Προς το περιεχόμενο

Buzz Feiten


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κάθε σύστημα που βελτιώνει το intonation στην κιθάρα (πάντα μέχρι το όριο που επιτρέπει το όργανο, δηλαδή ποτέ τέλεια) είναι ευπρόσδεκτο. Το γεγονός ότι "οι παλιοί δεν το είχανε" είναι ανάλογο με το να λέμε "η προγιαγιά μου δεν είχε τρεχούμενο νερό στο χωριό και μια χαρά μεγάλωσε 6 παιδιά".  ::)

 

Παρόμοιας φιλοσοφίας είναι και τα nut της Earvana, όπως και αυτά που βάζουν τα τελευταία χρόνια η Musicman και η PRS.

 

Σε κάθε περίπτωση πάντως επαναστατικό δεν είναι. Α, και χρειάζεται και κουρδιστήρι που να υποστηρίζει Buzz Feiten για να το εκμεταλευτείς.

 

Αν θέλεις κάτι πιο... επαναστατικό δες αυτά:

 

http://www.novaxguitars.com/index.html

 

(fan fretted guitars)

 

http://www.truetemperament.com/site/index.php

 

(μια άλλη ανάλογη ιδέα από τη Σουηδία)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... (σου μιλαει βεβαια ενας τελεκαστερακιας που ετσι κι αλλοιως λατρευει την χειροτερη κιθαρα απο πλευρας intonation που υπαρχει...... ;D ;D)...

 

 

Και νομιζα οτι οι τζαγκ ηταν οι χειροτερες!  ;D

Το εχουν καποιες κιθαρες μου αυτο, αλλα μου τη σπαει λιγο γιατι εχουν πιο μικρο 1ο ταστο  ;D

εξαλου κουλος και κουφος ειμαι, τι τα θελω εγω αυτα  :P

Παντως ενας φιλος το εχει κανει σε μια κιθαρα του χωρις ειδικο κουρδιστηρι (και χωρις νατ νομιζω...?), αρκει να καταλαβεις την φιλοσοφια του (κουρδιζεις καποιες νοτες μεταξυ τους ή καποιες χορδες σε αλλες θεσεις, οχι καθε χορδη ανοιχτη οπως κανεις με τα ειδικα κουρδιστηρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου