Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες και δυνατότητες ήχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απασχολεί το εξής ζήτημα:

 

Τι ακριβώς ρόλο παίζει το τι μαγνήτες έχει μια κιθάρα, στο φάσμα των ήχων που μπορεί να παράγει;

 

 

Πχ 2 διπλοι μαγνήτες    = δυνατότητα για "βρώμικο" ήχο (darkthrone)// δεν μπορεί να παίξει "καθαρά" δηλαδή;

    3 μονοί                  =  δυνατότητα για καθαρό ήχο                // δεν μπορεί να παίξει black metal δηλαδή;

    1 μονός + 1 διπλός    =          ;;;;;;;;;  τι μπορεί να παίζει; 

Μια κιθάρα με 1 μονό και ένα διπλό τι ήχους θα μπορεί να παράγει ας πούμε;

 

Με απασχολεί, γιατί πρόκειται να αγοράσω την πρώτη κιθάρα μου και προσπαθώ να δω τι παίζει με τους μαγνήτες για να μην κάνω μια λάθος επιλογή που θα με εμποδίζει να παίξω κάποιο είδος μετά...

 

Φυσικά δε με νοιάζει η τελεια ποιότητα ήχου σε αυτό το στάδιο, μου φτάνει να μπορώ να εξασκούμαι ανεμπόδιστα και να μπορώ να κινηθώ σε όλο το φάσμα των ήχων που με ενδιαφέρουν~>

 

~~> Κυρίως hard rock (black sabbath,motorhead κλπ) και ακόμη περισσότερο metal θα παίζω, αλλά όλα τα είδη metal, από τα κλασικά μέχρι τα πιο brutal και ίσως κανά ροκάκι παλιό~~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα διαβασε: http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_pickups#Magnetic_pickups

 

Περα απο το διπλος/μονος, παιζει και το active/pasive.

 

Το αν θα μπορεις να βγαζεις καθαρο ή βρωμικο ηχο πιο ευκολα, ή πιο σωστα αν θες, εξαρταται απο την εξοδο του μαγνητη(outup).

Μαγνητες με μεγαλη εξοδο, σημαινει πιο δυνατο σημα, που παραμορφωνεται πιο ευκολα. Χαμηλη εξοδος σημαινει πιο αδυναμο σημα, αλλα πιο καθαρο.

Ναι, οι humbuckers συνηθως εχουν πιο μεγαλη εξοδο, αλλα αυτο δεν ειναι και απολυτο. Επισης, μαζι με το hum, "κοβουν" και καποιες συχνοτητες, και ετσι ο ηχος χανει το πληρες ευρος του.

 

Τελος, μεγαλη σημασια εχει και η αποσταση του μαγνητη απο τις χορδες, και η θεση στην κιθαρα. Μεγαλυτερη αποσταση απο τις χορδες=πιο αδυναμο σημα, και αντιστροφα. Με οτι συνεπαγεται αυτο.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

;D θα γελάς με την ερώτηση σου σε μερικούς μήνες (με την καλή έννια πάντα) για αυτά που θες μαλλον για διπλούς μαγνήτες σε κόβω για να μην εχεις ''θώριβο'' και βαβούρα στο  distortion ακουω και κάτι για black metal... αααραααα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο που ισως θες παρε κιθαρα με διπλους και δεν θα το μετανοιωσεις.Μην σκεφτεσαι τα καθαρα.Αλλωστε κατα παραδοση, ο καθαρος ηχος στο metal ηχογραφηθηκε με διπλους (βλεπε nothing else matters κτλ.) ;) Μετα παμε στο ''ποιους διπλους,ποιον ενυσχυτη,τι εφε, και παει λεγοντας.Δες τι θες να παιξεις πιο πολυ και ποσα κυριως θες να δωσεις για το πρωτο σου οργανο και μετα θα εχεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις επι του θεματος (αλιμονο σε μας που δεν ειχαμε κανεναν για συμβουλες και μας πιαναν κοτσο μεχρι που ''μαθαμε'' εστω ;) :D ;D :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτο που ισως θες παρε κιθαρα με διπλους και δεν θα το μετανοιωσεις.Μην σκεφτεσαι τα καθαρα.Αλλωστε κατα παραδοση, ο καθαρος ηχος στο metal ηχογραφηθηκε με διπλους (βλεπε nothing else matters κτλ.) ;) Μετα παμε στο ''ποιους διπλους,ποιον ενυσχυτη,τι εφε, και παει λεγοντας.Δες τι θες να παιξεις πιο πολυ και ποσα κυριως θες να δωσεις για το πρωτο σου οργανο και μετα θα εχεις πιο συγκεκριμενες απαντησεις επι του θεματος (αλιμονο σε μας που δεν ειχαμε κανεναν για συμβουλες και μας πιαναν κοτσο μεχρι που ''μαθαμε'' εστω ;) :D ;D :P)

 

συνφωνω απολυτα απλα θα προσθεσω οτι αν τεληκα σε καιει τοσο το θεμα των καθαρων ειπαρχει το συστηματακι που κανεις split και γινονται μονοι,απλα δεν εχουν την ποιοοτητα ενος μονοπηνιου.αλλα τι σε νοιαζει αφου εισαι σε hard και heavy φαση??κανε την αρχη και βλεπεις μετα  ;)

α!!ειναι και οι κηθαρες με H/S/H πχ ΙΒΑΝΕΖ το εχουν σε μεγαλο φασμα των οργανων τους και ειναι και προσητες και τιμιες για τα λευτα τους.ακι μετα βλεπεις τι μαγνητες ποιοτηκα/ηχητηκα θες

 

http://www.thomann.de/gr/ibanez_electric_guitars.html

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία καθαρά έχεις και με διπλό μαγνήτη. Η διαφορά είναι στο χαρακτήρα με το μονό. Όπως είπε και ο προλαλήσας μπορείς να βρεις κιθάρες και με ενα μονό στη μέση για ακόμη περισσότερη ποικιλία στον ήχο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι θα σου προτείνω κάτι άλλο... Να πάρεις μια κιθάρα φτηνή αλλά καλοφτιαγμένη που να έχει έναν humbucker (διπλό) στην θέση bridge μονούς στη μεση και στο neck. Ετσι θα μπορέσεις να μάθεις και από μονος σου τις διαφορές ακούγοντάς τες ο ίδιος και μαθαίνοντας τι χαρακτήρα έχει ο κάθε μαγνήτης. Επίσης μια φτηνή και πολύ δημοφιλής κιθάρα θα μπορέσει να πουληθεί πανέυκολα αν κάποια στιγμή δεν την θέλεις πια, αφού όπως και να έχει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα θα έχεις κατασταλάξει στο τι θέλεις-χρειάζεσαι και θα πας σε κάτι άλλο καλύτερο και ακριβότερο.

 

Συγκεκριμένα σου προτείνω αυτήν... http://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_fat_stratrwmbk.htm

Είναι σε πολύ καλα λεφτά, είναι όμορφη εμφανισιακά, καλοφτιαγμένη, δοκιμασμένη, ιδανική θα έλεγα για να ξεκινήσει κάποιος. Και εγω τα ίδια σκεφτόμουν με εσενα όταν ξεκίνησα και και κοίταγα τις esp-jackson-bcrich. Η πρώτη μου κιθάρα όμως ήταν σαν αυτή που σου πρότεινα παραπάνω, και παρ'όλο που δεν ήτανε το ίδιο εντυπωσιακή μου έδωσε πολλά... ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα πολυ καλη λυση οι κιθαρες με διπλο-μονο-διπλο. Τουλαχιστον μεχρι να πιασεις ακριβως το νοημα των μαγνητων και τι ακριβως θελεις. προσωπικα εχω μια κιθαρα με μονους, μια με διπλους και μια με διπλο-μονο-διπλο. μπορω να πω οτι αναλογα με το position του switch οντως η τριτη κιθαρα σου δινει ακριβως να καταλαβεις τις διαφορες και βεβαια να παιξεις τα αναλογα ειδη με τον ηχο που τους αρμοζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλωστε κατα παραδοση, ο καθαρος ηχος στο metal ηχογραφηθηκε με διπλους (βλεπε nothing else matters κτλ.)...

 

Δεν ισχύει αυτό. Ψάξε και σε site, αλλά και στο youtube για το Classic Albums - Making the Black Album και θα δεις ότι δεν χρησιμοποιήθηκαν οι γνωστές esp  ;)

Φυσικά κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τα υπόλοιπα συγκροτήματα.

 

Τώρα για τη διάταξη των μαγνητών, δεν ξέρω. Προσωπικά προτιμώ διπλό στη γέφυρα-μονό στον λαιμό. Αλλά και πάλι εξαρτάται από το είδος του μαγνήτη και της μουσικής

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά κινούμαι προς h/s/h μετά από μια σειρά τυχαίων συμβάντων που με έκαναν να συνειδητοποιήσω πιο καλά το τι θέλω να μάθω να παίζω:

 

α) ανακάλυψα το Steve Vai και τον Slash ;D

 

β) έκανα μια βόλτα από διάφορα μαγαζιά για να ακούσω τον ήχο από τις διαφόρων μαγνητο-διατάξεων κιθάρες  8)

 

γ)πήγα στη συναυλία των Septic Flesh ::)

 

Φαντάζομαι πως εξασκούμενος σε κομμάτια των Maiden/Savatage/Guns'n'Roses κλο "καθαρών" ηχητικά μπαντών θα εξασκείσαι στο τι έχεις μάθει στην κιθάρα και βασικά πιο πολύ μου αρέσει αυτός ο ήχος, απλά θα ήθελα να έχω τη επιλογή,οπότε ποιος ο λόγος για h/h ;

 

Ε,αργότερα με τα χρόνια στη χειρότερη παίρνω και καμιά καφροκιθάρα για χοντρά γκάζια γαι blackιές, έως τότε h/s/h ή h/s/s !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου