Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΤΑ στο output-volume του JOYO SWEET BABY


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Συμφορουμιτες, έχει κάνει κανείς στο συγκεκριμένο πετάλι μόντα για να μειώσει το volume του? Πολύ καλό πεταλάκι για τα λεφτά του αλλά το να σε δεσμεύει το volume-output στο να παίξεις με τον ήχο μου σπάει λιγο τα νεύρα και για να μην κάθεται έξω από το pedalboard είπα να κάνω μια προσπάθεια μπας και διορθωθεί.

 

Σκέφτομαι αρχικά ν' αλλάξω το pot (B50k) με κάποιο μικρότερο, γνωρίζετε αν θα είναι αρκετό ή χρειάζεται και άλλες πατέντες? Δεν έχω τις φοβερές γνώσεις ηλεκτρονικού γι' αυτό και ρωτάω

 

Το έχει κανει κανείς? 

 

THX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω ότι είναι η σωστή κίνηση που πας να κάνεις, αν κατάλαβα καλά ,αλλά δεν μας εξήγησες τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.  Αν γίνεις πιο περιγραφικός θα είναι πιο εύκολο να σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω είναι να μπορώ να περιστρέφω το volume του ως το τέρμα, ή έστω και ως της 3:00 o'clock, τώρα πάει έως 10:30 - 11:00 και απο κεί και πέρα αν το ανεβάσω καλύτπει τα υπόλοιπα πετάλια και χρειαζεται να δωσω στα υπόλοιπα full volume, με αποτέλεσμα να χαλάει ο ήχος που θέλω. Η λύσει θα πεί κάποιος είναι να μην το ανεβάζω και να το κρατώ χαμηλα, ναι, αλλά λέω μήπως διορθώνεται και μπορώ να παίξω δίνοντας volume στο πετάλι και χαμηλώνωντας το gain του κλπ, για μεγαλύτερο εύρος επιλογών ή να έχει ένα φυσιολογικό volume - output όπως όλα τα πετάλια. Νομίζω ότι αυτό είναι και το μειονέκτημα του πεταλιού όπως και άλλων Joyo, άν και δεν είμαι κάτοχος αλλων πεταλιών της εταιρίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην δοκιμασε απο γραμμικο που ειναι τωρα να το κανεις λογαριθμικο δηλαδη απο B50K καντο Α50Κ που εχει πιο γλυκια καμπυλη.Δοκιμασε αυτο και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Διάβασε αυτό http://www.thegearpage.net/board/archive/index.php/t-983618.html προς το τέλος εκεί που λέει για  αντίσταση σε σειρά πριν το volume pot περίπου στο 1/3 της τιμής και πως αυτή επηρεάζει .Δεν βρίσκω όμως το schematic του .Βεβαιώσου ότι το volume pot είναι πριν την έξοδο και όχι κάπου αλλού μέσα στο κύκλωμα.

 

Υπάρχουν επαγγελματίες ηλεκτρονικοί που μπορούν να σου απαντήσουν στο φόρουμ όποτε υπομονή.

 

άμα δουλεύει σε κάποιο χαμηλό σημείο άστο εκεί και μην το πειράζεις το πετάλι ,μπορεί να κάνεις πατάτα.Δεν απαραίτητο όλα τα πετάλια να λειτουργούν με παρόμοιο τρόπο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Joyo Sweet Baby είναι κλώνος του Mad Professor Sweet Honey.

Εδώ είναι το σχηματικό του: http://3.bp.blogspot.com/-eWf8bulApFQ/TxAQlYh4VQI/AAAAAAAAAc4/nawMm2aJJ6Q/s1600/SweetHoney_schematic.png

 

Το απλούστερο είναι να αφαιρεθεί το volume pot και να προστεθεί στο ποδαράκι 3 μία αντίσταση σε σειρά, ανάλογα με το πόσο θέλουμε να ρίξουμε το volume, από 25κ (2/3 volume) έως 50κ (μισό volume), και να καλωδιωθεί πάλι στην θέση του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδριανέ οταν λες σε σειρά σημαίνει να κολλήσω τη μια ακρη της αντιστασης στο πόδι 3 και την αλλη στη θέση που ειναι κολλημένο το πόδι τώρα? ή όπως φαινεται στο σχεδιάγραμμα το R14? sorry αν ακουγονται χαζα αυτά που ρωτάω, αλλα "ρωτώντας πας στην Πόλη", THX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανδριανέ οταν λες σε σειρά σημαίνει να κολλήσω τη μια ακρη της αντιστασης στο πόδι 3 και την αλλη στη θέση που ειναι κολλημένο το πόδι τώρα?

Ναι, ακριβώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Joyo Sweet Baby είναι κλώνος του Mad Professor Sweet Honey.

Εδώ είναι το σχηματικό του: http://3.bp.blogspot.com/-eWf8bulApFQ/TxAQlYh4VQI/AAAAAAAAAc4/nawMm2aJJ6Q/s1600/SweetHoney_schematic.png

 

Το απλούστερο είναι να αφαιρεθεί το volume pot και να προστεθεί στο ποδαράκι 3 μία αντίσταση σε σειρά, ανάλογα με το πόσο θέλουμε να ρίξουμε το volume, από 25κ (2/3 volume) έως 50κ (μισό volume), και να καλωδιωθεί πάλι στην θέση του.

 

 

+100000000

Πολύ σωστός ο Ανδριανός, ευχαριστώ πολύ, σειρά τώρα παίρνει το barber, ίσως σε χρειαστώ λίγο εκεί, ίσως και όχι, γιατί είσαι πολυ αναλυτικός.

 

Λοιπόν, το πεταλάκι πλεον φυσάει, έχει ισορροπήσει πολύ ωραία και μπήκε και στο pedalboard... άσε που έχω την αίσθηση ότι έχει γλυκάνει και ο ήχος του, αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με σιγουριά διότι το άκουσα με ακουστικά, καθ' ότι ο ενισχυτής για service. Όποιος το έχει του συνιστώ αυτή τη μόντα, δεν ξέρω για τα άλλα Joyo που έχουν παρόμοιο κατασκευαστικό θέμα, αλλά σ' αυτό δουλεύει μια χαρά. Εγώ χρησιμοποίησα αντισταση 50k. Παραθέτω κάποιες φώτο

 

 

sweet_baby3.jpg.15d93bffe79784c03808a85386bdaf17.jpg

sweet_baby4.jpg.d7d100499c4003e6b4db120e11b1a5f3.jpg

sweet_babya.jpg.8cc41fd616cf784f054e71f64c70b5ab.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου