Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτές μεχρι 250 ευρω! Τι και γιατι..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ενδιαφέρον. Αλλά να το θέσω αλλιώς: αν η Φέντερ έβγαζε μια διαφήμιση που έλεγε "Blues Junior: the choice of U2's The Edge. The guitar amp that entertains 20.000 people a night, now in your own bedroom" δεν θα την κατηγορούσαμε ότι παραπλανεί το κοινό; Εγώ σίγουρα.

 

Tεσπα για να γυρίσω στο τόπικ, η άποψή μου είναι ότι solid state και λαμπίσιοι κάτω από 250 ευρώ παράγουν τα ίδια καλά ηχητικά αποτελέσματα, ίσως μάλιστα και ελαφρώς καλύτερα σε solid state (αρκεί να μην μπλέξει κάποιος με modelling, simulations κλπ κλπ). Αυτός ο Peavey φαίνεται ενδιαφέρων πάντως.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω παλι θα προτιμουσα λαμπατο ακομα και  σε αυτη την κατηγορια τιμης (βεβαια ειμαι ενας...γεροντας που απλα δεν μπορει να παιξει σε μη λαμπατο ενισχυτη... :) κατι...λειπει ρε παιδι μου.. :))

 

Παντως αυτο που πραγματικα θελω να τονισω (και για αυτο εδωσα το παραδειγμα του Edge) ειναι οτι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωη στην Ελλαδα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χρειαστει καποιος παραπανω απο 20-50 βαττ για να παιξει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. ;)  (Με αλλα λογια δεν εχω δει ποτε στη ζωη πανω σε παλκο οτιδηποτε ενισχυτη ανοιγμενο πανω απο το 2-4.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα προτιμουσα λαμπατο ακομα και  σε αυτη την κατηγορια τιμης (βεβαια ειμαι ενας...γεροντας που απλα δεν μπορει να παιξει σε μη λαμπατο ενισχυτη... :) κατι...λειπει ρε παιδι μου.. :))

 

Παντως αυτο που πραγματικα θελω να τονισω (και για αυτο εδωσα το παραδειγμα του Edge) ειναι οτι στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωη στην Ελλαδα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χρειαστει καποιος παραπανω απο 20-50 βαττ για να παιξει ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ. ;)  (Με αλλα λογια δεν εχω δει ποτε στη ζωη πανω σε παλκο οτιδηποτε ενισχυτη ανοιγμενο πανω απο το 2-4.....)

Περισσοτερα απο 30watt λαμπας ειναι απλα ματαιοδοξια στην χωρα μας.. ;)

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω κ εγώ μια ταπεινή άποψη:

 

Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός Peavey Royal 8 Valve King (155 ευρώ από Thomann).

 

Πρόκειται για ένα μικρό "θηριάκι", με προσωπικότητα.

Όπως κάθε Peavey, είναι λίγο "ξερός" κ απόμακρος, διαθέτει όμως μια τεράστια γκάμα συχνοτήτων από το πιο κρυστάλλινο καθαρό μέχρι τον πιο διαβολικό death metal ήχο.

Με την προσθήκη ενός reverb, απλά δεν παίζεται κατά τη γνώμη μου στην κατηγορία του.

 

Blues, rock, hard rock, metal, heavy, thrash, it's all there, μόνο με 155 ευρώ.

 

Εδώ μπορείτε να ακούσετε κάποια ηχητικά δείγματα του από το site της Peavey.

 

Αν δεν ψάχνετε αμιγώς για αυτή τη "ζεστασιά" που προσφέρει ένας Valve Junior ή ένας GA5, τότε εμπρός χωρίς δισταγμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα με ενθουσιασε αυτος ο ηχος.

 

Βασικά ο τύπος έχει πλησιάσει 99% τον ήχο από το under the bridge.

 

Βασικά σχεδόν όλος ο δίσκος είναι γραμμένος με strat, neck μαγνήτη, καρφί σε jcm800 στεγνό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήνομαι για αγορά του http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga5h_bundle.htm

όμως δεν γνωρίζω από πλευράς έντασης τι λέει.

Επίσης, βρήκα και αυτόν http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=?SKU=GIT0010483-000&ProductUUID=0&JumpTo=OfferList

Άποψη κανείς...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου