Προς το περιεχόμενο

Συνθ-workstation για epic/trance


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,νεο μελος και υπο-ερασιτεχνης μουσικος.

Εχω το yamaha SY77,δυνατο pc με reason 4,fl5,κτλ.

Θελω καρτα ηχου (μου προτεινε το μπονστουντιο μια με 4 εισοδους στα 300+φπα)

Απο την αλλη θελω συνθεσαιζερ workstation,να μπορω να δουλευω και μονο στο συνθι,αλλα και μεσω midi(η usb) στο pc.

Ποιο συνθεσαιζερ-workstation εχει δυνατοτητες epic-trance συνθεσης?

Το μπονστουντιο μου προτεινε(χωρις να αναφερω για epic trance,trance γενικως)

τα ΤR61  και Μ50 της korg,μαλλον λογω προσιτης τιμης,καπου στα 1000 euro.

Exω μεινει κομματακι πισω στα συνθι,SY77 αρχες 90?,οποτε θα βοηθουσαν τα φωτα σας........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φιλε μου....από ότι καταλαβα είσαι κοντά στο χιλιάρικο.....οπότε ριξε αν θες καμια ματια στο YAMAHA MO6.....μπορείς να το ελέγχεις πλήρως και απο το PC.....η ψάξε κατι σε μεταχειρισμένο μοτιφ es i fantom x....φιλικα παντα...

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Juno-G, θεωρητικά είναι το μικρό αδελφάκι του Fantom-X.

Υπάρχουν όμως κάποιες (αρκετές) διαφορές. Υπάρχει και η οικονομική διαφορά.

 

Εάν σ'ενδιαφέρουν τα pads του Fantom (X ή G) γενικότερα τότε μάλλον είναι μονόδρομος.

Υπ'όψι ότι η σειρά Fantom-X είναι παλιά. Η νέα σειρά είναι η Fantom-G η οποία με τη σειρά της έχει και αυτή κάποιες σημαντικές διαφορές με την προηγούμενη (Fantom-X).

 

Σε μπέρδεψα ;;;

 

Μία συμβουλή.

Σε σχέση μ'αυτό που ζητάς ή θες να κάνεις, θα σου πρότεινα να τα κοιτάξεις και τα τρία πάρα πολύ καλά (χαρακτηριστικά & δυνατότητες) έτσι ώστε όταν αποφασίσεις να μείνεις απόλυτα ικανοποιημένος από την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno g ειναι της roland και οχι της korg....αλλα περαν τουτου δεν το εχω δοκιμασει οποτε αποψη δεν μπορω να εχω.....παντως μεταξυ του MO6 και του M50 είμαι υπέρ του yamaha....αλλα ολα ειναι θεμα γουστου στην τελικη.....

Yamaha Motif XS6/Kurzweil PC3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιλησα με νακα,και με ψηνουν για XS6 (2350 EYRO,1GB sampling,6χ390 δοσεις).

Aπλα σκεφτομαι το θεμα sampling μιας και δεν ειχα ποτε πριν.

Φτιαχνοντας ενα κομματι στο ΜΟ6 το περνας pc και εκει μπορεις με το cool edit pro να επεξεργαστεις ενα ηχο(πληρη παραμετροποιηση)και να τον προσθεσεις στο κομματι,μιξη δηλαδη.

Αυτη την δουλεια κανει το sampler ΠΑΝΩ στο μηχανιμα?

Αν ειναι ετσι,και θελω πχ να περασω φωνητικα το κανω στο pc.

Παρακαλω διαφωτιστε με σε αυτο.

Αλλο να δωσω 1000 και αλλο 2350!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρέ φίλε γιατί να πας να σκάσεις 2300 ευρώ στον Φακα ???

Με 1000 ευρώ βρίσκεις εδώ στο Νοιζ ότι γουστάρεις.

Το sampling στα workstations είναι δύσκολη ιστορία.

Με το PC κάνεις ότι θέλεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ πάντως να καταλάβω για ποιο λόγο χρειάζεσαι Workstation αυτή τη στιγμή καθώς για το είδος της μουσικής που ασχολείσαι υπάρχουν χιλιάδες (για να μην πω εκατομμύρια) vst με απίστευτες ατμόσφαιρες, lead ήχους, ήχους τυμπάνων και ό,τι άλλο ενδεχομένως χρειαστείς για μία trance παραγωγή.

 

Μπορείς να πάρεις ένα Midi Keyboard για να γράφεις στο sequencer και είσαι εντάξει.

 

Όλα τα Workstation που αναφέρθηκαν είναι πολύ καλά εργαλεία, με τρομερές δυνατότητες άλλα όχι γιά τη δική σου δουλειά. Τι να το κάνεις το TR, Fantom, Motif; Αναπαραγωγή δειγμάτων κάνουν με σχετικά απλές μηχανές σύνθεσης. Θα βρεις vst με ασύγκριτα μεγαλύτερες δυνατότητες και πολύ πιο κοντά στο αντικείμενο σου.

 

Αν θες οπωσδήποτε να πάρεις κάτι θα ήταν προτιμότερο να προχωρήσεις σε αγορά κάποιου αναλογικού οργάνου καθώς το ζεστό και χαρακτηριστικό ήχο αυτών των οργάνων δε θα μπορέσει ποτέ κανένα vst να τον αντικαταστήσει και πάλι όμως σε πρώτη φάση δεν το βρίσκω απαραίτητο. Θεωρώ ότι θα πρέπει πρώτη σου προτεραιότητα να είναι η εξοικοίωση με τον υπολογιστή και με όλα τα απαραίτητα μουσικά προγράμματα και κάποια στιγμή αργότερα το κοιτάς για κάτι πιο ''ψαγμένο''.

 

Τα samplers τώρα σε ένα Workstation με πολύ απλά λόγια είναι η εξής ιστορία:

 

Έχεις μία είσοδο στο όργανο, μέσω αυτής ηχογραφείς κάτι (μία φωνή, ένα μουσικό όργανο κλπ), μεταβάλλεις διάφορες παραμέτρους, το επεξεργάζεσαι όπως εσύ θες και τελικά το αποθηκεύεις. Αυτό ονομάζεται sample ή δείγμα. Όταν έχεις πολλά δείγματα μαζί μπορείς μέσω μίας διαδικασίας που λέγεται mapping να "συνδέσεις" κάθε πλήκτρο του κλαβιε σου με ένα απ'τα υπάρχοντα δείγματα έτσι ώστε να αναπαράγεται κάθε φορά που εσύ πατάς το ανάλογο πλήκτρο. Πολλά "δεμένα",μέσω mapping, δείγματα αποτελούν το multisample ή πολυδείγμα.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το περιβάλλον επεξεργασίας των δειγμάτων διαφέρει από όργανο σε όργανο άλλα σε καμία περίπτωση δεν είναι πιο έυχρηστο από αυτό των προγραμμάτων επεξεργασίας ήχου του υπολογιστή, αντιθέτως θα έλεγα ότι κάποια από αυτά είναι τόσο δύσχρηστα που σε συμφέρει καλύτερα να επεξεργαστείς τα δείγματα σου στο pc και μετά να τα μεταφέρεις έτοιμα στο όργανο.

 

Αφου λοιπόν θες μόνο να κάνεις παραγωγή και όχι live, κατά τη γνώμη μου δουλεύεις αποκλειστικά σε υπολογιστή.

 

Εδώ άλλοι κουβαλάνε Laptop για να παίζουν με Vst στα live και έσυ κοιτάς να κάνεις τη ζωή σου πιο δύσκολη;  :P ;) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω ότι και τα sequencer των οργάνων είναι πολύ δύσχρηστα και καθόλου λειτουργικά όποτε και από αυτή τη σκοπιά αν το δεις πάλι δε σε συμφέρουν τα Workstations.

 

Για παράδειγμα προσπαθούσα να γράψω κάτι στο Sequencer του Triton γιατί ήθελα να παιχτεί live. Απ'τα 12 μέτρα του θέματος που έγραφα, έκανα ένα λάθος στο 5ο μέτρο. Χρειάστηκε να ξαναγράψω λοιπόν απ'τό 5ο μέχρι και το 12ο το ίδιο κανάλι που υπήρχε το λάθος ενώ στο pc θα έγραφα μόνο το 5ο χωρίς να σβηστούν τα επόμενα. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω πολυ παιδια.

Απλα παλευω με το reason 4 και ειναι κομματακι μανικι.

Εχω το SY77 γνωριζω απο Sequencer,και εχω συνηθισει αν θελετε και αυτον τον τροπο εγγραφης,και φανταζομαι θα εχει βελτιωθει,οπως μου αρεσει και η δημιουργια,η η επεξεργασια ηχων στο συνθεσαιζερ.

Το MO6 θα μπορω να το δουλεχω σαν midi keyboard?

Μαλλον προς τα εκει παω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου