Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με roland vh-11 controller


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

Εχω ενα προβλημα με τον κοντρολερ(βαρελακι) του hihat vh11. Εχω την ντραμς περιπου 8 χρονια. 4 χρονια μετα που την αγορασα αρχισε το hihat να μην ανταποκρινεται σωστα. Μου εκανε πολλα "τσικ τσικ" στα καλα καθουμενα. Ανοιξα λοιπον τον κοντρολερ και ειδα οτι ενα σφουγγαρακι που ερχοταν σε επαφη με τη ροδα του κοντρολερ ειχε φαγωθει στο σημειο της τριβης. Ενω προσπαθησα μηπως το φτιαξω κατα λαθος κατεστρεψα την ταινια που περνουσαν οι διαδρομοι για το καρφι. Αγορασα καινουριο κοντρολερ και μετα απο 4 χρονια επαθε το ιδιο και αυτο. Επειδη φοβηθηκα να το ξανακουμπισω το πηγα σε εναν ηλεκτρονικο και μου ειπε οτι αυτο δεν ειναι απλο σφουγγαρακι αλλα ειναι κατι συλικονουχο.

Ετυχε σε καποιον αυτο το προβλημα ωστε να μου δωσει μια γνωμη; μηπως εχει ανοιξει καποιος αλλος τον συγκεκριμενο κοντρολερ?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν όντως το πρόβλημα είναι από το σημείο που λες και δεν έχει γίνει σοβαρή ζημιά, σχετικό αυτό, τότε ίσως σωθεί.

Διαφορετικά πας για καινούργιο controller. Απ'όσο θυμάμαι δεν υπάρχουν επιμέρους ανταλλακτικά για το συγκεκριμένο controller.

 

Υ.Γ.

Ανάλογα τον εγκέφαλο (TD-?) που χρησιμοποιείς, προσπάθησε να κάνεις εκ νέου calibration στο Hi-Hat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Για την επισκευη καλυτερα να απευθυνω στο service της ρολαντ στην πατρα ή να ψαξω καποιον αλλο ηλεκτρονικο; Επι μερους ανταλλακτικα οντως δεν υπαρχουν! Μου φενεται θα καταφυγω σε εναν καινουριο και θα προσπαθησω να το φτιαξω ωστε να εχω και ρεζερβα σε περιπτωση που επισκευαστει γτ μου φενεται σε 4 χρονια παλι το ιδιο θεμα θα εχω! Ειναι λογικο ομως αυτο ή μηπως κανω κατι λαθος στο παιξιμο μου; Ρωταω γτ πουθενα δεν εχω δει καποιος να εχει το ιδιο προβλημα με το δικο μου!

 

Υ.Γ. Παντως την τελευταια φορα που επαιξα εβαλα προχειρα μια μονοτικη ταινια πανω απο το "σφουγγαρακι" και ενδιαμεσα στην ροδα και για τα πρωτα 5 κομματια δουλευε πολυ καλα. Μετα πατηθηκε η ταινια στο σημειο που παταει η ροδα και μου αρχισε τα ιδια. Ισως η "καψα" που εχει πανω το σφουγγαρακι να μην εχει επειρεαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου