Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για preamp (από αρχαριο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα ψηθηκα γιατι ειδα οτι οι καφρουληδες berzerker χρησιμοποιουν το jmp1 στις ηχογραφησεις τους κ βγαζουν αρκετη καφριλα νομιζω!!!  ;D ;D ;D

 

μμμμμ....

 

::)

 

Τότε θα σου προτείνω ένα Zoom 505. Άριστο μηχάνημα!

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Πλάκα κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό κατά την γνώμη μου δεν ισχύει φίλε μου. Χωρίς παρεξήγηση έτσι? Από το JMP-1 μπορείς να πάρεις ακριβώς αυτό:

Όλους τους βασικούς "hi-gain" Marshall ήχους που έχουν βγεί δηλαδή: 800/900, "Plexi στο θεό" και JCM-2000. Τώρα αν σε κάποιον δεν αρέσουν αυτοί οι ήχοι αυτό δεν κάνει μονοδιάστατο το μηχάνημα... απλά δεν του αρέσει η Marshaλιά!

 

To PSA 1.1 είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! αλλά για να πετύχεις το 100% του ήχου του πρέπει ή να το συνδιάσεις με power engine + cab ή να το συνδιάσεις με ένα καλό FULL RANGE active μεγάφωνο.  ;)

 

Βασικα φιλε μου κανεις μεγα λαθος (χωρις να με ξερεις βεβαια). Ειμαι ΜΕΓΑΣ φαν της Marshallιλας, καθοτι proud owner ενος JCM800 50w (1981) και πιστευω οτι ειναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ drive ηχος (με ενα driveακι μπροστα ισως και με το wah). Τον "marshall" ηχο των Maiden ομως τον απεχθανομαι. Τον ηχο του ενισχυτη μου εψαχνα να βρω στο jmp και οσο κι αν φαινεται περιεργο με το psa1 ερχοταν πιο κοντα. Αμα βγαλεις ηχο Michael Schenker, αυτη τη γλυκα που βγαζει, με το jmp, μπραβο σου

Εγω το δικο μου psa1 το επαιζα με boogie 50/50 σε καμπινα 4/12 με 75αρια celestion

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψηθηκα γιατι ειδα οτι οι καφρουληδες berzerker χρησιμοποιουν το jmp1 στις ηχογραφησεις τους κ βγαζουν αρκετη καφριλα νομιζω!!!  ;D ;D ;D

 

Ρεΐ, τι σατανατζηδες ειναι αυτοι  ;D. Σαν κομπρεσερ ακουγονται, ακουστε και πως ακουγονται τα τυμπανα, γκαζοντενεκα....

 

Μεγαλε ξεχνα και jpm και psa, παρε κανα black n decker. Πιο κοντα στον ηχο που θες ειναι...  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα φιλε μου κανεις μεγα λαθος (χωρις να με ξερεις βεβαια). Ειμαι ΜΕΓΑΣ φαν της Marshallιλας, καθοτι proud owner ενος JCM800 50w (1981) και πιστευω οτι ειναι ο ΑΠΟΛΥΤΟΣ drive ηχος (με ενα driveακι μπροστα ισως και με το wah). Τον "marshall" ηχο των Maiden ομως τον απεχθανομαι. Τον ηχο του ενισχυτη μου εψαχνα να βρω στο jmp και οσο κι αν φαινεται περιεργο με το psa1 ερχοταν πιο κοντα. Αμα βγαλεις ηχο Michael Schenker, αυτη τη γλυκα που βγαζει, με το jmp, μπραβο σου

Εγω το δικο μου psa1 το επαιζα με boogie 50/50 σε καμπινα 4/12 με 75αρια celestion

 

:-[ :-[

 

Ε τότε είσαι αδελφική ψυχή! Φίλε μου τι να σου πω! Χωρίς πλάκα τον ήχο του περιγράφεις τον βγάζω με το JMP-1 (και το υπόλοιπο rack  ;D )... Ίσως να το έχω ψάξει πολύ τι να πω... (Με JCM-800 παίζω στις μισες πρόβες.) Πάντως αυτοί οι ήχοι βγαίνουν από το μηχάνημα αυτό!

 

Καλή καρδιά!  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρεΐ, τι σατανατζηδες ειναι αυτοι  ;D. Σαν κομπρεσερ ακουγονται, ακουστε και πως ακουγονται τα τυμπανα, γκαζοντενεκα....

 

Μεγαλε ξεχνα και jpm και psa, παρε κανα black n decker. Πιο κοντα στον ηχο που θες ειναι...  ;)

 

χεχε!!  ;D ;D τα ντραμς τα τριγκαρουν επιτηδες να ακουγονται σε φαση ηλεκτρονικη μουσικη (gabba, industrial), γι'αυτο και ακουγονται ετσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιον προενισχυτή και να πάρεις, εγώ προτείνω για να γράφεις καλά πρέπει να έχεις μαζί και κάτι σαν αυτό:

 

http://www.thomann.de/gr/palmer_pdi03.htm

 

και το JMP-1 πού έχω εγώ έχει speaker simulator (ψιλοκαλό) αλλά δεν έχει καμμία σχέση με το παραπάνω.

 

;D

 

Τώρα βέβαια ο προενισχυτής που θέλεις κάνει ίδια τιμή με το simulator... αυτό είναι άλλο θέμα!

Η γνώμη μου είναι βέβαια να πάρεις λίγο καλύτερο preamp. Κουμάντο βέβαια στην τσέπη σου κανείς δεν μπορεί να κάνει. Μπορείς όμως να κάνεις υπομονή να μαζέψεις λίγα παραπάνω λεφτά να πάρεις κάτι τέτοιο...

 

http://www.thomann.de/gr/koch_amps_pedaltone.htm

 

TUBE PREAMP E 530

"MODERN ROCK".

This 4 channel preamp has much more to offer than just being the heart of a modern Rock rack system. Beside the

convincing clean, crunch and lead tones, a balanced recording compensated output helps you to lay your parts straight into the hard drive. A stereo 1,5 watts power amp works with any cabinet or headphone for silent practicing. Technical innovation in a single rackspace!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα ψηθηκα και για το jmp1 γιατι απ'οτι βλεπω στο ebay  ειναι στα ιδια λεφτα πανω κατω με το engl!! Τι εξοδους εχει το jmp1 για ηχογραφηση?? κ αυτο λαμπατο ειναι,ε?

απο ηχητικης αποψης το jmp δεν μπορει να συγριθει με το engl.το engl ειναι πολυ καλυτερο (εχω παιξει και με τα 2).το μονο πλεονεκτημα που εχει το jmp ειναι οι midi λειτουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ηχητικης αποψης το jmp δεν μπορει να συγριθει με το engl.το engl ειναι πολυ καλυτερο (εχω παιξει και με τα 2).το μονο πλεονεκτημα που εχει το jmp ειναι οι midi λειτουργιες.

 

::) ::) ::)

 

ok  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου