Προς το περιεχόμενο

Talkbox και μικρόφωνο


kontras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή γενικότερα είμαι γκατζετοπερίεργος, είπα να δοκιμάσω τί γίνεται με τα talkbox και να μάθω να παίζω και με δαύτο. ΓΙα όσους δεν ξέρουν πώς ακριβώς λειτουργεί εξηγώ:

 

Το talkbox συνδέεται με μια σωλήνα, η οποία σωλήνα ουσιαστικά γινεται ΜΕΓΑΦΩΝΟ. Βάζοντας την τη σωλήνα στο στόμα, γίνεται το στόμα ΗΧΕΙΟ με αποτέλεσμα κάθε Α,Ε,Ι,ΟΥ κλπ να επηρρεάζουν τον ήχο, και έτσι να βγαίνει αυτό το κιθαρομίλημα που λέμε. Για να ακουστεί δαύτο τώρα, χρειάζεται το ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ. To μικρόφωνο χρειάζεται για να ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ από το στόμα στο ΡΑ.

 

Και η ερώτησή μου είναι η εξής. Τί μικρόφωνο παίρνουμε;;; Πώς λέγονται αυτά τα μηχανάκια του διαβόλου τα μικρόφωνα που είναι σα να παίρνουν "κυκλωτικά" τον ήχο, έτσι ώστε να μπορούν να συλλάβουν τον ήχο που βγαίνει από το στόμα μου που είναι σχεδόν δίπλα στο μικρόφωνο;

 

Μπέρδεμα ε  ???

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικά το αγόρασα στο thomann.

Υπάρχει αυτό: http://www.thomann.de/gr/rocktron_banshee_talkbox.htm

και αυτό σαν εναλλακτική: http://www.thomann.de/gr/dunlop_heil_talk_box.htm

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ακούσει ποτέ. Αυτό μάλλον δεν παίρνει σωλήνα, αλλά πρέπει να έχει ενσωματωμένο το εφέ.

Μπάι δε γουέι, ξέρει κανείς για πυκνωτικά μικρόφωνα, τί να προτιμήσω;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακεία μου έχεις δίκιο. Έχει και μια τρύπα ΝΑ  (με το συμπάθειο) στη φωτογραφία που μπαίνει κι όλας

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα στο manual ότι καλύτερο λέει είναι να χρησιμοποιείς ένα uni-directional "probe" style microphone.

Ξέρει κανείς τίποτα;

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ψηνόμουν να δοκιμάσω αυτό.

Τελικά δεν το πήρα, αλλά αν ξέρει κανείς, ας πει μια γνώμη!  ;)

φίλε apos (και όποιος άλλος ενδιαφέρεται) βρήκα τη διαφορά ανάμεσα σε αυτό που λες και στο rocktron. Η διαφορά στο κόστος είναι ότι σε μοντέλα όπως αυτό που έδειξες, πρέπει να κάνεις διαφορετική συνδεσμολογία και να πάει σε άλλο ενισχυτή. Κοίτα εδω για λεπτομέρειες: http://www.blamepro.com/talkboxD.htm

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου