Προς το περιεχόμενο

Εpiphone Les Paul Custom Silverburst Γνώμες για την αγορά Καινούριας!!!


karman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τούς νοιζάδες φίλους...

 

Είχα ανοίξει ένα θέμα τις προάλες αλλά ο καθένας άρχιζε να λέει για τον ευτό του με κάποιες εξαιρέσεις βέβαια και εμένα με ααφήσανε στην απέξω.

Τέλος πάντων εγώ κατέληξα σε μία κιθάρα και θέλω την γνώμη απο αυτούς που θέλουν να βοηθήσουν πραγματικά....

 

http://www.musica.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9C%CE%9F%CE%A5%CE%A3%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%9F%CE%A1%CE%93%CE%91%CE%9D%CE%91/%CE%9A%CE%99%CE%98%CE%91%CE%A1%CE%95%CE%A3/%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3/EPIPHONE/LPCUSTOMSILVERBURSTLTD%CE%97%CE%9B%CE%95%CE%9A%CE%A4%CE%A1%CE%99%CE%9A%CE%97GTR030149.html

 

ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια;Προχθές έλεγες οτι κατέληξες στην esp...

Ούτε οι πολιτικοί δεν αλλάζουν τόσο συχνά γνώμη.. ;D

 

Άστα να πάνε.... ;D ;D ;D

 

Σκέφτηκα να την δώσω την studio και να πάρω αυτήν ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ και να μου μείνουν και φράγκα για Gibson μαγνήτες.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου είναι κρίμα να δώσεις 700ευρώ μαζί με τους μαγνήτες..

Κράτα τη studio που έχεις κ μάζεψε άλλα 500ευρώ να πάρεις μια Gibson l.p standard μεταχειρισμένη.

 

Αλλιώς πάρε καμιά τέτοια να είναι τουλάχιστον gibson και να μπορείς να την πουλήσεις σε καλή τιμή αν θελήσεις.

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wccr.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου είναι κρίμα να δώσεις 700ευρώ μαζί με τους μαγνήτες..

Κράτα τη studio που έχεις κ μάζεψε άλλα 500ευρώ να πάρεις μια Gibson l.p standard μεταχειρισμένη.

 

Αλλιώς πάρε καμιά τέτοια να είναι τουλάχιστον gibson και να μπορείς να την πουλήσεις σε καλή τιμή αν θελήσεις.

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_studio_limited_wccr.htm

 

Φίλε εννοείς ό,τι δεν αξίζει να πάω πάλι epiphone εεε?

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο....και ειδικά το μοντέλο που έχεις στο link το αντικπαθω το χρώμα αυτό ;D

 

Μερικοί λένε ό,τι οι epiphone custom είναι καλύτερες απο Gibson studio αληθεύει αυτό?

Ευχαριστω να 'σε καλά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας ρίξει μια πρόχειρη ματιά και στα άλλα σχετικά θέματα που έχεις ανοίξει, θα σου πρότεινα να ψαχτείς για κάποια Edwards ή οποία θα σου πάει στα 700-800€. Άλλης ποιότητας όργανα συγκρινόμενα και με τις Epiphone αλλά και με τις σημερινές Gibson Studio. Γνώμη μου πάντα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχοντας αρκετή τριβή με την κιθάρα αυτή μέσω φίλου μπορω να πώ ότι είναι πολύ καλή κιθάρα όχι μόνο εμφανισιακά (κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα χρώματα που κυκλοφορούν) αλλά και ηχητικά!

Πολύ άνετο μπράτσο και ειδικά ο neck είναι πολύ καλός μαγνήτης,αν δεν τον άκουγα δεν θα το πίστευα ούτε και εγώ!

Βέβαια ο ενισχυτής του φίλου μου είναι SUNN και σχεδόν οτι και να βάλεις πάνω ακούγεται ωραίο..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε εννοείς ό,τι δεν αξίζει να πάω πάλι epiphone εεε?

Το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό αλλά είναι πολλά τα λεφτά ρε γαμώτο....και ειδικά το μοντέλο που έχεις στο link το αντικπαθω το χρώμα αυτό ;D

 

Μερικοί λένε ό,τι οι epiphone custom είναι καλύτερες απο Gibson studio αληθεύει αυτό?

Ευχαριστω να 'σε καλά. :)

 

Εγώ θα έπαιρνα την Gibson.. Μόνο η ψυχολογία απο το headstock σου δίνει καλύτερο ήχο..  ;D ;D

 

Απο κει και πέρα είναι θέμα σε τι κομμάτι θα πέσεις..Αν βάλεις ίδιους μαγνήτες,ηλεκτρικά και hardware σε μια epi και μία gibson είναι θέμα τύχης ποιά θα παίζει καλύτερα.

Αν είχες την ευκαιρία να παίξεις με 10 κιθάρες σίγουρα θα έβρισκες μια πολύ καλή είτε epi έιτε gibson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχοντας αρκετή τριβή με την κιθάρα αυτή μέσω φίλου μπορω να πώ ότι είναι πολύ καλή κιθάρα όχι μόνο εμφανισιακά (κατά τη γνώμη μου από τα καλύτερα χρώματα που κυκλοφορούν) αλλά και ηχητικά!

Πολύ άνετο μπράτσο και ειδικά ο neck είναι πολύ καλός μαγνήτης,αν δεν τον άκουγα δεν θα το πίστευα ούτε και εγώ!

Βέβαια ο ενισχυτής του φίλου μου είναι SUNN και σχεδόν οτι και να βάλεις πάνω ακούγεται ωραίο..!!

 

Eμ, ο ενισχυτής είναι που κάνει τη (μεγάλη) διαφορά!

Κι εγώ έχω gibson lp studio αλλά και epiphone lp studio και standard. Έχω παίξει και με φίλου την epi custom.

Στον ίδιο λαμπάτο ενισχυτή(randall rh50t modded) όλες ακούγονται σχεδόν ίδιες ! Οι epiphone μαγνήτες της studio goth που έχω ακούγονται λίγο πιο πρίμοι και δυνατοί (είναι κεραμικοί) ενώ οι gibson πιο μπάσοι αλλά χωρίς περισσότερο output. Οι alnico της epi standard και custom είναι πιο bluesy και medium output. Κατά τ' άλλα, σε ένα τυφλό Α/Β τεστ δεν έχουν μεγάλες διαφορές.

Από playability, το ματ μπράτσο της epi studio μου φαίνεται πιο βολικό από τις άλλες. Όχι λόγω διαστάσεων(δε διαφέρουν σημαντικά, όλα είναι 60ς style) αλλά λόγω του ότι "γλυστρά" καλύτερα η παλάμη πάνω στο ματ βερνίκι του μπράτσου και κάνει λίγο γρηγορότερη την εναλλαγή ακόρντων ή θέσεων στα σόλο.

Πήρα gibson όταν μπορούσα(είχαν 550ευρώ) διότι ήθελα να έχω μια gibson(καθαρά για το λογότυπο). Με τα χρήματα που έδωσα, δε με πειράζει που ΔΕΝ έχει μεγάλη διαφορά από την πολυαγαπημένη και πολυπαιγμένη epi μου. Aκόμη κι αν το μετανιώσω, πιάνει ακόμη τα λεφτά της.  Αν όμως επέλεγα σήμερα, θα έπαιρνα σίγουρα μια epi ή άλλη σοβαρή budget lp αντί της gibson για να μου μείνουν και ρέστα για ενισχυτή/πετάλια κλπ. που διαμορφώνουν πολύ περισσότερο τον ήχο.

Θα σου πρότεινα λοιπόν να κοιτάξεις καλύτερα για κάτι διαφορετικό ώστε να έχεις επιλογές (π.χ. ltd esp που είχες καταλήξει ή κάποια ωραία vintage v100 icon). Η epi custom δε θα σου δώσει παικτικά καμιά διαφορά απλά θα έχει ωραιότερο look.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου