Προς το περιεχόμενο

Επιλογή VST για ήχο Πιάνου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό για να μη σας κουράζω. Έπεσε πριν καιρό στα χέρια μου το εξαιρετικό Midi Controller της M-audio Keystation 88 ,ημιβαρυκεντρισμένο. Μου έχει χρησιμεύσει απίστευτα σε διάφορα projects που ήθελα να γράψω Πιάνο-style πράγματα. Το πρόβλημα μου όμως εντοπίζεται αλλού, διαπίστωσα ότι ενώ τα πλήκτρα του midi-controller το έφερναν πολύ κοντά σε αίσθηση Piano Feel, ο ήχος που έβγαινε μέσω του προγράμματος δεν με ικανοποιούσε. Χρησιμοποιώ Logic 9 για ηχογραφήσεις όπως επίσης και το Akoustik Piano για ήχους Πιάνου. To Logic απο μόνο του έχει κάποιες καλές επιλογές για ήχο πιάνου όπως και το Akoustik Piano επίσης...απλά θα ήθελα κάτι καλύτερο αν υπάρχει και αν γνωρίζετε όσοι ασχολείστε με κάτι τέτοιο. Θα ήθελα ο τελικός μου ήχος να είναι όσο πιο κοντά γίνεται σε ένα πραγματικό Πιάνο.

 

Ο εξοπλισμός μου είναι:

 

-MAC

-Logic 9

-Focusrite Saffire 6 κάρτα ήχου

-Samson S-amp headphone amp

-Beyerdynamics DT-770 PRO Headphones

-nEar 04 by ESI monitors

 

Ευχαριστώ  :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Καταλαβαινω τι εννοεις οπως οτι οταν τελειωνεις το κομματι και το ακους το πιανο ακουγεται σαν "μηχανικο".

 

2 λυσεις

 

1η:Προσπαθησε να δωσεις ΠΟΛΥ feel παιζοντας με το sustain pedal για να "βγαινει" και πιο φυσικος

2η:Προσφατα αγορασα αυτο http://www.xlnaudio.com/productline/2 και μπορω να πω οτι απο τα προγραμματα που χρησημποιουσα πιο πριν (colossus,hypersonic,orchestral) τα λεφτα μου δεν τα εκλαψα ουτε στο ελαχιστο  ;).Αν θελεις μπορω να σου παραθεσω και ενα δικο μου δειγμα με το συγκεκριμενο VST

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Καταλαβαινω τι εννοεις οπως οτι οταν τελειωνεις το κομματι και το ακους το πιανο ακουγεται σαν "μηχανικο".

 

2 λυσεις

 

1η:Προσπαθησε να δωσεις ΠΟΛΥ feel παιζοντας με το sustain pedal για να "βγαινει" και πιο φυσικος

2η:Προσφατα αγορασα αυτο http://www.xlnaudio.com/productline/2 και μπορω να πω οτι απο τα προγραμματα που χρησημποιουσα πιο πριν (colossus,hypersonic,orchestral) τα λεφτα μου δεν τα εκλαψα ουτε στο ελαχιστο  ;).Αν θελεις μπορω να σου παραθεσω και ενα δικο μου δειγμα με το συγκεκριμενο VST

 

Νομίζω με καταλαβαίνεις απόλυτα :) Ακριβώς αυτό παθαίνω!!

 

Με το Sustain pedal παίζω γενικότερα για να σώσω την κατάσταση, όπως και με reverb και EQ για να πετύχω "καλύτερα" αποτελέσματα.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο και μπορείς στείλε μου ένα sample απο το VTS σου :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τα πραγματικά λίγα VST για ήχο πιάνου που έχω δοκιμάσει ήταν και το pianoteq το οποίο μπορώ να πω πως με ενθουσίασε.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που ακους στο συνημμενο ειναι απλα το VST με την επιλογη "aged strings".Δεν εχω πειραξει ΤΙΠΟΤΑ απολυτως.Υποψην οτι δεν ειμαι πιανιστας ουτε πληκτρας  ουτε κατα διανοια.δλδ μην με παρεξηγησεις για αυτο που θα ακουσεις  ;D

demo-addictive_keys.mp3

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι κλασσική μουσική, αλλά άκουσε κι αυτό (ακόμη και από youtube)

 

 

ναι... εχμ...

 

Αυτό είναι το Garritan Authorised Steinway Grand Full.... To οποίο δεν υπάρχει πια διαθέσιμο... χμμμ... :( Είναι υπέροχο όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας μέχρι εδώ, είναι όντως πολύ χρήσιμες και ενδιαφέρουσες, καμία σχέση με το Akoustik Piano ή με ότι γνώριζα μέχρι τώρα.

 

Αναμένω να ακούσω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν απο άλλα μέλη :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου