Προς το περιεχόμενο

Αγορα low cost synthesizer


panos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια

θα ηθελα την βοηθεια οσων ασχολουνται με μουσικη

Σε λιγο καιρο θελω να παρω ενα low cost SYNTHESIZER σαν αναβαθμιση σε ενα παλιο αρμονιο που εχω τωρα.

Απο πολους εχω ακουσει καλα λογια για το yamaha mm6.

 

Γενικα περιμενω προτασεις μεχρι τα 500euro

Οσο αναφορα την τεχνικη κ την ικανοτητα πιστευω ειμαι σε πολυ καλο επιπεδο

Το θεμα ειναι μηπως ειναι πολυ πολυπλοκα workstations οπως το παραπανω ή να μην το φοβαμαι το πραγμα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ΜΜ6 εχει πολυ καλους φυσικους ήχους για presets. Δεν εχεις μεγάλες επιλογες για editing περα των 4 knobs που ενταξει δεν ειναι και τπτ το ιδιαιτερο. Αλλα για τα λεφτα του μην το σκεφτεσαι ειναι πολυ καλο. Tα μονα μειονεκτηματα του ειναι οι 32 νοτες πολυφωνίας και οτι δεν εχει μονοφωνικα lead sounds.

 

Και το συγκεκριμενο επειδη ειναι low entry ειναι πολυ απλο στην χρηση του οποτε μην σε φοβιζει.

 

Τωρα στα 500 μονο το Juno-D ξερω που εχει παλιώσει αρκετα και δεν αξιζει πια σε σχεση με αυτα που σου προσφερει το ΜΜ6.Με πολυ λιγα χρηματα παραπανω (530 για την ακριβεια ) μπορεις να δεις και το Korg X50 (απο playback-europe) που γενικα ειναι καλυτερο απο το MM6 στα pads,leads και γενικα στους ηλεκτρονικους ηχους οπως και οτι σου προσφερει πολυ μεγαλυτερο editing.Αλλα υστερει παλι σε φυσικους ηχους κατα την γνωμη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μαλλον θα πρεπει να αποφασισω καποιο εκ των x50 κ mm6

 

Για να ειμαι ειλικρινης η αγορα θα γινει τα χριστουγεννα αλλα θελω να το ψαξω απο τωρα μιας κ ειμαι ψιλοασχετος.Θα πρεπει να το ψαξω λιγο το πραγμα στο Internet μιας κ δεν εχω κ καποιον σχετικο να με βοηθουσε αν πηγαινα σε καποιο μαγαζι...

 

Συνηθως παιζω τα παντα με μια μεγαλυτερη προτιμηση σε ηλεκτρονικους ηχους κ στην ambient μουσικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε μαλλον θα πρεπει να αποφασισω καποιο εκ των x50 κ mm6

 

Για να ειμαι ειλικρινης η αγορα θα γινει τα χριστουγεννα αλλα θελω να το ψαξω απο τωρα μιας κ ειμαι ψιλοασχετος.Θα πρεπει να το ψαξω λιγο το πραγμα στο Internet μιας κ δεν εχω κ καποιον σχετικο να με βοηθουσε αν πηγαινα σε καποιο μαγαζι...

Κοίτα φίλε Πάνο, δεν υπάρχει λόγος να αγχωθείς.

Στα χρήματα που συζητάς, τα δύο προαναφερθέντα όργανα είναι οι μόνες επιλογές που μπορείς να εξετάσεις. Και επειδή έχουν αρκετά διαφορετικό ήχο, μάλλον θα είναι εύκολο να καταλήξεις στο ένα εκ των δύο που θα σου ταιριάξει καλύτερα.

 

Άλλωστε, δε χρειάζεται να είσαι guru των synths για να καταλάβεις ποιό ηχεί καλύτερα στα αυτιά σου. Μια απλή ακρόαση αρκεί! ;)

 

Η δική μου πρόταση; Korg X-50, το θεωρώ πιο ολοκληρωμένο όργανο. Ειδικά για τα είδη που σου αρέσουν. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως παιζω τα παντα με μια μεγαλυτερη προτιμηση σε ηλεκτρονικους ηχους κ στην ambient μουσικη

 

Κάνε λίγο παραπάνω οικονομία (και υπομονή) και πάρε ένα Access Virus TI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπορεις με αυτα τα λεφτα (και κατι ψιλα για midi controller) να παρεις το evolver του Dave Smith. Μακραν το καλυτερο αναλογικο στα λεφτα του και με πανεξυπνο σχεδιασμο. Απο τοτε που το πηρα, ο ηχος του virus μου φαινεται λιγος.... (λεμε τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό είναι το blofeld στα λεφτά που θες. Αλλιώς σκας γύρω στα 700€ και παίρνεις nord modular g2 engine, που είναι το modular, αλλά με σκέτη τη μηχανή του, δίχως πλήκτρα και κουμπάκια.

Το evolver κορυφή στα αναλογικά στην κατηγορία του, αλλά το γεγονός ότι είναι μονοφωνικό δεν ξέρω πόσο σου κάνει ( για abient δεν έκανες λόγο; )

 

Για μαγαζιά θα προτείνω unison/παναγόπουλο, τζορτζ3, που έχει αραγμένα κάμποσα να δοκιμάσεις (blofeld, sh201, evolver, modular, m3, radias, κτλ κτλ)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ξερεις και συ τον Παναγοπουλο?Μορφη και κανει και καλες τιμες!Αν και λιγοι τον ξερουν λογω της τοποθεσιας του μαγαζιου βεβαια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου