Προς το περιεχόμενο

Artec soloist distortion & analog-delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σπέρα!

 

πηρα προσφατα 2 πεταλακια της Artec και είμαι πολυ χαρουμενος!

 

Το analog delay δεν άρεσε πολυ (δειτε εδω) σε καποιους φιλους, εμένα προς το παρον με ικανοποιει σε μεγαλο βαθμο!

 

Όσο αφορα το distortion, εχει πολυ ομορφο και γλυκο ηχο και στο καθαρο καναλι του ενισχυτη μου κανει θαυματα! Δεν ειναι ευέλικτο, έχει έναν ήχο και καλο (για μενα παντα). Βρισκω επισης πολυ θετικο το γεγονος οτι κομπρεσαρει τον ηχο και δεν υπαρχει διαφορα εντασης μεταξυ ρυθμικων και lead. Δεν χρειαζεσαι δηλαδη εξτρα boost/overdrive για το σολο , και δε νοιωθεις "ξεκρέμαστος" σολαροντας με αυτο. Υποτιθεται οτι ειναι φτιαγμενο βεβαια για lead ηχο κυριως...

 

Το site της εταιρειας ειναι www.artecsound.com και υπαρχουν καποια βιντεακια στο youtube.

 

Ανεβαζω εδω 2 κλιπακια που εγραψα προχειρα για να παρετε ενα 'αυτι'. Στο 1ο κλιπ ακουτε 2 καθαρες κιθαρες (les paul std, fender JV - RI57) με το analog delay μονο και ενα ψευτοσολακι με τη φεντερ με το distortion+analog delay. Στο 2ο κλιπακι ειναι το distortion pedal με τη les paul. (με ανοιχτο το delay μονο). Στη φωτο βλεπετε τα πεταλακια με τα κουτακια τους. Μαζι ειχαν και τη μπαταρια των 9V

 

Λογω ελλειψης χρονου, το ολο εγχειρημα εγινε πολυ βιαστικα, και κυριως για τη πλακα μας! Ειναι η πρωτη προσπαθεια για κατι τετοιο, οποτε ακουω ενστασεις, γνωμες, συμβουλες κλπ αν υπαρχουν. Συγχωρεστε επισης τις #@$@%@ που παιζω

 

Η αλυσιδα του ηχου ειναι :

κιθαρα->artec soloist dist ->analog delay-> hiwatt DR503 amp -> celestion semi open καμπινα απο κομπο ενισχυτη-> condenser mic --> pc χωρις καμια επεξεργασια (no eq/compression/reverb) κλπ.

 

Τελος, δεν εχω σχεδον καμια εμπειρια με πεταλια  -ολα τα χρονια επαιζε κυριως με πολυεφε και οτι ειχε ο εκαστοτε ενισχυτης-  και πλεον ειμαι χαρουμενος γιατι απεκτησα μια εναλλακτικη περα απο το πολυεφε! Δεν νομιζω λοιπον οτι ειμαι σε θεση να εκφερω καμια ολοκληρωμενη γνωμη. Αυτο για να μην παρω κανενα στο λαιμο μου...

 

Ακολουθουν τα κλιπακια...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το delay το είχα και εγώ πραγματικά πολύ καλό για τα λεφτά του

 

η μακακία είναι ότι δεν υπάρχει αντιπρόσωπος για να τ ακούσει κανείς πριν αγοράσει

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα άκουσα και από κοντά και γουστάρω με τρέλα ναουμ.

Τώρα αν σβήσει κάποιος το όνομα artec και γράψει πάνω κάτι πιό κουρδισμένο κλπ κλπ και το δώσει για τέστ σε κάποιον ακόμα πιό κουρδισμένο ... έχουν να πέσουν κάτι γέλια...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου