Προς το περιεχόμενο

AKG414 ή Neumann tlm103 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

. . . .Και τώρα ήρθε η σειρά του μικροφώνου . . .

έχω δυο sure 57 , δυο sure sm  58 , ένα Beta ,ένα SHURE SM 7 B STUDIOMIKRO ,ένα RED5 (το λαμπάτο) και ένα beyer 740 .

αυτό που ψάχνω είναι : ένα πυκνωτικό μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος κυρίως για Φωνές ,ακουστικές κιθάρες και διάφορα ακουστικά όργανα .

μέχρι τώρα αυτά τα έγραφα με το beyer 740 και εναλλακτικά ,κυρίως σε ακουστικά όργανα ή «δεύτερες» φωνές με το RED5, όμως ,καμιά φορά ο χαρακτήρας του beyer 740  (άλλοι το βρίσκουν λίγο σκληρό ,άλλοι επιθετικό με την καλή έννοια . . .άλλοι λαμπερό…κλπ,κλπ…) νιώθω να με περιορίζει ,και να χρειάζεται εκ των υστέρων στη μίξη να προσπαθώ να δώσω μια πιο smooth χροιά στο εκάστοτε σήμα .

δυστυχώς δεν με παίρνει να πάω στην Πολύ Ακριβή κατηγορία ,το μπάτζετ μου είναι 800-1200 max!!!

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο

 

http://www.thomann.de/gr/neumann_tlm_103.htm

 

http://www.thomann.de/gr/akg_c414_ltd.htm

 

Τα έχω ακούσει και τα δύο και μου αρέσουνε .

Δεν μπορώ να τα συγκρίνω άμεσα γιατί τα άκουσα σε διαφορετικούς χώρους ,με διαφορετικές κονσόλες – ηχεία  κλπ ,κλπ !!!

 

Οι γνώμες σας θα με βοηθήσουνε .

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά .

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αν ο στόχος σου είναι το "smooth" (που όντως αναλόγως πηγής δεν είναι εύκολα πραγματοποιήσιμο με το 740...) η ιδανική σου λύση κατά την γνώμη μου είναι το 414...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

414 χαλαρα (οχι οτι το TL δεν ειναι φανταστικο mic αλλα αγαπες ειναι αυτες γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε??? ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να δώσεις "βάση" στις φωνές τότε θα σου πρότεινα το 103, αλλιώς πάρε το 414 γιατί γράφει καλύτερα τα ακουστικά όργανα κατά την γνώμη μου ενώ θεωρείται φυσικά και vocal mic.

 

Το 103 γενικώς έχει πιο τονισμένα τα χαμηλομεσαία τα οποία δίνουν μεγαλύτερη παρουσία στη φωνή όμως το 414 έχει καλύτερη ανάλυση στις ψηλομεσαίες και ψηλές συχνότητες, εκεί δηλαδή που μπορεί να γράψει καλύτερα σε ακουστικά όργανα.

 

Ο smooth ήχος όμως κατά την γνώμη μου προϋποθέτει να υπάρχει και λάμπα κάπου στη ροή, δηλ. στο μικρόφωνο ή στον προενισχυτή μικροφώνου ή/και σε κάποιον compressor που τυχόν υπάρχει. Δες λοιπόν αν θες και αυτή την παράμετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να δώσεις "βάση" στις φωνές τότε θα σου πρότεινα το 103, αλλιώς πάρε το 414 γιατί γράφει καλύτερα τα ακουστικά όργανα κατά την γνώμη μου ενώ θεωρείται φυσικά και vocal mic.

 

Το 103 γενικώς έχει πιο τονισμένα τα χαμηλομεσαία τα οποία δίνουν μεγαλύτερη παρουσία στη φωνή όμως το 414 έχει καλύτερη ανάλυση στις ψηλομεσαίες και ψηλές συχνότητες, εκεί δηλαδή που μπορεί να γράψει καλύτερα σε ακουστικά όργανα.

 

Ο smooth ήχος όμως κατά την γνώμη μου προϋποθέτει να υπάρχει και λάμπα κάπου στη ροή, δηλ. στο μικρόφωνο ή στον προενισχυτή μικροφώνου ή/και σε κάποιον compressor που τυχόν υπάρχει. Δες λοιπόν αν θες και αυτή την παράμετρο.

 

 

Βασικά δουλεύω με τον Avalon 747 που είναι φουλ λάμπα (Pre,Comp.Eq) και εναλλακτικά έχω προενίσχυση από την κονσόλα (AMEK 24mic/line). Δεν είναι λαμπάτη αλλά είναι πολύ καλή και με πολύ καλό-μουσικό(αναλογικό γάρ) και «ήσυχο» eq .

Έχω την εντύπωση πάντως (από αυτά που θυμάμαι και απ αυτά που μου λέτε και σεις )ότι χροιές κοντά στο 414 βγάζω και με το beyer ,δηλαδή τα καθαρά και διαυγή ψηλομεσαία ψηλά . . .

 

Δεν ξέρω ρε γαμώτο ,έχω μπερδευτεί !!!

Μάλλον για το Neumann με βλέπω γιατί η αλήθεια είναι ότι δίνω μεγάλη βάση στις φωνές (τραγούδια γράφω . . .) και γιατί οι ακουστικές που έχω μέχρι τώρα ,απ τα μεσαία και κάτω αρχίζουν να . . .αδειάζουνε(σνιφ …κλαψ…ουα!!!!!) .

 

Υ.Γ.1

«414 χαλαρα ………. αγαπες ειναι αυτες γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε???  )»

+ 10000000000000000000

 

Υ.Γ.2

Superfunk ,είναι ωραίο (δεν λέω την άλλη…την κακιά λέξη . ….) να έχεις στο οπλοστάσιο σου ένα μικρόφωνο μεγάλου διαφράγματος (γιατί όχι και μικρού…) που πάνω γράφει  Neumann .. .. . .. . . . ..

 

Υ.Γ.3

Δεν έχω καταλήξει ακόμα ,αλλά τουλάχιστον βαδίζω ευθεία .Μέχρι στιγμής όλοι όσοι έχουν απαντήσει συμφωνούν μαζί μου «τα μικρόφωνα αυτά γα ….(πάλι κακιά λέξη….)» .

 

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι τα μηχανήματά σου. Ότι και να πάρεις από τα 2 Mics, η κονσόλα και ο preamp που έχεις θα τα κολακέψουν.

 

Ανέβασε και καμιά φώτο της amek να την κάνουμε λίγο χάζι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...για να γινει λίγο πιο spicy το topic θα πω μια διαφορετική γνώμη ;D ;D

Το 414 είναι ένα πολύ χρήσιμο ( καλύτερα απαραίτητο ) all around μικρόφωνο με άπειρες εφαρμογές αλλά σίγουρα όχι ένα dedicated vocal mic. Ειδικά οι σύγχρονες εκδοχές του και σίγουρα όχι αν ψάχνεις, αν κατάλαβα καλά, για ένα πιο "fat" , γεμάτο και στρογγυλό στα χαμηλομεσαία ήχο. Άλωστε σχεδόν όλες οι προτάσεις της AKG (με μοναδικές μάλλον εξαιρέσεις το αυθεντικό C12 και το THE TUBE) δεν φημίζονται για τα (μάλλον light για τα δικά μου γούστα ) χαμηλά τους αλλά για τα πολύ όμορφα τονισμένα ψηλά. Για αυτό και συνήθως θα τα βρεις σε overheads τυμπάνων, ακουστικά έγχορδα κλπ , σε περιπτώσεις δηλαδή που αυτο το boost στις υψηλές συχνότητες είναι επιθυμητό και πάντα ευπρόσδεκτο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει οτι δεν θα βρεθεί και η φωνή που το 414 θα της ταιριάζει γάντι....

Σε ότι αφορά το TLM 103......νομίζω ότι είναι η πιο αδιάφορη πρόταση της Neumann ( ίσως όλη η σειρά TLM ).... αυτή βέβαια είναι η υποκειμενική μου άποψη και μόνο. Σίγουρα έχει κάτι από Neumann και για τα χρήματα του είναι αξιοπρεπέστατο (...και γράφει πάνω Neumann  ;D). Πάντως σε γενικές γραμμές ο ήχος που περιγράφεις είναι σίγουρα πολύ πιο κοντά στις υλοποιήσεις της Neumann παρά της AKG.

anyway αν θες την άποψη μου το AVALON και η ΑΜΕΚ χρειάζονται κάτι καλύτερο.....αν μπορείς πήγαινε προς Μ149 ή Μ147 ( πιο φθηνό, μόνο καρδιοειδές ). Και τα 2 βασίζονται στην κάψα του U47....του ιερού δισκοπότηρου των μικροφώνων ;D....δεν το πλησιάζουν βέβαια αλλά είναι πολύ καλά μικρόφωνα. Μια άλλη επιλογή (non tube)  θα μπορούσε να είναι το κλασσικό U87 στην σύγχρονη εκδοχή του (Ai)...επίσης all around.

Αν πάλι πρέπει οπωσδήποτε πρέπει να μείνεις στο budget που ανέφερες θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε όλους αυτούς τους U47 κλώνους που κυκλοφορούν όπως τα PELUSO 2247SE, PEARLMAN TM1 και MOJAVE MA200 (αυτό δεν είναι U47 clone, αλλά είναι κοντά).

 

edit: Επειδή διαβάζωντας αυτά που έγραψα μου φάνηκα λίγο "ξερόλας" ;D θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι αυτη είναι η (ΠΟΛΥ) υποκειμενική μου άποψη και μόνο

 

Ν

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λιγο καιρο θα ακους πολυ συχνα για αυτό:

http://www.charteroakacoustics.com/products_sa538_details.htm

 

Οπως και αυτο πολυ καλθ περιπτωση:

http://www.mwaudio.com/product_info/MICROPHONES_-_STUDIO/MICROTECH_GEFEL_M990.html?manufacturers_id=174&osCsid=ee7a360dfc4712c95121b5cd06a78e08

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου