Προς το περιεχόμενο

Home recording for dummies(σαν εμένα)


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επιτρεψτε μου κατι ασχετο αλλα που αναφερθηκε και σε αυτη την κουβεντα…λεω για αυτο το «ανηθικο»που αναφερει ο νικοδημος σχετικα με τα «σπασμενα προγραμματα»και που περασε ασχολιαστο. Μονο εμενα μου χτυπαει ασχημα;  Οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο;Τι ειναι ηθικο και τι οχι νομιζω οτι ειναι «βαρυ» θεμα και δεν αφορα αμεσα το φορουμ.Το θεμα δεν ειναι προσωπικο το ξεκαθαριζω,αλλωστε το εχω ξανασυναντησει στο φορουμ απλα τωρα ειχα χρονο να σχολιασω επ'αυτου!

 

Το θέμα των σπασμένων κάνει τζιζ στο noiz. Επισήμως δεν επιτρέπεται η κουβέντα για σπασμένα προγράμματα.

Βέβαια, το τι απόψεις έχει ο καθένας, το τι βγαίνει να πει κάθε φορά για να υπερασπιστεί τις πολυεθνικές, και τι τελικά έχει στον υπολογιστή του (γνήσια ή σπασμένα), είναι εντελώς άλλο ζήτημα.

 

υ.γ.: Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ ηθικού ανθρώπου και ηθικολόγου. Το τι είναι ο καθένας, μια χαρά το ξέρει από μόνος του, όσο και να βγαίνει και να ωρύεται για το αντίθετο. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

off topic

 

το θεμα ειναι ποιοι θα το αγοραζαν αμα δεν υπηρχε σπασμενο. παντως σιγουρα οχι και οι 1000. αντε 200. εγω πχ, αν δε μπορουσα να κατεβασω θα χρησιμοποιουσα κανα audacity, γιατι δε διαθετω 500 ευρω για ενα (απο τα 3-4 που χρειαζεται κανεις) προγραμμα οποτε δε θα κερδιζε τιποτα απο μενα η εταιρεια. ισα ισα, ισως εχανε ενα πιθανο μελλοντικο (και πλουσιο :P) πελατη αφου δε θα μπορουσα να ξερω ποσο καλο ειναι το software της.

 

Με το downloading ομως, κατεβαζω προγραμματα διαφορα και δοκιμαζω , μαθαινω και χρησιμοποιω το καλυτερο. Οταν ερθει η ωρα και εχω λεφτα, σιγουρα θα το αγορασω (ποσο μαλλον εαν βγαλω και χρηματα απο τη μουσικη) γιατι κανεις δε θελει να χει και να δουλευει ενα σπασμενο προγραμμα (αλλα φυσικα ειναι και ηθικο να πληρωθουν οι δημιουργοι του).

 

Οποτε οι καλες εταιρειες (με την εννοια οτι παραγουν ποιοτικα προιοντα) μονο να κερδισουν εχουν απο το downloading και νομιζω το ξερουν και οι ιδιες.

 

Γιαυτό το λόγο οι εταιρείες έχουν τα διάφορα demos, trials και light editions.

 

Αλλά η λογική σου μου αρέσει περισσότερο. Μήπως να πάω σε καμια αντιπροσωπεία να σηκώσω κανα αυτοκίνητο, επειδή βαρέθηκα να περπατάω, και όταν έχω χρήματα, αν μου αρέσει το αυτοκίνητο, μπορεί να πάρω ένα ίδιο... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να συγκρίνεις software με αυτοκίνητα είναι ό,τι πιο άκυρο μπορεί να κάνεις.

 

Όσο γι' αυτό που λέει ο φίλος περί ωφέλειας των εταιρειών από την πειρατεία, τρανό παράδειγμα τα λειτουργικά. Ας μην άφηνε η Microsoft εν γνώσει της ελεύθερη την πειρατεία επί εποχής Windows 3.1, και θα βλέπαμε αν θα ήταν σήμερα τα Windows τόσο διαδεδομένα σε σχέση με τα Mac, και εγκατεστημένα στο 90% των υπολογιστών παγκοσμίως. Το ίδιο κάνει και ο κάθε κολοσσός του στυλ ΝΙ, Spectrasonics κλπ. Η χασούρα απ' την πειρατεία δεν είναι τίποτα μπροστά στα κέρδη από τις διαφημίσεις και την αναγνωρισιμότητα ενός προϊόντος που είναι εγκατεστημένο σε εκατομμύρια υπολογιστές παγκοσμίως. Αν πραγματικά τους ενδιέφερε η πειρατεία, θα την είχαν εξαλείψει σε χρόνο dt και το ξέρουμε όλοι πολύ καλά.

 

Αλλά κλασικά όπως όλα τα θέματα στο νοιζ, κι αυτό εδώ καταλήγει στο συμπέρασμα "εσείς οι κακοί" vs "εμείς οι καλοί". Το έχουμε εμπεδώσει πλέον. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξέρω γιατί ταυτίζετε το ηθικά σωστό με το νόμιμο.. το ηθικά σωστό υποθέτω πως έχει να κάνει με τους ηθικούς κανόνες του καθενός. Εγώ διατύπωσα την δική μου άποψη... δεν δίνω δεκάρα αν την υιοθετεί κανείς όπως και δεν με ενδιαφέρει να παραστήσω τον καθοδηγητή κανενός... not a fuck given που λένε και στο χωριό μου  :)

 

Ελπίζω να είναι σαφές πως εκφράζω μόνο την πάρτη μου και δεν ηθικολογώ ουτε παριστανω τον "ηθικό άνθρωπο" (υποθέτω προς εμενα απευθυνόταν το σχόλιο)...και ουτε φυσικά αισθάνομαι την υποχρέωση ή ανάγκη να δικαιολογηθώ ή να αιτιολογήσω τις απόψεις μου.

 

Επειδή όμως ,όπως κάποιοι ίσως έχετε παρατηρήσει, δεν συμμετέχω πλέον πολύ ενεργά στο φόρουμ, θα ήθελα με την ευκαιρία να σχολιάσω το γεγονός πως αυτή ακριβώς η απύθμενη μαλακία που μας δέρνει είναι και ο βασικός λόγος που με κουράζει αφάνταστα η ενεργή συμμετοχή στο κατα τ’άλλα αξιέπαινο noiz.gr .

 

Να είστε καλά και να κάνετε μουσική

peace, love και όλα αυτά  :)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ουτε φυσικά αισθάνομαι την υποχρέωση ή ανάγκη να δικαιολογηθώ ή να αιτιολογήσω τις απόψεις μου.

 

αυτο μας ελειπε αρχηγε μου,να απολογηθεις επειδη λες τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ...

 

αλλα οπως ειπες και εσυ...ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα.... ::) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο μας ελειπε αρχηγε μου,να απολογηθεις επειδη λες τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ...

 

αλλα οπως ειπες και εσυ...ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα.... ::) 

 

Άντε ρε άσχετοι... Ξέρετε εσείς και δεν ξέρει ο Bill Gates...

Δεν φτάνει που τους κάνουμε τζάμπα διαφήμιση τους αλήτες...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας! Αν έχετε λίγο χρόνο κάντε τον κόπο και απαντήστε στο ερωτηματολόγιο που παραθέτω. Είναι για μια εργασία που αφορά νέους καλλιτέχνες! Ευχαριστώ πολύ!

http://questionpro.com/t/AKtTiZQwJe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Αν έχετε λίγο χρόνο κάντε τον κόπο και απαντήστε στο ερωτηματολόγιο που παραθέτω. Είναι για μια εργασία που αφορά νέους καλλιτέχνες! Ευχαριστώ πολύ!

http://questionpro.com/t/AKtTiZQwJe

Bloum καλώς ήρθες στην παρέα μας!

 

Αν θέλεις να πάρεις κάποιες απαντήσεις στο ερωτηματολόγιό σου, άνοιξε ένα καινούριο θέμα και δώσε μας λίγες πληροφορίες για το θέμα των ερωτημάτων και για το πώς πρόκειται να χρησιμοποιηθούν. Επίσης ποιος είναι ο λόγος που γίνεται το ερωτηματολόγιο (εργασία, έρευνα κτλ.).  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου