Προς το περιεχόμενο

Historia de un Amor - Marios Paradisis


Marios Paradisis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπα να μοιραστώ μια εκτέλεση του πασίγνωστου "Historia de un Amor" που έκανα χθες βράδυ, με μια κάπως "gypsy" προσέγγιση και κύριο γνώμονα την εκφραστικότητα.

Συγχωρέστε μου την πρόχειρη ενορχήστρωση αλλά δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να σκεφτώ και να προβάρω τί θα παίξω γιατί θα μου χάλαγε την δημιουργικότητα της στιγμής.

Τα όργανα εκτός του πιάνου είναι δικής μου κατασκευής και έχουν παιχτεί live φυσικά.

Εύχομαι να σας συγκινήσει και να σας ταξιδέψει εκεί όπου θέλει ο καθένας.

 

Διαλέξτε HD για καλύτερη ποιότητα ήχου!

 

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχει ενδιαφέρον για την πειστικότητα του VSTi. Δύσκολο να πεις πως δεν είναι βιολί, τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά. Πολύ καλό παίξιμο αν και δεν ξέρω κατα πόσο αντιπροσωπεύει το κομμάτι η δημοτική τσαλικάντζα.

 

Ωραίο και το βίντεο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενδιαφέρον για την πειστικότητα του VSTi. Δύσκολο να πεις πως δεν είναι βιολί.

 

Όντως. Το πρόβλημα βρίσκεται στην τεχνική που απαιτεί και επιβάλλει κάθε όργανο στο παίξιμο λόγω μορφολογίας. Εκεί βρίσκεται και η μοναδικότητα του που κανένα πρόγραμμα από αυτά που έχω ακούσει εγώ τουλάχιστον δεν μπορεί να αναπαράγει. Όχι στον ήχο αλλά στην ερμηνεία μιας φράσης. Μπορείς να διαλέξεις να παρακάμψεις τις κλασικές δομές τελείως ή μερικώς βλέπε Παπαθανασίου αλλά δεν μπορείς να αναπαράγεις πειστικά κλασικά έργα.

   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yameth, atreu73,

 

Ευχαριστώ για τα σχόλια. Χαίρομαι που ακούγεται πειστικό, καθώς το βιολί ανήκει στην κατηγορία των πολύ εκφραστικών οργάνων, συνεπώς είναι ιδιαίτερα δύσκολο να αποδωθεί μέσα από vst όργανα. Έπεσε πολύ δουλειά στον προγραμματισμό προκειμένου να βγεί ένα vsti που να μπορεί να βγάλει έκφραση με ψυχή και χαρακτήρα, πράγμα που είναι συνήθως το αδύνατο σημείο των εικονικών οργάνων.

 

www.youtube.com/user/MariosParadisis

www.neocymatics.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου