Προς το περιεχόμενο

Απορίες για standard D tuning...


Grey

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι η πρώτη φορά που κατεβαίνω στο συγκεκριμένο κούρδισμα...Γενικά είναι η πρώτη φορά που παίζω σε κάποιο άλλο κούρδισμα πλην του standard E.

 

Λοιπόν,το relief έχει παραμείνει σχεδόν αμετάβλητο.Αν έχει αλλάξει κάτι,είναι προς το μισό κλικ λιγότερο,σωστά;Όπως και να έχει,η κούρμπα του μανικιού παραμένει αυτή που πρέπει να είναι.

Το θεματάκι που έχει προκύψει έχει να κάνει με ένα πολύ ελαφρύ ταστάρισμα που κάνουν οι τρεις πρώτες χορδές μέχρι περίπου και το έβδομο τάστο.Σχεδόν αμελητέο αλλά είναι εκεί και μ' ενοχλεί.

Δοκίμασα μικρές προσθαφαιρέσεις στο relief οι οποίες δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα.

 

Τί άλλο θα μπορούσε να φταίει;

Να είναι πλέον θέμα nut;

Να φταίει το ότι δεν άλλαξα σετ χορδών αλλά το ίδιο(10άρες) απλά κατέβηκε σε D;Παίζει να χρειάζονται τα τέλια κάποιο χρόνο έτσι ώστε να "δέσουν" ή ήταν εξ' αρχής μια λάθος κίνηση;

 

Συμβουλές και παρατηρήσεις κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενες.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι πιο χαλαρές οι χορδές οπότε το ταστάρισμα είναι πιο πιθανό. Συνήθως όταν πας σε χαμηλότερο κούρδισμα βάζεις και πιο χοντρές χορδές για να μην έχεις τέτοια πρόβληματα. Δοκίμασε 11άρες και βλέπεις!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάς για standard D απ' ότι κατάλαβα, όχι drop D. Επιβεβαίωσε σιλβουπλέ για να διορθώκω και τον τίτλο.

Κι εγώ θα ξεκινούσα από δω:

 

Δοκίμασε 11άρες και βλέπεις!  ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα είναι πιο χαλαρές οι χορδές οπότε το ταστάρισμα είναι πιο πιθανό. Συνήθως όταν πας σε χαμηλότερο κούρδισμα βάζεις και πιο χοντρές χορδές για να μην έχεις τέτοια πρόβληματα. Δοκίμασε 11άρες και βλέπεις!  ;)

 

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι μην έχει επηρεαστεί το ομολογουμένως πολύ καλό σετάρισμα της κιθάρας.

Θέλω να πιστεύω κι εγώ ότι με ένα νουμεράκι παραπάνω θα είμαστε οκ.

Thanks.

 

Μιλάς για standard D απ' ότι κατάλαβα, όχι drop D. Επιβεβαίωσε σιλβουπλέ για να διορθώκω και τον τίτλο.

 

Να τονε διορθώκεις τον τίτλο γιατί πολύ σωστά κατάλαβες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Nut σου δεν έχει "θέμα" με τις 11άρες (δηλαδή να μην κάθονται σωστα και να θέλει να φαρδύνει λίγο) τότε μην φοβάσαι για το μπράτσο (δεν ξέρω και ποια ποια κιθάρα μιλάμε), το πολύ-πολύ να χρειαστεί να γυρίσεις την τάση 1/4 της στροφής στην βέργα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κιθάρα είναι η Epi LP Custom Ltd...

 

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χρειαστεί μία ρυθμισούλα η βέργα στην περίπτωση που ανέβουμε στις 11άρες αλλά αυτό δεν είναι θέμα,φτιάχνει άμεσα.Ελπίζω όχι και το nut...

 

Το θέμα είναι ότι όταν έπαιζα με 9άρες και Standard E,μου άρεσε αυτή η ελαστικότητα στις χορδές.Δεν ευνοούσε το γρήγορο παίξιμο αλλά καραγούσταρα τον έλεγχο και την ευαισθησία στα bendings/vibrato.

Όταν ανέβηκα σε 10άρες,πάντα σε Standard E,συνήθισα την έξτρα πίεση στα δάκτυλα και δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερο πρόβλημα...Μου έλειπε όμως εκείνο το feeling των 9-42.

Τώρα,με τις 10άρες πάλι αλλά σε D,το ξαναβρήκα και γιούπι κι έτσι...Τί φάση.

 

Οπότε θα προσπαθήσω να εξαλείψω κάπως,με κάποιο τρόπο αυτό το τριξιματάκι των χορδών και αν τελικά δεν και με τίποτα...πάμε για 11άρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες αυτή την αίσθηση και δεν περνάει στον ενισχυτή σου το ταστάρισμα, κράτα την έτσι, και γω μια στρατ έτσι την έχω, μετά από λίγο καιρό το συνήθισα το τρίξιμο όταν παίζω χωρίς ενισχυτή, άσε που βοηθάει και στο κοντρολαρισμα του παιξίματος σου... μιλάμε θα κοντρολάρεις καλύτερα την δύναμή που ασκείς με την πένα στις χορδές και θα είναι σαν κομπρεσάρεις μόνος σου τον ήχο σου !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου