Προς το περιεχόμενο

Windows 7


DaveMurrayJr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα 64άρια windows 7 τα σπάνε κανονικά. Δεν παίζει να ξανακάνω εκπτώσεις στο λειτουργικό του υπολογιστή μου επειδή κάποιες εταιρείες δε λένε να ιδρώσουν και να αναπτύξουν 64bit λογισιμό (drivers ή standalone programs). Και φυσικά δε λέει τίποτα απλά ένα πρόγραμμα να "τρέχει" κανονικά σε 64άρια windows αλλά να λειτουργεί σε 32bit mode...

 

Κατά τη γνώμη μου αλλάζοντας έτος και δεκαετία, θα πρέπει κι εμείς οι ίδιοι σαν καταναλωτές να αλλάξουμε πράγματα... 32bit pc κανονικά θα έπρεπε ήδη να λογίζεται ως vintage, μπας και πάρουν μπρος οι εταιρείες και σταματάνε να μας ρουφάνε το αίμα για αρχαίες τεχνολογίες... Ας συγκεντρώσουμε λοιπόν προτάσεις για οτιδήποτε λειτουργεί σε 64bit windows (κατά προτίμηση win7). Σχετικά λοιπόν με λύσεις σε home low budget studio, τι έχετε να προτείνετε σε 64bit daw; Σε προσιτή κάρτα ήχου συμβατή με 64bit win7; Όποιος γνωρίζει ας αναφέρει συγκεκριμένα προϊόντα και μοντέλα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64άρια windows 7 τα σπάνε κανονικά. Δεν παίζει να ξανακάνω εκπτώσεις στο λειτουργικό του υπολογιστή μου επειδή κάποιες εταιρείες δε λένε να ιδρώσουν και να αναπτύξουν 64bit λογισιμό (drivers ή standalone programs). Και φυσικά δε λέει τίποτα απλά ένα πρόγραμμα να "τρέχει" κανονικά σε 64άρια windows αλλά να λειτουργεί σε 32bit mode...

 

Κατά τη γνώμη μου αλλάζοντας έτος και δεκαετία, θα πρέπει κι εμείς οι ίδιοι σαν καταναλωτές να αλλάξουμε πράγματα... 32bit pc κανονικά θα έπρεπε ήδη να λογίζεται ως vintage, μπας και πάρουν μπρος οι εταιρείες και σταματάνε να μας ρουφάνε το αίμα για αρχαίες τεχνολογίες... Ας συγκεντρώσουμε λοιπόν προτάσεις για οτιδήποτε λειτουργεί σε 64bit windows (κατά προτίμηση win7). Σχετικά λοιπόν με λύσεις σε home low budget studio, τι έχετε να προτείνετε σε 64bit daw; Σε προσιτή κάρτα ήχου συμβατή με 64bit win7; Όποιος γνωρίζει ας αναφέρει συγκεκριμένα προϊόντα και μοντέλα! :)

 

 

Είναι κατανοητός ο ενθουσιασμός σου, αλλά επίσης είναι ισοπεδωτικός. Το μόνο όφελος που θα δει κάποιος που θα περάσει σε 64άρι λειτουργικό, είναι ότι επιτέλους το λειτουργικό θα αποκτήσει επίγνωση της μνήμης που έχει εγκατασταθεί στο σύστημα... αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το ίδιο ισχύει για τις εφαρμογές.

 

Αν δεν φορτώνεις τεράστιες βιβλιοθήκες με samples, τότε δε θα δεις καμία απολύτως διαφορά με τα 64άρια (αφήνοντας κατά μέρος ότι οι πραγματικά τεράστιες βιβλιοθήκες, έχουν εδώ και καιρό τις δικές τους λύσεις γι' αυτά τα προβλήματα).

 

Οπότε, δε θα ήμουν τόσο βιαστικός στο να θεωρώ τα 32μπιτα συστήματα ως vintage, ούτε θα επέλεγα εξοπλισμό και προγράμματα χρησιμοποιώντας αυτό το κριτήριο, διότι αν το έκανα θα έχανα τη σωστή αίσθηση για το τι συμβαίνει και τι με συμφέρει.

 

Έχοντας πει όλα αυτά, γνώριζε ότι το Sonar λειτουργεί εδώ και χρόνια ως ατόφια 64μπιτη εφαρμογή και ότι ήδη οι περισσότερες κάρτες της προκοπής έχουν 64μπιτους drivers. Οπότε, ιδού πεδίο δόξης λαμπρόν... εκτός αν προτιμάς να το ξανασκεφτείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, δε θα ήμουν τόσο βιαστικός στο να θεωρώ τα 32μπιτα συστήματα ως vintage, ούτε θα επέλεγα εξοπλισμό και προγράμματα χρησιμοποιώντας αυτό το κριτήριο, διότι αν το έκανα θα έχανα τη σωστή αίσθηση για το τι συμβαίνει και τι με συμφέρει.

 

Έχεις δίκιο απλά θεωρώ πως δεν είναι θέμα βιασύνης, καθώς οι επεξεργαστές περιέχουν τη σχετική δυνατότητα εδώ κι αρκετά χρόνια, ένα σύστημα με μνήμη άνω των 4GB συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα σε 64άρι λειτουργικό (όχι μόνο windows). Και σχετικά με τις βιβλιοθήκες ήχων, φαντάζομαι πως στις μέρες μας είναι καλύτερα να φορτώνονται στη μνήμη παρά σε "εικονικές μνήμες" στο σκληρό δίσκο. Γενικά δεν αντιλέγω πως σήμερα είναι πιο σταθερό ένα 32άρι σύστημα με 3-4GB ram και ένα 32άρι daw και φορτωμένα samples με μικρό μέγεθος... Απλά νομίζω πως όσο επαναπαυόμαστε σε αυτή την παλιά καλή σταθερότητα, τόσο αργεί να κινηθεί κι η ανάπτυξη νέων υλοποιήσεων... Και ξέρεις ποιό είναι το κακό; Πως πληρώνουμε το νέο, χωρίς να το έχουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξέρεις ποιό είναι το κακό; Πως πληρώνουμε το νέο, χωρίς να το έχουμε...

 

Συνειδητοποίησε και εσύ (όπως και εγώ) ότι είμαστε χρηματοδότες μίας διαρκούς έρευνας. Θεωρώ ευτύχημα ότι την πληρώνουμε μόνο με χρήματα, τις περισσότερες φορές.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνειδητοποίησε και εσύ (όπως και εγώ) ότι είμαστε χρηματοδότες μίας διαρκούς έρευνας. Θεωρώ ευτύχημα ότι την πληρώνουμε μόνο με χρήματα, τις περισσότερες φορές.

:)

 

Λες να μην έχουμε καθόλου δύναμη ως καταναλωτές; Απλά beta testers; Δεν ξέρω είναι πολύ απαισιόδοξο και μου 'ρχεται να πουλήσω όλα μου τα πισιά και να παίζω μόνο κιθάρα....

 

Γνωρίζει κανείς αν αναμένουμε το sonar home studio στην έκδοση 8;

Επίσης έχει κάποιος να προτείνει ένα οικονομικό usb midi interface που να δουλεύει σε win7x64;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συνειδητοποίησε και εσύ (όπως και εγώ) ότι είμαστε χρηματοδότες μίας διαρκούς έρευνας. Θεωρώ ευτύχημα ότι την πληρώνουμε μόνο με χρήματα, τις περισσότερες φορές.

 

:)

 

 

-1

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, έχω κι εγώ κάποια project για χρηματοδότηση. Εκτός από χρήματα δέχομαι και εθελοντές για "πειραματόζωα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου