Προς το περιεχόμενο

Σκέψεις περί μπάλας και όχι μόνο...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά το πρόσφατο ντέρμπι μεταξύ των αιωνίων αντιπάλων του Ελληνικού ποδοσφαίρου, ο απόηχος που έχει δημιουργηθεί πραγματικά με έχει βάλει σε πολύ μεγάλη σκέψη σχετικά με τις λεγόμενες μεγάλες ομάδες αλλά κυρίως σχετικά με τον κόσμο που τις υποστηρίζει και τη φιλοσοφία που τον διέπει.

Προτού ξεκινήσω την έκθεση ιδεών, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι οπαδός καμίας από τις παραδοσιακές δυνάμεις. Δηλώνω φίλαθλος πάνω απ' όλα και δευτερευόντος έχω μια προτίμηση στον ΠΑΣ Γιάννινα (λόγω καταγωγής) και την Καλλιθέα (λόγω τόπου διαμονής). Έτσι, θεωρώ ότι αν μη τι άλλο, οι ακόλουθες σκέψεις μου είναι τουλάχιστον στοιχειωδώς αντικειμενικές.

 

Το πρώτο κεφάλαιο είναι ο Ολυμπιακός. Νομίζω ότι αυτή η ομάδα έχει περιέλθει σε μια τραγελαφική κατάσταση, όπως και η πλειοψηφία των οπαδών της.

Η κατάσταση που έχει δημιουργηθεί τα τελευταία χρόνια έχει φέρει τον Ολυμπιακό σε μια κατάσταση "μόνιμου πρωταθλητή". ¶λλες φορές κάτω από αμφισβήτηση, άλλες φορές χωρίς πολλά περιθώρια για μουρμούρες, εύκολα ή δύσκολα, ο Ολυμπιακός έχει καταφέρει να φτιάξει μια αυτοκρατορία που εν πολλοίς οφείλεται στην ανυπαρξία ανταγωνισμού, τουλάχιστον στα 1-2 τελευταία πρωταθλήματα.

Τα προβλήματα που απορρέουν από αυτή την κατάσταση είναι πάρα πολλά και γίνονται εμφανή όσο περνά ο χρόνος. Κάθε χρόνο υπάρχουν βλέψεις για μεγάλη πορεία στην Ευρώπη, για την υπέρβαση που θα βγάλει την ομάδα από τη μονοτονία του Ελληνικού πρωταθλήματος και κάθε χρόνο η ομάδα είναι αμελητέα ποσότητα εκτός συνόρων και πολλές φορές και εντός αυτών. Το τρανταχτό παράδειγμα ήταν ο αποκλεισμός στο Κύπελλο από τον ΠΑΣ, μιας και σε αυτά τα 2 παιχνίδια ο Ολυμπιακός δεν έδειξε χαρακτήρα και το πλήρωσε (όπως άλλωστε το πληρώνει και στην Ευρώπη).

 

Τα παραπάνω ίσως να είναι και ευνόητα. Το εκπληκτικό είναι ότι ο κόσμος του Ολυμπιακού δεν έχει κανένα πρόβλημα με την όλη κατάσταση! Ένα πρωτάθλημα, μια ωραία φιέστα για την κατάκτηση του τίτλου στον Πειραιά και όλα μια χαρά, κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει! Είναι φοβερή η ικανότητα του κόσμου να ξεχνά ότι η ομάδα τους είναι περιπλανώμενο τσίρκο στην Ευρώπη και στην Ελλάδα παίρνει το πρωτάθλημα χωρίς να παίζει πραγματικά ποιοτικό ποδόσφαιρο σε σχέση με το χαμηλότατο επίπεδο του αθλήματος στη χώρα μας.

Ο άλλος μεγάλος καημός είναι η χασούρα από τον αιώνιο αντίπαλο! Επειδή έχασε το ντέρμπι, βλέπουμε γκρίνια και μουρμούρες. Αλλά το αποφασιστικό επιχείρημα "και πάλι θα πάρουμε κούπα, εσείς πάλι τίποτα" είναι ξανά εδώ, διαλύοντας κάθε έννοια αξιών. Ξαφνικά το πρωτάθλημα αποκτά την ύψιστη σημασία, άσχετα αν την επόμενη χρονιά θα γίνονται πλάνα για Ευρώπη. Πιο πολύ απ' όλα μετράει ο εξευτελισμός και η αποστόμωση του μισητού αντιπάλου, μόνο έτσι θα αισθανθούμε καλά για την ομαδάρα μας! Πρέπει να είμαστε πάντα αυτοί που "κερνάνε τον πελάτη"...

Υπόψιν, τα παραπάνω ισχύουν για την πλειοψηφία του κόσμου. Φυσικά υπάρχουν και υγιώς σκεπτόμενοι οπαδοί του Ολυμπιακού που περισσότερο θλίβονται για την αμπαλοσύνη της ομάδας τους και λιγότερο χαίρονται για τον επικείμενο τίτλο.

 

Τα παραπάνω αντικατοπτρίζουν και την κατάσταση του Ελληνικού λαού εν γένει. Βλέπουμε κάθε μέρα την κατάντια και την κατηφόρα της κοινωνίας μας, με όλα τα προβλήματα να μας πνίγουν και αναλωνόμαστε σε άνευ σημασίας χαζομάρες! Η παιδεία είναι αίσχος (και τώρα με τα νομοσχέδια θα γίνει ακόμα περισσότερο), σύστημα υγείας για γέλια, διαφθορά σε κάθε επίπεδο της δημόσιας διοίκησης, ανέχεια και ακρίβεια και τόσα ακόμα που μας βασανίζουν καθημερινά. Και ασχολούμαστε με ηλίθια πανηγυράκια (Eurovision), κουτσομπολιά, σεξουαλικά σκάνδαλα και ό,τι άλλο βάζει ο νους, υποκινούμενοι από διάφορους ανεγκέφαλους διευθυντές των ΜΜΕ. Μήπως είναι τυχαίο που η πλειοψηφία των Ελλήνων είναι Ολυμπιακοί;

 

Παρακαλώ οι γαύροι να μην παρεξηγηθούν, δεν έχω κάτι εναντίον τους. Τα παραπάνω γραφόμενα θα ίσχυαν ακόμα κι αν σε αυτή τη θέση ήταν ο Παναθηναϊκός ή η ΑΕΚ. Δεκτό οποιοδήποτε σχόλιο και διαφωνία και συγγνώμη για το μακροσκελέστατο post.

 

Υ.Γ. Αν σας άρεσε η ανάλυση, μπορώ να συνεχίσω με πράσινους και κιτρινόμαυρους! :wink:

 

Υ.Γ.2 Σε περίπτωση που οι mods θεωρήσουν ότι το θέμα είναι απαράδεκτο για τη θεματολογία του Noiz, παρακαλώ να διαγραφεί πάραυτα. Ευχαριστώ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολούμαι πολύ με τα αθλήματα.. Αλλά τη μπαλίτσα μου και το μπασκετάκι τα βλέπω καμμιά φορα.. Δηλώνω φίλαθλος που υποστηρίζει τον Παναθηναϊκό γιατι.. με κάνανε έτσι τα αδέρφια μου όταν ήμουν πιο πιτσιρικάς... Προσπαθώ και νομίζω πως τα καταφέρνω καλά να είμαι αντικειμενικός στις (λίγες) συζητήσεις που κάνω επι του θέματος..

 

Αυτο που έχω όσον αφορά αυτά που γράφει ο φίλος Alchemist είναι πως είναι γεγονός ότι στην Ελλάδα, όπως και άλλα πράγματα, έτσι και η μπάλα είναι σε πολύ χαμηλό επίπεδο.. Και δυστυχώς τις περισσότερες φορές εμείς οι φίλαθλοι υποβαθμίζουμε το άθλημα, αντί να το ευχαστιστιόμαστε.. Γνώμη μου είναι πως αυτή η συμπεριφορά είναι χειρότερο πλήγμα από το χαμηλού επιπέδου θέαμα που βλέπουμε στα Ελληνικά γήπεδα.. Γιατί έτσι είναι σαν να το στηρίζουμε (όπως πολύ σωστα έγραψε ο alchemist: Το εκπληκτικό είναι ότι ο κόσμος του Ολυμπιακού δεν έχει κανένα πρόβλημα με την όλη κατάσταση!).. Kαι δεν μιλώ μόνο για τον Ολυμπιακό, αν και νομίζω πως οι οπαδοί της συγκεκριμένης ομάδας είναι ως επι το πλείστον, πολύ δύσκολοι στη συζήτηση..

 

Τέλος, κάτι άλλο που με θλίβει είναι όλη αυτή η βία της Ελλάδας.. Τι πράγμα είναι αυτό ρε γαμώτο..? Γιατί να μην καταλαβαίνουν κάποιοι ότι σπάζοντας βιτρίνες, τους άλλους στο ξύλο, καθίσματα στο γήπεδο και ρίχνοντας 100δες καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο δεν καταφέρνουν ΤΙΠΟΤΑ!!? Όπως ακριβώς έγινε και μόλις μπήκε το γκολ στο ντερμπι... Δεν καταλαβαίνω...

 

ΥΓ1: Sorry για το μεγάλο ποστ

ΥΓ2: Ελπίζω να μην παρεξηγηθεί κάποιος γιατί δεν έχω τέτοιο σκοπό...

ΥΓ3: @ alchemist αν θες ανάλυσε και τους άλλους 2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουστ ρε γαύρε !!:P :) Πλάκα κάνω!

 

Σοβαρά τώρα, τουλάχιστον από άτομα που ξέρω, οι γάυροι είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό υποκειμενικοί.. Αλλά αυτό δεν είναι απόλυτο! Χθές τσακώθηκα με ένα παληκάρι, βάζελος κι αυτός, επειδή τα έλεγε όλα πολύ "αντικειμενικά"... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλοι υποκειμενικοί είναι. Κάτι που για σένα φαίνεται σωστό, σε άλλους φαίνεται λάθος. Ποιος είναι αυτός που θέτει τα μέτρα και τα σταθμά;

Όσο για τον αλκεμιστ ευθαρσώς δηλώνω ότι ανήκει στους "αντικειμενικούς" και φαίνεται ότι μιλά μόνο για μια ομάδα και για την αμπαλοσύνη της και τους οπαδούς της. Τουλάχιστον αυτοί οι οπαδοί χειροκρότησαν τον Νίνη και δεν έβρισαν ποτέ νεκρούς!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα όλοι υποκειμενικοί είναι. Κάτι που για σένα φαίνεται σωστό' date=' σε άλλους φαίνεται λάθος. Ποιος είναι αυτός που θέτει τα μέτρα και τα σταθμά;

Όσο για τον αλκεμιστ ευθαρσώς δηλώνω ότι ανήκει στους "αντικειμενικούς" και φαίνεται ότι μιλά μόνο για μια ομάδα και για την αμπαλοσύνη της και τους οπαδούς της. Τουλάχιστον αυτοί οι οπαδοί χειροκρότησαν τον Νίνη και δεν έβρισαν ποτέ νεκρούς!!![/quote']

Καλά που περίμενες να πω τη γνώμη μου για τις άλλες ομάδες... Και να φανταστείς ότι νόμιζα πως έκανες χιούμορ με το προηγούμενο post!

 

Δεν θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη, άλλωστε είπα και πριν ότι οι υγιώς σκεπτόμενοι Ολυμπιακοί (αυτοί που δεν υπεκφεύγουν με νεκρούς και τέτοια αλλά παραδέχονται ότι η ομάδα τους ΔΕΝ παίζει καμιά σοβαρή μπάλα) είναι η μειοψηφία...

 

Υ.Γ. Δεν θα γίνεις Έλληνας ποτέ, Αλβανέ, Αλβανέ. Σου λέει κάτι; 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε boukaw υπάρχει αντικειμενικότητα... Κατα τη γνώμη μου πάντα.. Γιατί αντικειμενικό είναι να λες έχασα γιατί δεν έπαιξα καλά και όχι έχασα γιατί όλα είναι παράγκα γιατί ο διαιτητής είναι βαμμένος γαύρος, βάζελος ή οτιδήποτε... Και έγραψα μάλιστα ότι διαφώνησα με άτομο που στηρίζει την ίδια ομάδα με μένα, αν το είδες.. Αρα κάποιος από τους δυο μας έβλεπε τα πραγματα απο μια πιο αντικειμενική σκοπιά... Και νομίζω πως ήμουν εγώ...

Τέσπα ο καθένας έχει την άποψή του..

 

Φιλικά πάντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alchemist έγραψα από την γρήγορη απάντηση που δεν έχει εμοτικονς απότε να :lol: :lol: Εντάξει τώρα; Και ναι αυτό το έλεγαν και μερικοί Ελληναράδες για τον Δήμα....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ζήτησε ο Axelakos, να αναλύσω και τον Παναθηναϊκό... :)

Ψυχολόγος speaking... :lol:

 

Λοιπόν, ο Παναθηναϊκός είναι μια περίπτωση εξίσου προβληματική. Είναι μια ομάδα που προσπαθεί εδώ και χρόνια να εκθρονίσει τον Ολυμπιακό από τη μονιμότητα του πρωταθλητή, ανεπιτυχώς αν κρίνουμε εκ του αποτελέσματος. Το κύριο πρόβλημα είναι ότι η όλη προσπάθεια γίνεται χωρίς κανένα εμφανές σχέδιο, στα πρόχειρα και βασιζόμενη σε ευκαιριακές μεταγραφές (με κυριότερες τα ονόματα-φούσκες τύπου Φλάβιο Κονσεϊσάο) και αμφιβόλου ποιότητας προπονητές.

Ως συνέπεια των παραπάνω, παρατηρούμε μια ομάδα που παρουσιάζεται "λίγη" στην Ευρώπη (σε αντίθεση με τις εκπληκτικές πορείες που έκανε πριν μια δεκαετία), με τραγικές διακυμάνσεις απόδοσης στα εγχώρια πράγματα και τελικά ανέτοιμος να διαδεχτεί στην πρωτοκαθεδρία τον Ολυμπιακο που, καλώς ή κακώς, έχει έναν δοκιμασμένο κορμό αξιόλογων παικτών που στο Ελληνικό πρωτάθλημα τα βγάζουν πέρα. Ο Παναθηναϊκός με τη σειρά του δεν μπορεί να ακολουθήσει τη μέτρια μπάλα του Ολυμπιακού γιατί απλά παίζει πότε μέτρια και πότε άσχημα. Δεν γίνεται έτσι η δουλειά...

Τελευταία υπάρχει στον πάγκο ένας πολλά υποσχόμενος προπονητής που πιθανώς έχει τα φόντα να αντιστρέψει αυτή την προχειρότητα που κυριαρχεί. Είναι και οι νέοι σε ηλικία παίκτες που μπορούν να εξελιχθούν, γενικά το μέλλον είναι ευοίωνο.

 

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει το σύνδρομο "θέλω να γίνω πρωταθλητής". Απογοητευμένος τόσα χρόνια από την ελάχιστη συγκομιδή τίτλων (λογικό) και από την ανικανότητα της διοίκησης να διαχειριστεί σωστά την ομάδα, προσπαθούν με κάθε τρόπο να "την πουν" στους γαύρους. Τα ντέρμπι είναι καλές αφορμές, ο αποκλεισμός από κάποια διοργάνωση, μια άσχημη ευρωπαϊκή εμφάνιση, τραγικά ατυχήματα με νεκρούς, όλα βοηθούν το έργο του κάφρου-βάζελου στην προσπάθεια να πληγώσει τον αντίπαλο που παίρνει μονίμως το πρωτάθλημα.

Το ωραίο στην περίπτωση των πράσινων οπαδών είναι πως καταλαβαίνουν ότι η ομάδα τους δεν παίζει μπάλα αλλά έχουν έναν υπέρμετρο ενθουσιασμό σε κάθε ευκαιρία. Βλέπουν ότι η ομάδα έχει τα χάλια της και παραπονιούνται, αλλά στο πρώτο καλό ματς πετάγονται όλοι και λένε ότι τώρα θα σαρώσει η βαζελάρα, από τον καημό τους προφανώς! Το ίδιο και με κάθε νέο απόκτημα της ομάδας τους ή κάθε νέο προπονητή, όλοι περιμένουν το Μεσσία που θα τους σώσει από την ανομβρία των τελευταίων ετών.

 

Εδώ έχουμε λοιπόν, έναν παραλληλισμό με τη μερίδα του ελληνικού λαού που καταλαβαίνει την εθνική μας κατρακύλα αλλά πιάνεται από το παραμικρό για να μην καταλήξει ότι είμαστε όντως για τα πανηγύρια. Μπορεί να έχουμε χιλιάδες προβλήματα αλλά αρκεί το ευρωπαϊκό στη μπάλα (κι εγώ χάρηκα με την κωλοφαρδία μας, δεν το κρύβω) ή μια βραδιά στα μπουζούκια για να εξυψώσουμε την εθνική μας υπερηφάνια και να αισθανθούμε καλύτερα για το γεγονός ότι είμαστε Έλληνες! Την επόμενη μέρα όμως, ξανά σκυμμένο το κεφάλι γιατί στην τελική, δεν άλλαξε και τίποτα, δεν έγινε τίποτα σοβαρό. Όπου ήμασταν χθες, εκεί είμαστε και σήμερα...

 

Παρακαλώ και πάλι να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. Όλα λέγονται για να δείξω πώς είμαστε ως λαός και τον τρόπο με τον οποίο όλο αυτό αντικατοπρίζεται στο ποδόσφαιρο.

 

Υ.Γ. Θεωρείς ακόμα ότι είμαι "αντικειμενικός" φίλε boukaw7;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου