Προς το περιεχόμενο

service ενισχυτών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζετε κάποιον - έμπιστο - που να κάνει σέρβις σε ενισχυτές, στην Aθήνα? Στον δικό μου, θέλω να αλλάξω λάμπες, φυσικά να ρυθμιστούν, και μια επισκευή στο ένα μεγάφωνο.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα μπορεις να τα κανεις μονος αλλα, το μεγαφωνο τι επαθε???Τι ειδους επισκευη?? :?: 8O ((((Αν παρεδωσε πνευμα δηλαδη θα το επισκευασεις??))))

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα μπορεις να τα κανεις μονος αλλα' date=' το μεγαφωνο τι επαθε???Τι ειδους επισκευη?? :?: 8O ((((Αν παρεδωσε πνευμα δηλαδη θα το επισκευασεις??))))[/quote']

 

Δεν παρέδωσε πνεύμα, απλά κάποιος "ξύπνιος", αγνωστο πως (ίσως και επίτηδες, στο μαγαζί που έπαιζα) του έκανε μια τρύπα στο "χαρτί" του μεγαφώνου... δεν είναι σημαντική ζημια, αλλά δεν ξέρω να φτιάχνω τέτοια πράγματα. Kαλά, τις λάμπες τις αλλάζω και μόνος μου, αλλά τη ρύθμιση...???

O Toneless είναι κάποιος του forum υποθέτω... Aν μου τον προτείνετε, κάτι θα ξέρετε φαντάζομαι!

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ φρουνομπουλαξ... με στεναχωρισες!!!! και γω στο μαγαζι που επεζα μου τον λουσαν κατι μεθυστακες κανα δυο φορες με Ντιμπλ 15αρι.....

 

Παντως το χαρτι αλλαζει, αλλα θα παιζει οπως επεζε το ηχειο η θα κλανει???(με το συμπαθειο) πιστευω αξιζει καλυτερα να το αντικαταστισεις... αλλα αν τον εχεις στο μαγαζι παλι δεν παιζει κολλημα...

οσο για τη ρυθμηση τα εχουμε ξαναπει...

αλλα για να μην ψαχνεις θα σου τα ξαναπω...

η μαλλον πρεπει να φυγω...(βλεπεις ειμαι στη δουλεια)...

το απογευμα θα σου απαντησω....

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας καλός επισκευαστής είναι ο ΤΑΓΚΛΗΣ, Αριστομένους 96,κοντά στην Πλ.Αττικής, τηλ.86.58.218.

Είχα πάει πριν 2 χρόνια ένα καλό μηχάνημα για service,συστημένος απο Λογοθέτη και ήταν άψογος.

Κάνε ένα τηλ.να δείς αν υπάρχει ακόμα στη συγκεκριμένη διεύθυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frunobulax πιστεύω ότι μπορώ να σε καλύψω σε αυτά που θες αρκεί να γνωρίζω περισσότερες λεπτομέρειες. Π.χ τι ενισχυτή έχεις, τι μάρκα λυχνίες θες, αν θες κάποιες μετατροπές στον ήχο κλπ. Για το μεγάφωνο δυστυχώς δεν μπορώ να εγγυηθώ κάτι αν δεν το δω...

 

Γενικά πάντως όπου και να πας να σε συμβουλέψω το εξής... Πάντα ζητάμε από το μάστορα που θα πάμε να μας πει -έστω και εκ των υστέρων- τι ακριβώς έπισκέυασε και τι δουλειά έκανε πάνω στο μουσικό μας όργανο. Έχω γνωρίσει άπειρα παραδείγματα με μουσικούς να πληρώνουν ποσά της τάξης των 100 euro εργατικά για αλλαγή λυχνιών!

Επίσης, ποτέ δεν πάμε για service το μουσικό μας όργανο αν δεν ξέρουμε τι ακριβώς θέλουμε... Αν πάς και πεις σε ένα μάστορα "γενικά" ότι θες κάποιο service αυτός είναι σαν να ακούει να του λες "πάρε μου όσα λεφτά έχω".

 

Αυτά

Αν σε ενδιαφέρει μπορούμε να τα πούμε και μέσω pm.

Προσωπικά θα σου πρότεινα να περάσεις από όλους τους μάστορες που προτείνουν όλοι οι παραπάνω, να πάρεις τιμές και γενικά μια ιδέα για το τι ακριβώς παίζει. Αν και πάλι αποφασίσεις ότι το service τελικά θα το κάνεις μόνος σου ...και πάλι εδώ είμαστε... 8)

 

 

Υγ.1 Zakk Wylde να βρεθούμε να σου δώσω τη μίζα σου... :lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τις λάμπες τις αλλάζω και μόνος μου' date=' αλλά τη ρύθμιση...???[/quote']

 

Α! Και κάτι άλλο...αυτό το "να ρυθμιστούν οι λυχνίες" το λες με πολύ σιγουριά αλλά είναι μια αρκετά δύσκολη δουλίτσα και προσωπικά δεν γνωρίζω ΚΑΝΕΝΑ επισκευαστή που να ξέρει να κάνει biasing σε λαμπάτο ενισχυτή... ξέρω πολλούς επαγγελματίες που κάνουν bias αλλά ασχολούνται μονάχα με hi fi audio συστήματα. Και να σου πω και κάτι... έστω ότι έχω τον "τάδε" ενισχυτή και ο ιδιοκτήτης του θέλει biasing... θα μπω σε κάποιο επίσημο forum (γιατί όχι και στον ίδιο τον κατασκευαστή) και θα ρωτήσω π.χ τι τάσεις θα πρέπει να έχω μετά από ένα σωστό bias και πού...

OK μέχρι εδώ αλλά, όλοι οι μάστορες που ισχυρίζονται ότι "ρυθμίζουν τις λυχνίες" πώς το κάνουν χωρίς την υποστήριξη από την ίδια την εταιρία ή κάποιο υπεύθυνο μέσο ...με το αυτί;;;

 

Κάθε ενισχυτής έχει τις δικές του ρυθμίσεις οι οποίες μπορεί να αλλάζουν ακόμη και απο version σε version... οι κατασκευαστές το ξέρουν καλά αυτό και για αυτό προτείνουν "προεπιλεγμένες λυχνίες" για κάθε ενισχυτή που κατασκευάζουν.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγ.1 Zakk Wylde να βρεθούμε να σου δώσω τη μίζα σου... :lol:

Ενταξει μην ανχωνεσαι .....η πρωτη φορα ειναι free και καλα σαν "τιμη γνωριμιας"........απο την δευτερη και μετα θα αρχισουμε κανονικα... 8) :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου