Προς το περιεχόμενο

Γιατί δεν γράφουν την τελική τιμή κατευθείαν ?


Angelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ ότι όταν πάω στο Σ/Μ ή να αγοράσω ρούχα ή σουβλάκια κοιτάω την τιμή και μετά πηγαίνω στο ταμείο και πληρώνω αυτό που γράφει επάνω, χωρίς διαπραγμάτευση είτε πληρώσω μετρητοις είτε με πιστωτική κάρτα (τα σουβλάκια εξαιρούνται).

 

Οταν πηγαίνω σε μουσικό μαγαζί βλέπω μια τιμή και μετά θα πρέπει να ρωτήσω τον πωλητή ποσο κανει αυτό που βλέπω !!!

Τοτε αυτός θα πάρει ενα κομπιουτεράκι και αφου πληκτρολογήσει νουμερα θα μου πει μια τελική τιμή (η οποία συνήθως είναι 15% έως 20% κάτω, τι εκπληξη !!!)

 

Είναι ή δεν είναι ανόητο αυτό το πραγμα ???

Τι νόημα έχει να γράφει μια τιμή στο χαρτάκι και να το πουλάει σε άλλη τιμή ???

 

Λες και υπάρχει ποτέ περίπτωση να αγοράσω κάτι όταν κάνει 100 ευρώ επειδή μου έκαναν 70% εκπτωση (γιατί αγοράζω πενάκια 15 χρόνια τώρα) και όχι κάτι που κάνει 90 ευρώ επειδή δεν μου έκαναν καμμία έκπτωση !!! Ασε που αλλάζουν οι τιμές αν θα πληρώσω μετρητοις ή με κάρτα, λες και με ενδιαφέρει, σαν πελάτης, αν τον επιβαρύνει η τράπεζα.

 

(ετσι για να μπεί η νέα χρονιά ζεστά :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν όμως κι ακόμα χειρότερα. Πηγαίνεις σε έναν αντιπρόσωπο για μιά κιθάρα. Το χαρτάκι γράφει 1000 ευρώ (τα νούμερα υποθετικά) αλλά επειδή σε είδε καλό παιδί θα στη δώσει 950 και δώρο μία πένα.

 

Ένας φίλος σου λέει πως είναι πελάτης εκεί εδώ και χρόνια και πολύ κολλητός με το μαγαζάτορα. Θα κοιτάξει να την αγοράσει αυτός για σένα. Πηγαίνει και ρωτάει και η πολύ ειδική τιμή είναι 850 ευρω.

 

Φυσικά όλα αυτά αφού συμβουλευτεί διάφορους καταλόγους και το κομπιουτεράκι.

 

Κπάπου εκεί ρίχνεις μιά ματιά και στο Ιντερνετ να δεις τι παίζεται. Η κιθάρα πουλιέται κάτω από 800 ευρω (μαζί με μεταφορικά) και τη βρίσκεις ακόμα κι 600!

 

Το μαγαζί στο Ιντερνετ δεν είναι αντιπρόσωπος, άρα δεν μπορεί να αγοράζει φτηνότερα!

 

Η συνέχεια περιλαμβάνει νέα επίσκεψη στον αντιπρόσωπο και καινούριους υπολογισμούς στο κομπιουτεράκι :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα πήγα να αγοράσω ενα midi interface για το pc μου.

"Καμια καλύτερη τιμή παίζει;" Ρωτάω.

Ο πωλητής κοιτώντας με στα μάτια με ρωτάει:

"Μετρητοίς πληρώνεις;"

"Ναι", αποκρίνομαι εγώ.

"Δυστηχώς, μόνο με κάρτα!"

 

'Εμεινα μ...κας!

Θυμάστε στο στρατό που (υποτίθεται οτι) μας ρίχνανε αντικουκού;

Μήπως ρίχνουνε στον καφέ των πωλητών τίποτα οι κ.κ διοικούντες τους μουσικούς οίκους;

 

Φιλικά

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου