Προς το περιεχόμενο

My DIY tube amp...


Babtua

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και έχει μερικά χρόνια (4 νομίζω) που τον έφτιαξα, παραθέτω εδώ μερικές φωτός και πληροφορίες γιατί αρκετοί γνωστοί και φίλοι μου ζητούσαν εδώ και καιρό να τον δουν "εκ των έσω".  ;D

Αν όμως τον ξεκοίλιαζα κάθε φορά που κάποιος ήθελε να τον δει, βράστα! Οπότε δράττομαι της ευκαιρίας και του φτιάχνω ένα "σπιτάκι" για τον κάθε ενδιαφερόμενο (ακούς Κυριάκο και Νικόδημε;  ;D ;D ;D )

 

Πρώτα το ορεκτικό:

 

th_DSC00404.jpg th_DSC00405.jpg th_DSC00406.jpg th_DSC00407.jpg th_DSC00410.jpg th_DSC00411.jpg th_DSC00412.jpg th_DSC00413.jpg th_DSC00414.jpg th_DSC00415.jpg th_DSC00416.jpg

 

Ο ενισχυτής είναι εξολοκλήρου κατασκευασμένος από εμένα, όχι κιτ. Το κύκλωμά του είναι δικό μου, βασισμένο στις κλασικές σχεδιάσεις και κυρίως του Blues Jr. και του Renegade (από ΑΧ84.com), με διάφορα γαρνιρίσματα στα tone stack από Vox  ;) Η κυρίως πλακέτα είναι point to point, οι άλλες (τροφοδοσία, bias, relay switching και reverb) τυπωμένα PCB.

 

Δύο κανάλια, ελεγχόμενα από διακόπτη στο πάνελ αλλά και footswitch, και μεταγωγή με ρελέ. Ένα καθαρό με Vol, Bass, Treble και ένα πλήρως παραμετροποιήσιμο από καθαρό εως heavy (Gain, Bass, Mid, Treble, Vol). Όλα αυτά με τρεις 12ΑΧ7 (ΕΗ).

 

Effects Loop και spring Reverb ελεγχόμενα από footswitch (ON - Reverb, OFF - FX Loop). Για το Reverb προτίμησα solid state κύκλωμα για ελαχιστοποίηση όγκου, βάρους και ευκολίας, με κλασικό όμως Accutronics spring tank (όχι BBD - MN3xxx κλπ).

 

Μια τέταρτη 12ΑΧ7 παίζει το ρόλο του phase splitter για την οδήγηση του τελικού. Ο οποίος αποτελείται από δύο EL84 (EH κι αυτές) σε διάταξη push-pull, παράγοντας ~15 Watt λαμπάτου ήχου κιθάρας!  :D :D

 

Προτίμησα ένα κλασικό μεγάφωνο για έξοδο, το Celestion Vintage 30. Με μεγάλη ευαισθησία και απίστευτα καλό ήχο, δεν το αλλάζω με τίποτα! Ακόμα και μπάσο ακούγεται τέλεια σε αυτό (λες να κάνω κάνα 4χ12 για μπάσο; ;D )

 

Υπάρχει επίσης και κύκλωμα αρνητικής ανάδρασης με ρυθμιζόμενο presence εσωτερικά, για pre-shaping του ήχου και διακόπτης από πίσω για κλείσιμο της ανάδρασης.

 

Η καμπίνα είναι στα πρότυπα ενός Vox AC30, αλλά με ένα μεγάφωνο, κατασκευασμένη από MDF και επενδυμένη με μαύρη δερματίνη (και βαμμένη μαύρη εσωτερικά με μαύρο chassicot). To σασί του ενισχυτή είναι από σίδερο, στραντζαρισμένο για να πάρει το σχήμα και τρυπημένο από εμένα (το δυσκολότερο μέρος...)

 

Το frontpanel είναι από αλουμίνιο, επενδυμένου με χοντρό βινυλ 3Μ αυτοκόλλητο χρώματος "μπρούντζο-χρυσό". Το lettering από πάνω είναι εκτύπωση σε Inkjet αυτοκόλλητη διαφάνεια. Και πάνω πάνω μια σκέτη αυτοκόλλητη διαφάνεια για προστασία.

 

Μόνο που δεν έχω βάλει ακόμα διακοσμητικά: άσπρο (μάλλον) piping στο μπροστινό μέρος, κάνα brand name, lettering στο footswitch... Εν καιρώ!

 

Για τον ήχο δεν έχω να πω κάτι! Τι να πω; Χάαααλια είναι, δεν ακούγεται... ;D ;D

 

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γειά στα χέρια σου!

 

(Ναι, φωνάζει για piping, να σπάσει η μαυρίλα ντε ;D)

 

Τα 11.995 clips που θα έπρεπε να επισυνάψεις πού είναι; :D ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Τι λες τώρα!!!

Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι, που το χέρι τους οχι απλά πιάνει αλλα ζωγραφίζει, και συ φίλε μου είσαι ένας απο αυτούς!

 

Να τον χέρεσαι!

Τα κλιπάκια επιβάλλονται!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κλιπάκια; Αφού είπαμε, ο ήχος είναι χάααααλια!  ;D ;D

 

Πέρα από την πλάκα, μόλις μπορέσω θα ανεβάσω και κάνα κλιπάκι. Θα συγχωρήσετε το παίξιμό μου όμως, γιατί μπασίστας είμαι...  :D

 

Και, thanks guys!!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο αρχηγε μου!!! Εργοχειρο σκετο!!! Αυτο θα πει μερακι! Η τοποθετηση μεσα ειναι αλφαδι βλεπω!!!!!Αληθεια γιατι προτιμησες tone stack απο Vox? Δινουν τα καθαρα αυτην την ''κουδουνιστη'' Voxila? Για περιγραψε μας λιγο τον ''χαλια'' :D :D ηχο του? Οι EL84 θα δινουν φυσικα τον τελειο γλυκο κ ζεστο καθαρο ηχο!!! Απο headroom? Βλεπω κ καποιους ΜΚΤ πυκνωτες η κανω λαθος? Συγχαρητηρια κ παλι φιλε Babtua!!!!! :) :)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει μερικούς ΜΚΤ γιατί πειραματιζόμουν με διάφορες τιμές πυκνωτών σε κρίσιμα σημεία του κυκλώματος για να βρώ την καλύτερη, και είχα πρόχειρους ΜΚΤ στο συρτάρι μου. Ε, μετά απλά βαρέθηκα να τους αλλάξω με κάτι πιο "vintage".  ;)

 

To tone stack από Vox το έχω στο καθαρό κανάλι. Σα σχεδίαση είναι ίδιο με Fender/Marshall απλά με λίγο διαφορετικές τιμές στα εξαρτήματα που του αλλάζουν λίγο κεντρικές συχνότητες και εύρος ρύθμισης, και μη-ρυθμιζόμενο Mid. Για Voxίλα δεν ξέρω, δεν ακούω και κάθε μέρα έναν AC30 για να συγκρίνω  ;D ;D  Πάντως γεγονός είναι ότι το tone stack στο καθαρό είναι αρκετά subtle, χωρίς "ξυσίματα" και "λασπώματα". Κάνει αυτό που πρέπει όμορφα και ωραία. Αν και κάποιες ρυθμίσεις στα εξαρτήματα που είχα κάνει στο καθαρό ψάχνοντας τον ήχο, τελικά μετά από αρκετό καιρό αρχίζουν να μη μου πολυαρέσουν και θα το ξαναψάξω, γιατί είναι υπερβολικά καθαρό!! Ωραίο μεν, με όγκο και παρουσία, αλλά θέλει το κατιτις του... θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.

 

Για τις EL84 τι να πω; Τα είπες όλα εσύ σε 5 λέξεις! Δεν είναι τυχαίο ότι και ο AC30 με EL84 παίζει (με δυο ζευγάρια)...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου