Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός Keyboards


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Creamware NOAH: Το ακριβό μωρό μου, rackmount, studio συνήθως. Ότι καλύτερο έχω ακούσει από virtual analog. Και πολύ ευέλικτο.

 

Επειδη εχω την pulsar II στον υπολογιστη μου, πιστευω οτι τι noah ειναι παρα πολυ καλο.

Το δουλευεις και σε live και εαν ναι πως ;

Eχεις πανω και το six string plug in ;

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 247
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, όντως είναι θηρίο. Μπορεί να φορτώσει μέχρι 2 plugins ταυτόχρονα (καλο multitimbrality για live, αν σκεφτείς ότι μπορεί να είναι 2 εντελώς διαφορετικά SYNTHS ταυτόχρονα!) Το NOAH EX φτάνει τα 4 plugins! Πως το δουλέυω: Midi out από το N5 -> midi in στο NOAH! :D Sorry, αν εννοούσες κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο διευκρίνησέ το.

 

Δουλέυω κυρίως τα εξής: Minimax, Pro-One, B-2003. Έχω και το Six String, σε περιπτώσεις εξομοίωσης ηλεκτρικής με insert effects distortion/overdrive και cabinet σε ψήνει αρκετά για κιθάρα (μόνο για demo βέβαια). Το περνάω και από το guitar rig αν δεν βαριέμαι για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Έχει και ένα vector synth που είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό με μπόλικα waves, δεν θυμάμαι πως το λένε :oops: αλλά θυμίζει wavestation σε πολλές περιπτώσεις.

 

Έκανα Α/Β σύγκριση και το Minimax ξεπερνάει χαλαρά το Arturia και το Minimonsta. Όπως επίσης και το B-2003 ξεπερνάει το B4 της Native Instruments και το CX-3 της KORG(!!!) Μου λείπει ρε γαμώτο το Profit-5, αλλά βολεύομαι με το pro-53... :(

 

Εσύ ποια synth δουλεύεις στην pulsar;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry, αν εννοούσες κάτι άλλο πιο συγκεκριμένο διευκρίνησέ το.

 

Θελω να μου πεις πως ξερεις τι δουλευεις στο live την καθε στιγμη, που ξερεις τι setup εχεις καθε στιγμη κτλ. Βλεπεις πχ απο την δικη του οθονη τη οργανο δουλευεις ; (εκτος εαν στα live το εχεις συνδεμενο με laptop).

 

Στην πλατφορμα της creamware δουλευω οσα synth μου εχουν δωσει με την βασικη εκδοση του software

 

# Vectron Player: Vector synthesis guarantees breathtaking sounds.

# Lightwave: Wavetable synthesizer with 128 wavetables, two powerful filters, and an integrated effects section.

# Prisma: Fantastic-sounding virtual analog synth with an extensive modulation matrix.

# U KNOW 007: Another legend. Don't worry - you'll know it.

# Blue Synth, MiniSCOPE, EZ Synth: Various flexible analog synthesizers.

# Inferno: Ideal for fierce basses and wicked distorted sounds.

# Arpeg 01: Powerful but easy-to-use arpeggiator. Adds new motion to your music.

SB-404 Synthesizer

EDS 16i - Analog Drum Synthesizer

 

+ το modular 2 και καποια αλλα που δεν θυμαμαι.

Καποια στιγμη θελω να παρω και τα βαρβατα συνθια της αλλα θα το κανω οταν θα βαλω και την δευτερη καρτα(scope professional) στον υπολογιστη μου για να φτασω τους 20 dsp.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα synth που αναφέρεις έχω το vectron (αυτό είναι το vector synth που έλεγα) και το lightwave (καλό, αλλά πολύ ψηφιακούρα ρε παιδάκι μου).

 

Στα live λοιπόν, δεν το συνδέω με laptop. Το noah έχει bult-in flash memory, που αποθηκεύω τα plugins αλλα και τα banks και τα patches για τα synth, τα effects, τα πάντα. Από αυτήν την μνήμη με όλα τα plugins εγκατεστημένα περισσεύουν περίπου 5 MB, υπεραρκετό για τα presets που θα χρειαστεί οποιοσδήποτε πληκτράς για όλα τα live της ζωής του. (1 bank = 128 presets = 512 kB, αρα 5 MB = 10 banks = 1280 patches!) Αλλά παίρνει και κάρτες compact flash, με επιπλέον μνήμη (εγώ έχω μια 16ΜΒ για backup, αν και κάνω backup και στο pc). Βλέπω το synth που τρέχει το noah στην οθόνη του, έχει πάνω 4 realtime controllers, αλλά εγώ το ελέγχω εξολοκλήρου από το N5. Patches αλλάζω στέλνοντας Program Change απο το Ν5. Κάνω assign το κάθε synth σε διαφορετικό midi κανάλι (πχ. minimax παίρνει από το Midi Ch.1 και pro-one από το Midi Ch.2), και έχω αντίστοιχα presets (performances τα λέει η korg), που έχουν split keyboard με διαφορετικά midi channels στο κάθε keyboard part ή layers που στέλνουν και στα 2 ταυτόχρονα. Ή αλλάζω το midi κανάλι που θα στέλνω από το N5. Αν έχω μαζί μου και το S4, το συνδέω από το midi thru του noah, και το έχω σε midi channels 3-16 (είναι 16 part multitimbral). Σε ένα από τα συγκροτήματα που παίζω έχουμε και laptop που τρέχει ableton live, αλλά έχει κολλήσει μία φορά και από τότε τα φοβήθηκα τα laptop. Έχω κολλήσει και ένα JV-1080 μία φορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος.

Θα το εχω υποψη μου για το μελλον, γιατι πριν ενα μηνα αγορασα το Nord Stage και για τωρα με βλεπω χλομο για αλλη αγορα.

Παντως πρεπει να ειναι πολυ ωραιο οργανο και πανω απ'ολα δεν κρασαρει !!!.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Απίστευτος ήχος για virtual analog. Έχει και οπτική έξοδο S/PDIF ή ADAT. Και συνδέεται με usb σε υπολογιστή και γίνεται audio&midi interface! Και έχει και audio είσοδο, οπότε γίνεται vocoder, φίλτρο ή εφφέ (ταυτόχρονα με τα synth!) Μόνο ένα πράγμα μπορεί να σε χαλάσει. Είναι 2U rackmount και δεν έχει πολλά ρυθμιστικά για real-time tweaking. Εγώ είμαι λίγο περίεργος με αυτά. Θέλω όταν φτιάχνω έναν ήχο να έχω όλα τα ρυθμιστικά μπροστά μου. Ειδικά όταν είναι analog. Όχι ότι δεν μπορείς να φτιάξεις ήχο όμως. Για menu-driven editor, είναι αρκετά γρήγορο, δεν χάνεσαι μες στα menu δηλαδή. Αλλα και πάλι... Την κατάσταση ευτυχώς σώζει ο editor για pc, που έρχεται μαζί με το όργανο, με full γραφικό περιβάλλον. Οπότε φτιάχνεις τον ήχο σου με το mouse (οπως θα δούλευες με ένα vst), αλλά δεν παύει να είναι hardware, με ό,τι συνεπάγεται αυτό (το παίρνουμε μαζί μας, δεν κρασάρει, έχει καλύτερο ήχο...) Μου έχει λύσει τα χέρια! A good buy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

UPDATE!!!

 

Η κάρτα ήχου ESI NeON αντικαταστάθηκε από την Terratec Phase 24 FW!

 

Αν και δεν έχω προλάβει να την δοκιμάσω σε όλες τις πιθανές εφαρμογές, οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες.

Η σημαντικότερη διαφορά έχει να κάνει με τους ασύγκριτα καλύτερους drivers και το πλήρες πακέτο που παρέχει η κάρτα (δερμάτινη θήκη μεταφοράς, εκτενές manual, breakout καλώδιο, διάφορα adapters).

Αν είχε και περισσότερα I/O και μια είσοδο mic/Hi-Z θα ήταν τέλεια...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ κ εγώ ρε παιδια!

 

Στο Live εχω τα εξης

1. Korg Triton Studio 76 Keys

2. Roland Fantom ( το παλιο κ δεν το αλλαζω με τιποτα)

3. Korg Sigma ( Κ αυτο μεγαλη αγαπη)

4. K τέλος το Roland RD - 170

 

Στο studio

1. Korg Triton

2. Ensoniq Ts - 10

3. Mother Evolution MK- 36

 

κ παρα πολυ software

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE!!!

 

Η κάρτα ήχου ESI NeON αντικαταστάθηκε από την Terratec Phase 24 FW!

 

 

Δηλαδη εννοεις οτι τωρα στο laptop δεν εχεις πια εκεινο το φοβερο keyboard που ηταν μαζι με την καρτα.

 

ΕΓΚΛΗΜΑ !!!!

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου