυτή έχει υποστεί custom paintjob από μένα.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πειράξει ιδιαίτερα τις άκρες των τάστων.Απλά τις λείανα λίγο γιατί ενοχλούσαν λίγο.

Θα συμφωνήσω με τη δυσκολία στο compound αλλά για κάποιο λόγω και ενώ δεν το συμπαθούσα κατέληξα να έχω 3 κιθάρες από τις 5 με τέτοιου είδους radius. Οπότε είπα να πειραματιστώ στο πιο φτηνό λαιμό (και με τα περισσότερα προβλήματα)  που είχα.

 

Όσον αφορά τις τεχνικές αντέγραψα κατά 90% έναν τύπο από το youtube που έχει υπεραναλυτικά οδηγίες για αυτή τη δουλειά http://www.youtube.com/user/smbstressfest

Από εργαλεία μπορώ να πω ότι κατέχω μια σειρά από ωραία και καλά αντικείμενα. Θα τα ανεβάσω με φωτογραφία 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τη δυσκολία στο compound αλλά για κάποιο λόγω και ενώ δεν το συμπαθούσα κατέληξα να έχω 3 κιθάρες από τις 5 με τέτοιου είδους radius. Οπότε είπα να πειραματιστώ στο πιο φτηνό λαιμό (και με τα περισσότερα προβλήματα)  που είχα.

 

Όσον αφορά τις τεχνικές αντέγραψα κατά 90% έναν τύπο από το youtube που έχει υπεραναλυτικά οδηγίες για αυτή τη δουλειά http://www.youtube.com/user/smbstressfest

Από εργαλεία μπορώ να πω ότι κατέχω μια σειρά από ωραία και καλά αντικείμενα. Θα τα ανεβάσω με φωτογραφία 

 

 

Τον συγκεκριμένο τύπο τον έχω παρακολουθήσει, ειδικά το (σε πολλά επεισόδια) "ντοκυμαντέρ" που έχει για συναρμολόγηση Warmoth.

 

Θα ήθελα να μας πεις περισσότερα για το πως αντιμετώπισες πρακτικά το compound και πως βοήθησαν τα εργαλεία σ'αυτό. Επίσης, αφού η κιθάρα είναι συναρμολογημένη πλέον φαντάζομαι, μετρήσεις (ύψος στο 12ο, π.χ.) και εντυπώσεις.

 

Πιστεύω ότι, και να μην ασχοληθεί κάποιος μ'αυτά, καλό είναι να παίρνει μια ιδέα τι μπορεί να περιμένει από ανάλογες δουλειές (από μάστορα) στην κιθάρα του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συγκεκριμένο τύπο τον έχω παρακολουθήσει, ειδικά το (σε πολλά επεισόδια) "ντοκυμαντέρ" που έχει για συναρμολόγηση Warmoth.

 

Θα ήθελα να μας πεις περισσότερα για το πως αντιμετώπισες πρακτικά το compound και πως βοήθησαν τα εργαλεία σ'αυτό. Επίσης, αφού η κιθάρα είναι συναρμολογημένη πλέον φαντάζομαι, μετρήσεις (ύψος στο 12ο, π.χ.) και εντυπώσεις.

 

Πιστεύω ότι, και να μην ασχοληθεί κάποιος μ'αυτά, καλό είναι να παίρνει μια ιδέα τι μπορεί να περιμένει από ανάλογες δουλειές (από μάστορα) στην κιθάρα του.

 

 

Επανέρχομαι και απαντάω.

 

Το compound για μπορείς να το δουλέψεις σωστά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου ότι δεν κρατάς ένα μπράτσο που απλά έχει μια καμπύλη η ταστιέρα αλλά στην πραγματικότητα έχεις ένα κώνο. Οπότε το θέμα του leveling έχει ως εξής: πρέπει να κινείσαι από το κέντρο προς τα πλάγια καθώς τρίβεις κατά μήκος του μπράτσου.

 

Στο 12ο  τάστο οι μετρήσεις που έγιναν είναι 1,6 mm (2,2 mm πριν) στη Μι μπάσα και 0,9 mm (1,3 mm πριν)  στη Μι καντίνι.    

 

Παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από την κιθάρα και τα εργαλεία

 

0126.jpg

P7272614.jpg

P7272616.jpg

P9242633.jpg

P9242634.jpg

P9242635.jpg

DSC_9553.jpg

DSC_9547.jpg

DSC_9552.jpg

DSC_9547.jpg

DSC_9554.jpg

DSC_9557.jpg

DSC_9558.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λοιπόν, εσύ μ'αρέσεις πολύ!

 

Ανιλίνη στο σώμα?

 

Και οι μαγνήτες είναι Lawrence, ελπίζω οι original του "παππού"!

 

Εύγε!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου