Προς το περιεχόμενο

strat Hss η SSS διλλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφτασε η ωρα να αποκτησω μια στρατ αλλα ειμαι σε διλλημα.

 

Σκεφτομα να χτυπησω την Fender American Standard 2012  με alder body και maple neck.

 

Ειμαι μπερδεμενος ομως μιας και εχω 2 επιλογες. Η-ς-ς η s-s-s ?

 

Αυτην την στιγμη εχω στην κατοχη μου μια Gibson LP Traditional με 2 διπλους και μια partcaster  Northern ash body, maple neck  με floyd rose , διπλο μαγνητη bridge και μονο neck.

 

Γενικα εχω ενα κολλημα με τους διπλους και σκεφτομαι να την παραγγειλω με διπλο μαγνητη  bridge. Απο την αλλη η λογικη λεει για ευελιξια ηχων να την παραγγειλω με μονους.

 

μια βοηθεια παρακαλω μηπως και με ξεμπερδεψετε λιγακι.?

 

Επισης εχει καποιος γνωμη για τους καινουργιους CS fat 50s μαγνητες που φορανε τα μοντελα 2012 ?

 

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικα εχω ενα κολλημα με τους διπλους και σκεφτομαι να την παραγγειλω με διπλο μαγνητη  bridge. Απο την αλλη η λογικη λεει για ευελιξια ηχων να την παραγγειλω με μονους.

 

 

 

hss και split?

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hss και split?

 

καπου διαβασα οτι δεν ακουγεται το ιδιο στην θεση 2

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθησε την λογική σου! SSS!  :)

 

Δεν τους έχω ακούσει του CS fat 50s αλλά από τα specs τους φαίνεται ότι είναι "παραδοσιακοί" vintage Fender. Staggered alnico V polepieces και output γύρω στα 6Κ μην περιμένεις high output, γκάζια, κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι δεν ακουγεται το ιδιο στην θεση 2

 

Εξαρτάται απ΄το διπλό που έχεις αλλά μπορούν να γίνουν τρελά κόλπα wiring σε μια strat χωρίς φυσικά να χαλάσεις την εμφάνιση ή να αλλάξεις τα pot της.

Παράδειγμα: σε μια SSS, υπάρχει τρόπος να έχεις τους στοκ ήχους της στρατ και έξτρα: να μπαίνουν εν σειρά οι μονοί μαγνήτες bridge+mid, neck+mid για πιο gibson ήχο (πιο μεγάλο output και πιο μπάσο/ογκώδες tone). Τα control θα είναι master vol, master tone(για όλους τους μαγνήτες) και neck series blend(για εναλλαγή μεταξύ στοκ ήχων και series)

 

Επίσης, το split σε μια HSS μπορεί να γίνει variable, δηλαδή μεταβλητό(!) για περισσότερους ήχους και tone blends(ν ακούγεται σαν ΗΒ, Ρ90 ή μονός). Η strat θα έχει 3 controls: master vol, master tone, variable split

Χωρίς wiring mods (που είναι και απόλυτα αναστρέψιμες), δύσκολα θα έχεις όλους τους ήχους μιας στρατ είτε με HSS είτε με SSS. Προσωπικά θέλω να έχω ένα διπλό (με split) στη γέφυρα, μόνο και μόνο για να μην έχω hum(σπαστικό...) και να έχω λίγο output παραπάνω για το drive κανάλι.

 

Μην ξεχνάμε φυσικά και τη λύση διπλού σε μέγεθος μονού(hot rails κλπ). Θα θέλει κι αυτός ένα split βέβαια και θα "επέμβει" στην εμφάνιση της κιθάρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hss με τον humbucker να ειναι καποιος ελαφρυς διπλος σε σχημα μονου τυπου DIMARZIO chopper...

 

SSS εννοεις μαλλον

 

Guitars:YAMAHA SG1820,YAMAHA SG1802

Pedals:Jerry Cantrell Wah, Bogner Red, Bogner Blue, MXR 5150 Overdrive, Zoom MS-70CDR

AMPS:Yamaha THR100, Atomic Amplifire

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου διαβασα οτι δεν ακουγεται το ιδιο στην θεση 2

Ναι, γιατί συνήθως ένας κανονικός μονός έχει περισσότερο output απο έναν σπλιταρισμένο humbucker.

 

Γι'αυτό υπάρχουν εταιρείες που βγάζουν μοντέλα ειδικά για split, τα οποία έχουν το ένα πηνίο πιο hot απο το άλλο (το πιο hot είναι αυτό που θα είναι ενεργό στο split) ώστε η θέση 2 να ακούγεται πιο "authentic".

 

Δύο τέτοιοι είναι ο unbucker... http://www.fralinpickups.com/humbuckers.asp#un

 

και ο trubucker coil tap...  http://www.vanzandtpu.com/pickups.html#TruBuckers

...τον οποίον έχω κι εγώ στη στρατ μου.  (Αν θέλεις μπορώ να ανεβάσω κλιπ για να πάρεις μιά γεύση για το πως ακούγεται η θέση "δύο".)

 

 

Το drawback είναι ότι λόγω αυτού του σχεδιασμού τους δεν είναι τόσο αθόρυβοι όσο οι άλλοι humbuckers (έχουν λιγότερο θόρυβο απο έναν μονό βέβαια..)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά ο Seymour...

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh3_stag_mag/

 

Uniquely constructed humbucker uses Alnico 2 rod pole pieces to achieve true single-coil sound when split.

 

The Stag Mag uses the same type of magnets as a vintage singe coil. Each coil is as powerful as a single-coil. When the pickup is split (sometimes called "tapped") such that only one coil is used, the sound is bright and glassy, like a vintage Strat® pickup. In full output, humbucking mode, the tone is rich and full with a bright high-end. Comes with four-conductor hookup cable.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω σε οσες στρατ εχω παιξει με διπλο (με σπλιτ η χωρις) η αγαπημενη μου θεση 2 (midle-bridge) πηγε περιπατο.Γι αυτο δαγκωτο sss

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου