Προς το περιεχόμενο

Προτείνετέ μου ένα master keyboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γεγονός: το M-Audio Keystation 49 που είχα για χρόνια, τα έπαιξε. Αρκετά πλήκτρα δεν παίζουν, και γενικά παρουσιάζει αλλόκοτη συμπεριφορά, όποτε γουστάρει.

 

Δεν έχω παράπονο, τα λεφτά του τα έβγαλε... Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ κάτι να το αντικαταστήσω. Οπότε ψάχνω κάτι:

 

1) Απλό και οικονομικό

2) 49 πλήκτρα

3) Δοκιμασμένο και αξιόπιστο

4) Να δουλεύει και με USB και με MIDI

5) Ιδανικά, που να μπορώ να βρω σε καλή τιμή και στην ντόπια αγορά.

 

Προτείνετέ μου, γιατί είμαι άσχετος.

 

Ευχαριστώ!

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το M-audio Oxygen 49 το σκεφτεσαι? Ειναι ουσιαστικα το keystation με περισσοτερα καλουδια, φτηνο, απλο στη χρηση και αρκετα ποιοτικη κατασκευη. Εχω ενα εδω και κανα 2 χρονια και δεν μου εχει βγαλει καποιο προβλημα, αν και ομολογουμενως του κανω πολυ ελαφρια χρηση.

 

Το μονο του μειον ειναι οτι ΔΕΝ εχει midi διασυνδεσεις, μονο USB οποτε χανεις το 4ο κριτηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το M-audio Oxygen 49 το σκεφτεσαι? Ειναι ουσιαστικα το keystation με περισσοτερα καλουδια, φτηνο, απλο στη χρηση και αρκετα ποιοτικη κατασκευη. Εχω ενα εδω και κανα 2 χρονια και δεν μου εχει βγαλει καποιο προβλημα, αν και ομολογουμενως του κανω πολυ ελαφρια χρηση.

 

Το μονο του μειον ειναι οτι ΔΕΝ εχει midi διασυνδεσεις, μονο USB οποτε χανεις το 4ο κριτηριο...

 

Ναι, το είδα, αλλά χωρίς MIDI που πάμε...  :P

 

Ένα πιο ακριβό που βγάζουν, με Pads, το έχεις δει?

 

Είδα και ένα φτηνό της Behringer αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να το εμπιστευτώ...

 

Βασικά θα ήθελα να ακούσω, πέρα από home studio guys, και από πληκτράδες που έχουν κάποιο ως "δεύτερο", χωρίς φυσικά να έχω τις απαιτήσεις τους.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Bill...

 

μία επιλογή είναι το Alesis Q49 που το βρίσκεις με ένα κατοστάρικο στα καταστήματα της ημεδαπής. Απλό, φτηνό, τίμιο. ;)

Αν θέλεις κάτι πιο ψαγμένο (και πιο ακριβό βέβαια), υπάρχει και το ίδιο σε πιο προσεγμένη εκδοχή, με controllers και τα συναφή και λέγεται Alesis QX49.

 

Επίσης πολύ καλή περίπτωση είναι το EMU Shortboard που έχει και το added bonus μιας βασικής on-board μηχανής ήχων για ηχητική αυτονομία. Περί τα 150 γιούρια αυτό.

 

Τα Behringer έχουν τη φήμη ότι είναι καλούτσικα για απλή χρήση, όπως και τα ESI που είναι εξίσου φτηνά. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με αυτά όμως.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν Bill...

 

μία επιλογή είναι το Alesis Q49 που το βρίσκεις με ένα κατοστάρικο στα καταστήματα της ημεδαπής. Απλό, φτηνό, τίμιο. ;)

Αν θέλεις κάτι πιο ψαγμένο (και πιο ακριβό βέβαια), υπάρχει και το ίδιο σε πιο προσεγμένη εκδοχή, με controllers και τα συναφή και λέγεται Alesis QX49.

 

Επίσης πολύ καλή περίπτωση είναι το EMU Shortboard που έχει και το added bonus μιας βασικής on-board μηχανής ήχων για ηχητική αυτονομία. Περί τα 150 γιούρια αυτό.

 

Τα Behringer έχουν τη φήμη ότι είναι καλούτσικα για απλή χρήση, όπως και τα ESI που είναι εξίσου φτηνά. Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία με αυτά όμως.

 

Ευχαριστώ Ανδρέα!

 

Το QX49 μου κάνει ένα κλικ... Πιστεύω (και θα ήθελα τη γνώμη σου) ότι έχει ένα νόημα να επενδύσω σε κάτι που θα έχει κάποιες δυνατότητες controller πέραν των πλήκτρων. Έβλεπα και το Novation... something  :P (δεν τα ξέρω αυτά τα δικά σας ρε, είναι του διαβόλου!) και οι ουσιαστικές διαφορές στις τιμές, τελικά, είναι αρκετά μικρές, σ'αυτό το κομμάτι της αγοράς. Δεν είναι δηλαδή, 500 ευρώ έναντι 2000, αλλά 150 έναντι 350. Το θέμα είναι αν θα αξιοποιήσω (σε χρήση home/project studio) τέτοιες δυνατότητες.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω (και θα ήθελα τη γνώμη σου) ότι έχει ένα νόημα να επενδύσω σε κάτι που θα έχει κάποιες δυνατότητες controller πέραν των πλήκτρων. Έβλεπα και το Novation... something  :P (δεν τα ξέρω αυτά τα δικά σας ρε, είναι του διαβόλου!) και οι ουσιαστικές διαφορές στις τιμές, τελικά, είναι αρκετά μικρές, σ'αυτό το κομμάτι της αγοράς. Δεν είναι δηλαδή, 500 ευρώ έναντι 2000, αλλά 150 έναντι 350. Το θέμα είναι αν θα αξιοποιήσω (σε χρήση home/project studio) τέτοιες δυνατότητες.

Εννοείται ότι το να έχεις controllers βοηθάει, έστω κι αν η χρήση που θα κάνεις είναι μόνο να πειράζεις κάποια βασικά ρυθμιστικά σε soft synths και λοιπά plug-ins.

Αν δεν λυπάσαι να δώσεις τα εξτρά χρήματα, go for it!

 

Με την ευκαιρία, τα Novation είναι εξαιρετικά. Από τα ακριβά MIDI keyboards που παίζουν στην αγορά αλλά σε κάθε περίπτωση αποζημιώνουν. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Alesis σχεδον παντα είναι καλά.

 

Η δική μου πρόταση είναι:

 

Για ενα απλό, καλό και τεσταρισμένο στο χρονο keyboard: CME U-Key (περι τα 120€)

http://www.cme-pro.com/products-list/product-U-Key.html

 

Και για ενα πολυ σοβαρο μηχάνημα:  CME UF50 (περι τα 200€)

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=2

 

Το οποιο δεχεται και expansion καρτες προσομοίωσης moog, b4 κτλ. και στελνει και wireless midi 8)

 

Πιο πάνω, εξαιρετικά είναι τα M-audio Axiom ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Alesis σχεδον παντα είναι καλά.

 

Η δική μου πρόταση είναι:

 

Για ενα απλό, καλό και τεσταρισμένο στο χρονο keyboard: CME U-Key (περι τα 120€)

http://www.cme-pro.com/products-list/product-U-Key.html

 

Και για ενα πολυ σοβαρο μηχάνημα:  CME UF50 (περι τα 200€)

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=2

 

Το οποιο δεχεται και expansion καρτες προσομοίωσης moog, b4 κτλ. και στελνει και wireless midi 8)

 

Πιο πάνω, εξαιρετικά είναι τα M-audio Axiom ;)

 

Ωραία, σε συνέχεια της απάντησης του Ανδρέα και της δικής σου, κάπου πάμε νομίζω...

 

Στα του Θωμά:

 

http://www.thomann.de/gr/cme_uf50_classic.htm

http://www.thomann.de/gr/maudio_axiom_49_advanced.htm

 

Ποια υπέρ θεωρείς ότι έχει το Axiom? Γιατί το επόμενο βήμα πλέον είναι Novation στα +100 ευρώ. Αλλά αν δεν είναι απαραίτητο, τα 250 είναι ένα budget που δεν θα είχα πρόβλημα να μείνω...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για ενα πολυ σοβαρο μηχάνημα:  CME UF50 (περι τα 200€)

http://www.cme-pro.com/en/product-detail.php?product_id=2

+1 για το παραπάνω.

 

Πιο πάνω, εξαιρετικά είναι τα M-audio Axiom ;)

Από χαρακτηριστικά είναι όντως πολύ καλό ρε φίλε αλλά το πλήκτρο του ποτέ δεν το χώνεψα... ούτε synth-action, ούτε σωστό βαρυκεντρισμένο, πολύ ενδιάμεσο. :-\

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν τα εχω παίξει. Για χαρακτηριστικά μιλούσα.

 

Το CME το είχα δοκιμάσει ενα φεγγαρι που ψαχνομουν να το φτιάξω μαζι με τις επεκτασεις του, και μου είχε αρέσει ως πληκτρο.

 

Και η CME εχει καλό όνομα.

 

Νομίζω Loci, πως εκει οι διαφορές είναι λεπτες, οποτε αποφασίζεις στο τι σου καθεται καλα στο ματι, στο χέρι, και στις απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου