Προς το περιεχόμενο

Φωνητικά και Ελληνικό ιδίωμα


bihlas87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστος ,εξαλλου η αληθεια βρισκεται στους.... Σεξ Πιστολς (γνωστο παραδοσιακο πανκ συγκροτημα απο τα Γιαννιτσα)

Απ'τα Γιωργιτσα δεν ητανε μωρε? ;D ;D

 

 

Τωρα,χωρις πλακα,...

καλοι μου ελληνοροκ τραγουδιστες...κατι πρεπει να κανετε!!

 

Ολοι μας εχουμε "επιρροες",

συνηθως υποσυνηδητα,καποιοι ομως το'χουν αναγει σε "αντιγραφικη επιστημη"!

 

Οταν λοιπον το 80% των ελλ. ροκ φωνητικων (και οχι μονο)

θυμιζει Αγγελακα,Σιδηροπουλο,και καποιον αλλο απο τους μεγαλους (ροκ) Ελληνοτραγουδωντες,

πρεπει να αποδειξετε οτι η "επιρροη" δεν ειναι εσκεμενη,

αλλιως περνατε απαρατηρητοι...

(και μαζι και η υπολοιπη μπαντα!)

 

Ο τραγουδιστης δεν λεγεται "Frontman" για πλακα,

και πρεπει απαραιτητως να εχει ΔΙΚΟ του υφος...και να ξερει να ελεγχει τις επιρροες του!

 

Και αφου ολα στη μουσικη εχουν πια παιχτει και ηδη ανακυκλωθει,

το μονο που μας μενει ειναι...

 

Η ΕΚΦΡΑΣΗ!! :)

 

Πραγμα παραμελημενο που κανει ομως τη διαφορα σημερα....

 

Οταν καποιος βαλει κατι απ'την προσωπικοτητα του σε κατι ηδη υπαρχον,αυτο αλλαζει!

 

Προτεινω λοιπον οι νεοτεροι,

να βαλετε περισσοτερο "ψυχη" και λιγοτερο "τεχνικη" στο παιξιμο-τραγουδι σας

(ας μπουμε ολοι στο χορο,μη μας πουνε μουσικορατσιστες οι τραγουδιαρες!!) ;D

ωστε να γινει η διαφορα!

 

Τωρα για το υπολοιπο Γκρικ ρεπερτοριο (απο-εως) τι να πω.....

...Φωνααααρααααα!!!!

 

Καλα ντε,τι φωναζεις....οχοοοοου... :-\

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαιρετω τον θορυβο.ελ μιας και αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ.  :)

 

Πισω στο θεμα μας. Σημερα εβλεπα το Ραδιο Αρβυλα και στο τελος ειχαν μια ροκ μπαντα με original κομματι σε ελληνικο στιχο. (Παρ. 19/12) Ακουγα το στιχο που τον βρηκα εβρηματικο, κατι σε "Που θα βγεις ραντεβου" - ¨"Η αναπνοη σου μυριζει τζατζικι" και αλλα τετοια και γουσταρα. Ομως οπως παντα η φωνη μετρια, οπως ειπε ενας φιλος, σχολικης μπαντας σε τελετη αποφοιτησης.

 

Πιστευω η σωστη κατ'εμε παρατηρηση πως δεν υπαρχουν πολοι καλλοι ροκ/μεταλ τραγουδιστες του ελληνικου στιχου εχει σαν πηγη εξισου την αδυναμια να τραγουδησουμε ροκ με την αγγλικη χροια στα ελληνικα (πχ. ο Santa Klaus (Meine) apo tous Σκορπιους το πετυχε) και απ'την αναμονη του κοινου εν γενει ωστε ο τραγουδιστης να μιμηθει αυτην την χροια (προσοχη, δεν εννοω την προφορα, προς θεου).

 

Ετσι μες στην προσπαθεια του ο τραγουδιστης να πετυχει την αγγλικη χροια σε ελληνικο στιχο ειτε κατανταει σε ενα καχεκτυπο ειτε στην πορεια, οπως συμβαινει συχνοτερα, τα παραταει και κατανταει σε μια στεγνη φωνη χωρις χαρακτηρα.

 

Ο Παπακωσταντινου ειναι ενα καλο παραδειγμα τραγουδιστη (αν και πολλοι θα πουν ειναι Δημοτιροκ, δεκτο) που παντρεψε τους ροκ μορφασμους πιστευτα με ενα δικο του ιδιωμα. Αυτο πιστευω πρεπει να κανουν οσοι θελουν να τραγουδησουν ροκ σε ελληνικο στιχο δηλαδη να επηρεαστουν απ'το αγγλοφωνο ροκ αλλα να μην το αντιγραψουν αλλα να το συνδυασουν με τις ιδιαιτεροτητες της ελληνικης γλωσσας.

 

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως δε μπορω με τιποτα να καταλαβω τι ειναι η αγγλικη χροια....  :)

 

 

Η ιδιαιτερη ακουστικη υφη των φωνηεντων της γλωσσας. Στα αγγλικα το να πεις 'cash' στην ουσια λες ενα φασμα φωνηεντων απ'το 'ε' ως το 'α'. Oι Ιταλοι εκλαμβανουν το αρχικο 'ε' πιο πολυ και το λενε 'kesh' ενω οι Ελληνες το τελικο 'α' και το λενε 'kash'.

 

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε συνηθιζω να ειμαι αγενης φιλε μου , αλλα νομιζω οτι ειναι ακρως επιστημονικα αυτα που λες και γιαυτο δεν τα καταλαβαινω , ή οτι ησουν στην μυροποσια.... :)

Μηπως αυτοσχεδιαζεις με πραματα που μολις σκεφτηκες και δινεις δικους σου ορισμους , ή μηπως οντως ετσι γραφονται σε καποια βιβλια. αυτο δηλαδη που γραφεις παραπανω γιατι να το πουμε αγγλικη χροια και οχι αγγλικη προφορα?

 

δηλαδη χροια ειναι η ακουστικη υφη των φωνηεντων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δε συνηθιζω να ειμαι αγενης φιλε μου , αλλα νομιζω οτι ειναι ακρως επιστημονικα αυτα που λες και γιαυτο δεν τα καταλαβαινω , ή οτι ησουν στην μυροποσια.... :)

Μηπως αυτοσχεδιαζεις με πραματα που μολις σκεφτηκες και δινεις δικους σου ορισμους , ή μηπως οντως ετσι γραφονται σε καποια βιβλια. αυτο δηλαδη που γραφεις παραπανω γιατι να το πουμε αγγλικη χροια και οχι αγγλικη προφορα?

 

δηλαδη χροια ειναι η ακουστικη υφη των φωνηεντων?

 

Απλά ο λεοπάρδαλης πάει να πουλήσει λίγο τρέλλα.  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι "πιανω",

τι θελει να πει το Λεο-Πα  ;D

απλα δεν μπορει να το εκφρασει....ουτε και εγω (προσπαθησα παραπανω)!

Δεν ειναι ευκολο πραγμα η γραφη,παιδια....ουτε και ο λογος...θελουν το ταλεντο τους!

 

Αλλα δεν πειραζει,δεν γινεται να ειναι ολοι μουσικοι,ουτε ολοι λογιοι,αντε να'ναι....φιλολογοι!

(με καμμια "μουσικη φραση",δεν μπορεις να μας τα πεις βρε?? ;D  )

 

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι γενικα,

η Ελληνικη γλωσσα δεν ταιριαζει αισθητικα με το ξενοφερτο ροκ...

Αυτοι οι λιγοι που ξεχωρισαν καταφεραν ακριβως αυτο:

"Εδεσαν" τη γλωσσα μας με τη ροκ αισθητικη!

 

 

 

 

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που μπορω να πω ειναι οτι γενικα,

η Ελληνικη γλωσσα δεν ταιριαζει αισθητικα με το ξενοφερτο ροκ...

Αυτοι οι λιγοι που ξεχωρισαν καταφεραν ακριβως αυτο:

"Εδεσαν" τη γλωσσα μας με τη ροκ αισθητικη

 

αυτοαναιρείσαι φίλε μου yann

αφού το "κατάφεραν αυτοί οι λίγοι",μπορούν να το "καταφέρουν και αυτοί οι πολλοί".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοαναιρείσαι φίλε μου yann

αφού το "κατάφεραν αυτοί οι λίγοι",μπορούν να το "καταφέρουν και αυτοί οι πολλοί".

Αυτο τους ζηταω και εγω,γιατι δεν το κανουν???

Αυτοαναιρουμαι εσκεμενα,και εννοω οτι ολα γινονται!!! :D

(ε,οχι και ολα...τα περισσοτερα..!)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ο λεοπαρδαλης ειναι απολυτα σωστος ...θα του διορθωσω μονο κατι...οι ελληνες δεν θα ελεγαν "kash" αλλα "kass"....συνηθιζουν να μην συνδιαζουν το σ με το χ για να βγει σχχχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου