Προς το περιεχόμενο

Kenwood KA-74 stereo amplifier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά δεν ήξερα που να το βάλω και το έβαλα εδώ ......τον συγκεκριμένο τελικό http://www.nrpavs.co.nz/archive_2_11/Sold_2_11_htm/KenwoodKA-74.htm τον έχω συνδέσει με το πς .. θέλω να ρωτήσω πως θα μπορούσα να συνδέσω ένα γούφερ με ξεχωριστή καμπίνα και να τραβάει τις χαμηλές συχνότητες (μπάσα) μπορώ να κάνω καμιά πατέντα με τπτ πυκνωτές κτλπ ? ... και κάτι άλλο ήταν πολλά χρόνια στην άκρη και δεν ήταν πολύ δουλεμένος γενικά ... κάποιες φορές (πολύ σπάνια ) μου αυξομείωνε τον ήχο και δεν τον μοίραζε και σωστά L-R .. σαν να χάνετε ένα πράμα .... ο μετασχηματιστής φταίει? 

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο vintage μηχάνημα. Μάλλον δεν είναι στη σωστή στήλη βέβαια.

Για τις αυξομειώσεις, θέλει μάλλον ξεσκόνισμα εσωτερικά και καθαρισμό των ρυθμιστικών/ποτενσιόμετρων με σπρέυ καθαρισμού επαφών(contact cleaner χωρίς λάδι ζητάς). Ο Μ/Σ είναι πολύ πιο δύσκολο να πάθει κάτι.

 

Για το 2.1 σύστημα:

 

Έχεις ήδη 2 ηχεία συνδεδεμένα πάνω του? Τι αντίσταση έχει το καθένα? (π.χ. 4,6,8Ω)

Μπορείς να βάλεις και sub επάνω αρκεί να παίξεις με φίλτρα(crossover με πυκνωτές κλπ). Εκτός αν το sub εχει δικά του συστήματα ενσωματωμένα φυσικά(αυτοενισχυόμενο ή με crossover).

 

Μπορείς να παίξεις με "πατέντες" που όμως χρησιμοποιούνται από πολλούς κατασκευαστές:

 

Φίλτρο

Για να κόψεις υψηλές απ το sub και να τις δώσεις στο ηχείο υψηλο-μεσαίων, χρειάζεσαι κύκλωμα crossover.

Πρακτικά, μπορείς να υπολογίσεις ένα απλό crossover με το παρακάτω εργαλείο. Κατόπιν παίρνεις πυκνωτάκια και πηνίο και το κατασκευάζεις εύκολα.

 

http://www.v-cap.com/speaker-crossover-calculator.php

 

Το 1ο (first order) κύκλωμα είναι το πιο απλό. Πάτα το additional info να δεις το κύκλωμα.

Στο low pass Impedance βάζεις την αντίσταση του sub(μπασοκαμπίνας) και στο high την αντίσταση του ηχείου μεσαίων-υψηλών. Στο frequency βάζεις τη συχνότητα διαχωρισμού που είναι συνήθως 50-200HZ για τα sub.

Τα +/- του crossover συνδέονται πάνω στη μια έξοδο του ενισχυτή(L/R, όποια θες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει 2 ηχεία των 8Ω  στην κάτω έξοδο των L-R σωστό δεν είναι ?... δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι έξοδοι έχουν 4 και ποιο 8 απο πίσω λέει 4~16 από πάνω .... μπασοκαμπίνα θα φτιάξω εγώ όπως και τα ηχεία ... εχω ένα 8'' και λέω να το βάλω ... έτσι είναι και τα ηχεία που έφτιαξα έχουν πυκνωτή για τη κόρνα

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει 2 ηχεία των 8Ω  στην κάτω έξοδο των L-R σωστό δεν είναι ?... δεν μπορώ να καταλάβω ποιοι έξοδοι έχουν 4 και ποιο 8 απο πίσω λέει 4~16 από πάνω .... μπασοκαμπίνα θα φτιάξω εγώ όπως και τα ηχεία ... εχω ένα 8'' και λέω να το βάλω ... έτσι είναι και τα ηχεία που έφτιαξα έχουν πυκνωτή για τη κόρνα

 

O ενισχυτής δέχεται 4 έως 16Ω σε κάθε έξοδό του, ΔΕΝ έχει άλλες για 4 κι άλλες για 8... άρα είσαι μια χαρά αν έχεις βάλει 8Ω ηχεία επάνω του.

Έχει 4 εξόδους, 2 στο R και 2 στο L. Μια χαρά τα έχεις βάλει και τα 2 στην κάτω πλευρά.

Το sub 8" τι αντίσταση έχει?

Τρια Φίλτρα θα πρέπει να φτιάξεις με πηνίο και πυκνωτές ώστε να χωρίζουν τις συχνότητες σε αυτές του sub κι αυτές των δορυφόρων/ηχείων.

 

Δες την εικόνα για το πως θα βόλευε να συνδεθούν όλα πάνω στον ενισχυτή. Για τις τιμές των C1, L1 πρέπει να κάνεις τον υπολογισμό στο site που έδωσα και παραπανω.

http://www.v-cap.com/speaker-crossover-calculator.php

calc_cr_06db.gif.21d731429a13d7e6a25e58f7b7ecbf0e.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα θα το συνδέσω παράλληλα στο ένα ηχείο .....τα μιλιανρί πως τα μετράω ? μόνο με τον τύπο μπορώ να τα βρω ? ...υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να σου λέει σπείρες? ..

κάτι ακόμη μπροστά κάτω αριστερά έχει 2 κουμπιά για τα Α speakers και Β speakers είχα βάλει άλλο 1 ηχείο πάνω και δεν μου τα έπαιζε όλα και ας έβαλα και τα κουμπάκια και τα 2 στο ον .. μήπως θέλει και στην άλλη έξοδος φορτίο γι;α να λειτουργήσει ? το σαβ ειναι στα 8 Ω ειμαι μια χαρα μ κάνουν και τα 2  4Ω  οπότε είμαι κομπλέ  8)

 

 

θα πρέπει δλδ να ανοίξω τα ηχεία και να βάλω και στα δύο τον κατάλληλο πυκνωτή και ένα πηνίο στο σαβ ... έτσι όμως τα μπάσα του right καναλιού δεν θα υπάρχουν έτσι δεν είναι ? εκτός και αν φτιάξω μια ακόμη  :P

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα θα το συνδέσω παράλληλα στο ένα ηχείο .....τα μιλιανρί πως τα μετράω ? μόνο με τον τύπο μπορώ να τα βρω ? ...υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να σου λέει σπείρες? ..

κάτι ακόμη μπροστά κάτω αριστερά έχει 2 κουμπιά για τα Α speakers και Β speakers είχα βάλει άλλο 1 ηχείο πάνω και δεν μου τα έπαιζε όλα και ας έβαλα και τα κουμπάκια και τα 2 στο ον .. μήπως θέλει και στην άλλη έξοδος φορτίο γι;α να λειτουργήσει ? το σαβ ειναι στα 8 Ω ειμαι μια χαρα μ κάνουν και τα 2  4Ω  οπότε είμαι κομπλέ  8)

 

 

θα πρέπει δλδ να ανοίξω τα ηχεία και να βάλω και στα δύο τον κατάλληλο πυκνωτή και ένα πηνίο στο σαβ ... έτσι όμως τα μπάσα του right καναλιού δεν θα υπάρχουν έτσι δεν είναι ? εκτός και αν φτιάξω μια ακόμη  :P

 

Ναι, τα Α και Β speakers συνδέονται παράλληλα. Δε γνωρίζω γιατί δεν έπαιξε το έξτρα ηχείο αλλά ίσως να θέλει φορτίο. Κατά τ΄άλλα, ο ενισχυτής θα θέλει μια συντήρηση γιατί είναι παλιό μηχάνημα όπως είπαμε.

 

Για το πηνίο, υπάρχει πρόγραμμα: http://easycalculation.com/engineering/electrical/inductance-air-core-coil.php

http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/Inductor/

 

Για να μη μπλέκεις, υπάρχουν κι έτοιμα πηνιάκια/chokes στο εμπόριο αρκεί να τους αναφέρεις πόσα mH θέλεις και watt

Και crossover ετοιμα υπάρχουν φυσικά.

 

Για τα μπάσα του ενός καναλιού, κάθε sub (έως και 7.1 συστήματα) είναι μονοφωνικό...

 

Βέβαια,μπορείς να έχεις πλήρες φάσμα συχνοτήτων στα δυο κυρίως ηχεία αλλά στο sub μόνο τις χαμηλές. Απλά θα βάλεις το sub με το φίλτρο του, παράλληλα με ένα απ τα 2 main ηχεία. Τότε το φίλτρο του sub απλουστεύει πολύ, απλά κολλάς ένα πυκνωτή πάνω από 10μF/63V (χωρίς πολικότητα) παράλληλα στους 2 ακροδέκτες του sub. That's it!

 

http://www.st-andrews.ac.uk/~www_pa/Scots_Guide/experiment/lowpass/lpf.html

 

Δες την εικόνα:

1979949708__1_1_1.JPG.e357ec4f0e1fc1a223e7e63ea1e1765d.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου και για το χρόνο που σπατάλησες από τ ζωή σου για να με βοηθήσεις..... πως μπορώ να κάνω συντήρηση εγώ ? εδώ στην περιοχή μου δεν υπάρχει κάποιος που να κάνει συντήρηση  :-\ ..... κάτι ξέρω και εγώ αλλά όχι και πολλά πράγματα ... και πιστεύω πως θα μπορούσα να του κάνω εγώ συντήρηση χωρίς να χαλάσω κάτι ... τον έχω ανοίξει 3-4 φορές για καθαρισμό με πιεσμένο αέρα (έχω κομπρεσέρ ) αλλά δεν καθαρίζει καλά ..είχα ξεκινήσει να τον καθαρίζω με ασετον και μπατονέτες αλλά μέχρι να το τελειώσω όλον θα είχα χαλάσει πάνω από 4 κουτιά μπατονετες  :P οπότε τι κάνω?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο το κομπρεσερ αλλα θελει και σπρευ καθαρισμου επαφων στα ποτενσιομετρα/ρυθμιστικα! Παρε ενα contact cleaner χωρις λαδι και ψεκασε τα ρυθμιστικα καθως τα γυρνας . θα φτιαξει τα χρατς χρουτς που ισως ακουγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok θα το κάνω αν και δεν έχει χρατς χρουτς την πλακέτα πως μπορώ να τι κάνω λαμπικο ? μόνο αν την λύσω και την καθαρίσω ?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την πλακέτα πως μπορώ να τι κάνω λαμπικο ? μόνο αν την λύσω και την καθαρίσω ?

 

Ναι, μόνο έτσι πρακτικά και με κάποιο καθαριστικό χωρίς λάδια και νερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου